اخبار سلامت

آیا اهدای خون پس از تزریق واکسن کرونا، محدودیت دارد؟

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با اشاره به ممنوعیت اهدای خون پس از تزریق برخی واکسن‌ها، گفت: افرادی که واکسن اسپوتنیک و آسترازنکا را تزریق کرده‌اند به مدت ۱۴ روز از اهدای خون معاف هستند و افرادی که انواع دیگر را دریافت کرده‌اند. از واکسن هایی مانند سینوفارم و برکات از اهدای خون معاف نیستند و می توانند آزادانه خون اهدا کنند.

از اینکه به زحمت افتادید پوزش میخواهیم. دکتر مصطفی جمالی گفت: هیچ مدرکی دال بر انتقال ویروس کرونا از طریق خون وجود ندارد، زیرا ویروس کرونا یک ویروس تنفسی است و عمدتاً دستگاه تنفسی یا گوارشی افراد را مورد حمله قرار می دهد.

وی افزود: در ماه‌های ابتدایی شیوع ویروس کرونا به دلیل وجود نظارت‌هایی که اغلب به دلیل ناآگاهی و پرسش‌ها در ذهن مردم ایجاد می‌شد، شاهد کاهش تعداد اهدای خون در ایران و سایر موارد بودیم. کشورها.

جمالی تاکید کرد: پس از مدتی تمامی بیمارستان ها و مراکز درمانی و بیماران نیازمند به خون و فرآورده های آن با کمک اهداکنندگان مستمر خون و استفاده از شبکه سراسری خون تامین شد.

مدیرعامل سازمان انتقال خون اعلام کرد: با شروع موج هفتم کرونا و تسریع در واکسیناسیون مجدد این بیماری و از آنجایی که کرونا تا حدودی تحت کنترل قرار گرفته است، به دلیل افزایش اعمال جراحی و افزایش نیاز مردم به خون و فرآورده های آن، مردم شریف مثل همیشه باید علاقه بیشتری به اهدای خون داشته باشند و کسانی که همه گروه های خونی دارند در این امر مشارکت حیاتی داشته باشند.

و با توجه به تعداد همشهریان اهدا کننده خون، به ویروس کرونا، یک ماه پس از بهبودی، بهترین زمان اهدای خون پس از بیماری به گونه ای ذکر شده است که به اهداکننده و گیرنده آسیبی وارد نشود.

بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، جمالی با اشاره به دوره ممنوعیت اهدای خون پس از تزریق برخی واکسن‌ها، گفت: افرادی که واکسن اسپوتنیک و آسترازنکا را تزریق کرده‌اند به مدت ۱۴ روز از اهدای خون معاف هستند. و افرادی که واکسن های دیگری مانند سینوفارم و برکات دریافت کرده اند، دریافته اند، از اهدای خون معاف نیستند و می توانند آزادانه خون اهدا کنند.

وی به شهروندان پیشنهاد کرد: برای پرهیز از ازدحام بیش از حد مراکز اهدای خون و اتلاف وقت به سایت سازمان اهدای خون به نشانی https://www.ibto.ir مراجعه و در ساعت مورد نظر در هر مرکز اهدای خون نوبت آنلاین دریافت کنند. ، اهدای خون

پیام نهایی

نمایش بیشتر