اخبار جامعه

انتشار کتاب‌هایی برای آشنایی با سرطان به زبان ساده

در گفت‌و‌گو با آنا مطرح شد؛

آشنایی |علم |فناوری

مدیر انتشارات سنادرباره انتشار کتاب‌های پزشکی برای مخاطبان تخصصی و عمومی می‌گوید.

مدیر انتشارت علمی سنا در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری علم و فناوری آنا با اشاره به این که تهیه کتاب‌های درسی و کمک درسی پزشکی و پرستاری یکی از دغدغه‌های دانشجویان این دو رشته است افزود: این انتشارات از سال ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده و تاکنون بیش از ۷۵۰ عنوان کتاب در زمینه‌های پزشکی، پیرا‌پزشکی، پرستاری، بهداشت محیط، بهداشت حرفه‌ای، مامایی و پرستاری منتشر کرده است.

منیره ملکی اظهار کرد: در سی و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران هم که دو هفته پیش برگزار شد، با ۷۵ عنوان جدید در غرفه ناشران دانشگاهی حضور فعالی داشتیم.

** ضرورت ایده‌پردازی و خلاقیت در کتاب های پزشکی

این ناشر عنوان کرد: من دانشجوی رشته پیراپزشکی بودم که این انتشارات را راه‌اندازی کردم؛ بعد‌ها هم که دکتری تخصصی گرفتم باز هم شاهد فقدان منابع معتبر درسی در این حوزه بودم. به ویژه کتاب‌هایی که به شکلی روشمند، مطالب را برای دانشجویان پزشکی و پرستاری جمعبندی و تلخیص کند وجود نداشت. همین موضوع، انگیزه اصلی ما از راه‌اندازی این انتشارات بود.

وی افزود: خدا را شکر در این مسیر و با تلاش همکاران و نویسندگان و اساتیدی که در کار تألیف و تدوین کتا‌ب‌ها بودند به یک نام شاخص در حوزه بهداشت و پزشکی تبدیل شدیم. شاید مهم‌ترین ویژگی کتاب‌های ما این است که مبتنی بر یک ایده هستند. ما مجموعه «نمودارنامه» را داریم که به روش الگوریتمی است یا مجموعه کتاب‌های تاس، گنجینه و جعبه سیاه را داریم که با استقبال دانشجویان پزشکی، پرستاری و بهداشت مواجه شده‌اند.

مدیر انتشارات سنا گفت: معمولاً کتاب‌های پزشکی و دانشگاهی مطالب تخصصی و خشکی دارند؛ برای همین همه تلاش ما این بود که ایده‌پردازی و خلاقیت داشته باشیم. از سوی دیگر، بخش عمده مخاطبان ما داوطلبان ارشد و دکتری رشته‌های پزشکی و پرستاری هستند و برای تألیف کتاب‌ها از اساتید مطرح و یا رتبه‌های برتر کنکور پزشکی بهره برده‌ایم.

وی تصریح کرد: خوشبختانه تعدادی از کتاب‌های ما به ویژه در رشته پرستاری در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در حال تدریس است و اساتید این رشته به این انتشارات اعتماد کامل دارند. ترجمه کتاب «مبانی پرستاری کوزیر» از آثار پرفروش ما در این چند سال اخیر بوده؛ ضمن این که کتاب «جنین شناسی انسانی لارسن» نیز توسط اساتید مبرز و متخصص این حوزه در انتشارات علیم سنا ترجمه کردیم که استقبال خوبی از آن شد.

انتشار کتاب‌هایی برای آشنایی با سرطان به زبان ساده

** سرطان‌ها به زبان ساده

ملکی افزود: علاوه بر آثار تخصصی، بخشی از کتاب‌های ما برای مخاطبان عمومی تدوین شده است. دو مجموعه «آشنایی با سرطان»، «حمایت‌های تغذیه‌ای از افراد مبتلا به سرطان» و «سرطان‌ها به زبان ساده» از جمله این آثار هستند. معمولاً زمانی که فردی به مبتلا به سرطان می‌شود حس ناامیدی و سردرگمی به او دست می‌دهد و خانواده فرد مبتلا هم کاملاً با ایشان شرایط نامطلوب درگیر می‌شوند.

وی اظهار کرد: در این کتاب‌ها انواع سرطان به صورت تفکیکی بررسی شده است. آموزش‌های پزشکی و روحی روانی به افراد داده می‌شود تا بتوانند بر این شرایط غلبه کنند. در این مجموعه‌ها که توسط جمعی از متخصصان حوزه‌های مختلف پزشکی و آسیب شناسی نوشته شده، به زبانی ساده مسائل پزشکی مرتبط با سرطان توضیح داده شده است.

نمایش بیشتر