اخبار سلامت

آیا قبل از اینکه فکر کنید عمل می‌کنید؟

محققان می‌گویند که این گزارش شفاف است: «پیشرفت» که به عنوان تمایل به جستجوی بیشتر برای تکمیل وظایف در سریع‌ترین زمان ممکن تعریف می‌شود، می‌تواند کاری را که می‌خواهید انجام دهید توضیح دهد.

همه ما احتمالاً قبلاً بخشی از کارها را انجام داده ایم، یعنی بلافاصله وظایف را انجام داده ایم، حتی اگر این به معنای انجام کار بیشتر باشد.

اما آیا ما برای به پایان رساندن کار عجله داریم، زیرا می خواهیم هرچه سریعتر عمل کنیم و سپس تصمیم گیرنده نظارتی باشیم یا می خواهیم تصمیم گیری را به پایان برسانیم، بنابراین نیازی به اتمام سریع آن نداریم. .

گروهی از روانشناسان در دانشگاه کالیفرنیا، ریورساید، ممکن است این پاسخ را داشته باشند: با توجه به انتخاب، ما دومی را انتخاب می کنیم زیرا می خواهیم ذهن خود را روشن کنیم.

عرض المزيد روزنبام، استاد برجسته روانشناسی، یک کار آزمایشی ایجاد کرد که در آن زمان واکنش زمانی اندازه‌گیری می‌شد که شرکت‌کنندگان یک انتخاب متفکرانه بین دو احتمال اقدام اولیه یا اقدام دیرهنگام انجام می‌دادند.

از دانشجویان دانشگاه UCR که در آزمایش‌ها شرکت کردند، خواسته شد که در مورد این کار تصمیم‌گیری بله و خیر بگیرند که با مجموعه‌ای از داده‌ها مشخص شده بود.
سپس از آنها خواسته شد که اگر نظر خود را تغییر داده بودند، دوباره تصمیمات بله و خیر بگیرند.

محققان دریافتند که زمان واکنش پاسخ اول طولانی تر از زمان واکنش است و پاسخ دوم این است.

به عبارت دیگر، مردم تمایل دارند قبل از عمل فکر کنند تا اینکه قبل از اینکه فکر کنند عمل کنند.

روزنبام گفت: در آزمایش‌های ما، شرکت‌کنندگان برای انتخاب اول بیشتر از انتخاب دوم طول می‌کشیدند و به ندرت دیدگاه خود را تغییر می‌دادند، حتی زمانی که بر صحت پاسخ دوم تأکید می‌کردیم.

این رویکرد ما را به این نتیجه رساند که شرکت کنندگان به جای اینکه سریع عمل کنند و سپس فکر کنند یا تجدید نظر کنند، می خواهند هر چه زودتر تصمیم خود را بگیرند.

در سه آزمایش جداگانه، محققان از شرکت کنندگان خواستند که پس از مشاهده چندین عدد تصمیم بگیرند، مثلاً اعداد صعودی یا نزولی هستند یا هر عدد تکرار می شود؟

شرکت کنندگان پاسخی را ارسال کردند و سپس بلافاصله پاسخ مشابه یا متفاوتی را ارسال کردند.

محققان مدت زمانی را که شرکت کنندگان برای هر پاسخ صرف می کردند ثبت کردند و صحت پاسخ ها را بررسی کردند.

شکارچی بی. آستورگیل، دانشجوی کارشناسی ارشد آزمایشگاه روزنباوم، یکی از نویسندگان این پروژه گفت: چیزی که در مورد کار ما منحصر به فرد است این است که از شرکت کنندگان خواستیم دو بار تصمیم بگیرند.

آزمایشات قبلی باعث شده بود که مردم فقط یک تصمیم بگیرند. اما در این صورت شرکت کنندگان باید دوبار جواب بدهند یعنی سریع جواب بدهند و اگر بخواهند نظرشان را عوض کنند فکر کنند.

به گفته محققان، تمایل به پاکسازی ذهن یک گرایش اساسی در بین مردم است.

پس از بررسی آزمایش ها مشخص می شود که اکثر افراد تکانشی عمل نمی کنند، یعنی خود را با تصمیم گیری های سریع و نظرات ناپایدار آزار نمی دهند و همچنین با تأخیر در تصمیم گیری وقت خود را تلف نمی کنند و مسیر درست را در پیش می گیرند. از عمل، مگر اینکه از نظر روانی سالم باشند.

نتایج مطالعه در مجله Experimental Psychology: General ارائه شده است.
منبع: سایت پزشکی اکسپرس

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نمایش بیشتر