اخبار جامعه

بحرینی تشریح کرد: آثار مخرب تحریم‌های یکجانبه بر حقوق بشردوستانه

بحرینی تشریح کرد: آثار مخرب تحریم‌های یکجانبه بر حقوق بشردوستانه

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در ژنو گفت که تحریم‌های یکجانبه منجر به وخیم‌تر شدن بحران‌های بشردوستانه در سراسر جهان شده است.

به گزارش گروه سیاست خبرگزاری علم و فناوری آنا؛ علی بحرینی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد دفتر سازمان ملل در ژنو در نشستی تحت عنوان «تأثیر اقدامات قهرآمیز یکجانبه بر ارسال کمک‌های بشردوستانه و عملکرد بازیگران بشردوستانه» اظهار داشت: غیر قانونی بودن تحریم‌های یکجانبه امروز کاملا به اثبات رسیده و روشن شده است که آثار مخرب این تحریم‌ها به وخیم‌تر شدن بحران‌های بشردوستانه و نقض حقوق اساسی بشر منجر شده است.

وی همچنین ضمن تأکید بر غیر اثر بخش بودن استثنائات بشردوستانه بر تحریم‌ها افزود: نباید تصور کنیم که چنین استثنائاتی، ماهیت غیر انسانی و غیر قانونی تحریم‌ها را از بین می‌برد.

خانم آلنا دوهان گزارشگر ویژه آثار منفی اقدامات قهرآمیز یکجانبه بر حقوق بشر نیز در این نشست به صراحت اظهار داشت که وضع تحریم‌های یکجانبه می‌تواند به نقض اصول بنیادین حقوق بشر منجر شود.

وی در این نشست همچنین به راه اندازی سازوکاری برای پایش آثار تحریم‌ها اشاره و از کشور‌های عضو و سایر بازیگران درخواست کرد که این سازوکار را حمایت کنند.

در این نشست نمایندگان کشور‌های عضو سازمان ملل از جمله سوریه، روسیه، کوبا، بلاروس و ونزوئلا به همراه نمایندگان سمن‌های بین المللی فعال در امور بشردوستانه و حقوق بشر از دیدگاه خود آثار منفی تحریم‌های یکجانبه بر فضای بشردوستانه و بر عملکرد بازیگران این حوزه را تشریح کردند.

نمایش بیشتر

گروه تحریریه علوم اجتماعی

نویسنده اجتماعی، پژوهشگر و منتقد. بررسی مسائل اجتماعی با ارائه دیدگاه‌های جذاب و منطقی. تعامل با جامعه را از طریق نوشته‌هایم تقویت می‌کنم.