اخبار بین المللی

انتشار اظهارات جدیدی از وزیر خارجه لبنان، بحران با عربستان را تشدید کرد

یک شبکه سعودی فایل صوتی اظهارات وزیر خارجه لبنان درباره بحران ناشی از اظهارات وزیران اطلاعات عربستان و لبنان و تشدید بحران را منتشر کرده است.

عبدالله بوهبیب وزیر امور خارجه لبنان در فایل صوتی که از شبکه ماهواره ای الاحبار عربستان پخش شد، گفت: اجازه دهید درباره (جرج) گرداحی (وزیر اطلاع رسانی لبنان) صحبت کنم، من از او دفاع نمی کنم، او از خودش دفاع می کند. او می تواند با دفاعش به خودش صدمه بزند یا از خودش دفاع کند، خودش مسئول وضعیت خودش است، بین ماست، ننویسد، نمی خواهم برود در تلویزیون، در کنفرانس های مطبوعاتی صحبت کند، یعنی نمی کند. .

بوحبیب افزود: از زمانی که من عملیات (بحران) را رهبری کردم، از او (گرداحی) خواستم به وزارت امور خارجه بیاید، سفرای ما احضار شدند و وزارت امور خارجه در جریان قرار گرفت، به میقاتی (نخست وزیر لبنان) رفتم. من به او هشدار دادم که عون به تصمیمات کابینه و سیاست های خود متعهد است و از او خواستم که امروز بیانیه ای بدهد و ما هم انجام دادیم و آنچه را که نوشته بود منتشر کردیم.

وزیر امور خارجه لبنان ادامه داد: بحران شربل وهبه (وزیر خارجه سابق) بود، او را برکنار کردیم. اما عربستان قدر ندید برادران اگر بخواهیم مخالفت کنیم چطور است؟ اگر گرداحی سرنگون شود، امروز از عربستان چه چیزی به دست خواهیم آورد؟ هیچ چیز، آنها فقط بیشتر می خواهند. سپس ماجرای کاپتاگون (قاچاق مواد مخدر) مطرح شد که اگر این دارو در عربستان عرضه می شد، حمل نمی شد.

وی با بیان ناتوانی خود در حل بحران گردهی گفت: حتی اگر رئیس جمهور و نخست وزیر گرداحی را از سمت خود برکنار کنند، هر دو با سلیمان فرنجیه با بحران داخلی مواجه خواهند شد.

بوهبیب در خصوص ولید بخاری سفیر عربستان در لبنان گفت: او در بحران گذشته با من تماس نگرفت و با مشاور رئیس جمهور تماس گرفت چرا با من صحبت نمی کند؟

وقتی برادرت (حزب‌الله) بیمار است، مشکل ما با عربستان سعودی این است که وقتی خوب شدی نمی‌توانی با او صحبت کنی. من نمی‌توانم خوب شوم».

وی در مورد گزارش های روزنامه عکاظ عربستان مبنی بر درج فایل های صوتی و اظهاراتش درباره بحران لبنان و تعدادی از کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، اظهار داشت:

تاکید می کنم که هدف از این مصاحبه گشودن باب گفتگو و رفع موانع عادی سازی و عادی سازی روابط با عربستان بود و این هدف نهایی آن است. «بحبیب در بیانیه ای گفت من دارم کار می کنم.

وی افزود: به جای انتشار مطالب پراکنده و کذب مانند ریختن نفت روی آتش، از این روزنامه محترم برای رفع این بحران کمک خواستم که البته به این روزنامه گفتم که در این خصوص توضیح مفصلی خواهیم داد. ما انتظار داریم همه رسانه ها وسیله ای برای نزدیک شدن و پر کردن شکاف باشند و نقش سازنده ای در نزدیک کردن رویکردهای بین ما و برادرانمان ایفا کنند.

روزنامه عکاظ به نقل از برخی منابع خود نوشت که بوحبیب به خبرنگاران درباره بحران دیپلماتیک اخیر با عربستان سعودی گفته است. پس از آنکه مشاوران بوحبیب به مردم لبنان توصیه کردند که فوراً از کار خود کناره گیری کنند تا بیشتر خشم مردم لبنان در مورد دولت و ناکارآمدی سیاست ها و وزرای آن ایجاد نشود، وی از خبرنگاران خواست که آنها را منتشر نکنند. ملاقات.

انتهای پیام/

نمایش بیشتر