اخبار بین المللی

اعتراض مراکشی‌ها به سفر رئیس پارلمان رژیم صهیونیستی به کشورشان

اردن |الجزایر |فلسطین

مراکشی‌های مخالف سفر رئیس پارلمان رژیم صهیونیستی به کشورشان، در مقابل ساختمان پارلمان این کشور در رباط تجمع کردند.

به گزارش کردوار نیوز، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، جمعی از فعالان جبهه مراکشی حامی فلسطین و مخالف عادی‌سازی، در اعتراض به سفر امیر اوحانا، رئیس کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) به این کشور، مقابل ساختمان پارلمان در شهر رباط یک تجمع اعتراضی به راه انداختند.

معترضان مراکشی شعارهایی در اعلام همبستگی خود با فلسطین و ابراز مخالفتشان با سفر رئیس کنست و نیز محکومیت عادی‌سازی با این رژیم سردادند.

آنها در این تجمع که کمی قبل از استقبال پارلمان مراکش از رئیس کنست آغاز شد، از تمامی مردم این کشور خواستند مخالفت خد را با سفر این مقام اسرائیلی و استقبال از او در پارلمان ابراز کنند.

رئیس کنست چهارشنبه با دعوت رشید الطالبی العلمی، رئیس پارلمان مراکش وارد این کشور شد.

این اولین سفر یک مسؤول اسرائیلی در این سطح به مراکش با هدف تقویت روابط میان دو طرف است.

پارلمان مراکش ۱۷ مه لایحه جدیدی از گروه‌های دوستی پارلمانی را صادر کرد که شامل اعضای گروه دوستی پارلمان‌های مراکش و اسرائیل در چارچوب توسعه‌ای است که به تازگی در روابط میان رباط و تل‌آویو حاصل شده است.

طبق اعلام سایت رسمی پارلمان مراکش، لیست جدیدی از گروه‌های دوستی پارلمانی شامل اعضای گروه دوستی پارلمان‌های مراکش و اسرائیل بدون اینکه از قبل اعلام رسمی در این خصوص انجام شده باشد، منتشر شد.

این سایت توضیح داد، گروه دوستی پارلمان‌های مراکش و اسرائیل برای اولین بار افزوده شده و اسامی اعضای مشترک این گروه به ثبت رسید که در راس آنها نور الدین الهروشی، نماینده پارلمان مراکش قرار دارد.

مراکش ۱۰ دسامبر ۲۰۲۰ ازسرگیری روابط دیپلماتیک خود با رژیم صهیونیستی را اعلام کرد.

روابط دو طرف در سال ۲۰۰۰ به دلیل انتفاضه دوم فلسطین متوقف شده بود.

پس از آنکه موریتانی روابط خود با رژیم صهیونیستی را در سال ۲۰۱۰ متوقف کرد، در حال حاضر مراکش تنها کشور در منطقه غرب آفریقا و پس از سودان، امارات، بحرین، اردن و مصر، ششمین کشور عربی است که با این رژیم روابط دیپلماتیک دارد.

بر اساس توافقی سه‌جانبه میان آمریکا، مراکش و رژیم صهیونیستی، آمریکا حاکمیت مراکش بر منطقه مورد مناقشه صحرای غربی را به رسمیت شناخت.

مراکش و جبهه پولیساریو که تحت حمایت الجزایر قرار دارد، بر سر مالکیت این منطقه با یکدیگر اختلاف‌نظر دارند.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

تیم خبری بین المللی

تحلیلگر اخبار خارجی با تمرکز بر رویدادهای آموزشی و تحصیلی جهانی. با توانایی درک عمیق از چالش‌ها و موفقیت‌های آموزش و تحصیل در جهان، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای آموزشی، تحولات در آموزش و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی منحصر به فرد، به شما دیدی جامع از تحولات آموزشی و تحصیلی جهانی می‌دهم.