اخبار سلامت

تولید پانسمان پیشرفته برای زخم مزمن در دستور کار جهاد دانشگاهی

روش های نوین ترمیم زخم و گرانی آنها، معضل زخم و قطع پای دیابتی، فعالیت پژوهشکده درمان زخم و بافت جهاد دانشگاهی برای تولید پانسمان های پیشرفته برای زخم های مزمن و… از جمله موضوعاتی بود که در مطبوعات مطرح شد. برگزاری همایش هشتمین کنگره سالیانه زخم و جهاد ترمیم بافت دانشگاه علوم پزشکی تهران پیشنهاد شد.

به گزارش کردوار نیوز، رئیس کنگره بین المللی درمان زخم و بافت دانشگاه علوم پزشکی تهران مسعود حبیبی در نشست خبری گفت: برگزار می شود. در دو سال اخیر همه ما دچار بیماری عروق کرونا قلب شده ایم که همه عرصه های زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده است. اقتصاد و سیاست جهانی نیز تحت تأثیر این بیماری قرار گرفته است و حدود 400 میلیون نفر در سراسر جهان به این بیماری مبتلا شده اند و حدود 6 میلیون نفر جان خود را از دست داده اند.

وی با بیان اینکه بیماری عروق کرونا یک بیماری عفونی است، گفت: اما بیماری های غیرواگیر بیماری هایی هستند که مدت طولانی تری ایجاد می شوند و در اثر عفونت حاد ایجاد نمی شوند. بیماری های غیرواگیر سالانه 40 میلیون نفر را می کشند و نیاز به درمان طولانی تری دارند. از جمله این بیماری ها می توان به دیابت، سرطان، بیماری های قلبی عروقی و … اشاره کرد. دیابت یکی از مهم ترین این بیماری هاست. 6 میلیون نفر در کشور ما به دیابت مبتلا هستند و سالانه 200 هزار نفر به این بیماران اضافه می شود. لازم به ذکر است که 15 تا 25 درصد افراد دیابتی در طول زندگی خود به زخم پای دیابتی مزمن مبتلا می شوند، یعنی سالانه حدود 80000 نفر از این مشکل رنج می برند.

او اضافه کرد: حدود 70 درصد از قطع عضوها به دلیل دیابت است. هزینه و بار مادی این بیماری و سایر زخم های مزمن سالیانه 1000 میلیارد تومان برآورد می شود. اهمیت این موضوع ما را بر آن داشته تا توجه ویژه ای به درمان زخم های دیابتی داشته باشیم و تحقیقات عمیقی در این زمینه انجام دهیم. فعالیت های علمی بسیار خوبی انجام می شود که نتایج آن در مقالات و مجلات علمی به چاپ رسیده است و از این نتایج در درمان زخم های مزمن در کلینیک های زخم استفاده می شود. همچنین در چند سال گذشته بیش از 800 پزشک و معالج را آموزش داده ایم و این افراد برای درمان این بیماری در سراسر کشور تلاش می کنند. این کنگره فرصتی برای ارائه آخرین دستاوردهای علمی پژوهشگران مختلف از سراسر کشور و حتی کشورهای دیگر است.

وی ادامه داد: در کنار انجام فعالیت های درمانی در پژوهشکده زخم و ترمیم بافت، در نظر داریم در سال جدید این مدل درمانی را در سایر مناطق کشور از جمله پنج مرکز استان راه اندازی کنیم. “

به گزارش کردوار نیوز، در این دیدار دکتر. پروین منصوری _ دبیر علمی بخش بالینی کنگره بین المللی ترمیم زخم و بافت، وی گفت: این کنگره در هشت سال گذشته به بررسی اهمیت زخم ها و چالش های اقتصادی و زندگی برای بیماران پرداخته است. در طول هشت سال گذشته، کنگره کار خوبی برای مشارکت دادن علاقه مندان به ترمیم زخم انجام داده است. زخم ها یک مشکل جهانی و یک مشکل بهداشتی هستند. همه رشته های تخصصی دنیا به نوعی با زخم هایی مواجه هستند. از طرفی می دانیم که جمعیت جهان در حال پیر شدن است و این مشکل را به همراه دارد که یکی از مهم ترین مشکلات دوران سالمندی زخم هایی است که بر مردم وارد می شود.

وی ادامه داد: زخم به تنهایی ناشی از تصادف یا ضربه نیست و می تواند منجر به کهولت سن، دیابت، فشار خون، سرطان، چاقی، مصرف برخی داروها و … شود. عوامل زیادی مانند اختلالات متابولیک می تواند وجود داشته باشد و این مهم است. دانش کافی از بهبود زخم را در همه موضوعات نشان می دهد.

وی افزود: کنگره های مجروح در دنیا در 10 سال گذشته کار خود را آغاز کرده اند و نسبت به سایر کنگره های تخصصی بسیار دیرتر است. تفاوت این کنگره با سال قبل این است که این کنگره بعداً در رابطه با کرونا برگزار شد و سخنرانان به صورت مجازی با ما هستند.

استاد پوست دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: در سال های ابتدایی کنگره سعی می شد بیشتر در مورد شناخت زخم ها و سوختگی های موجود صحبت کنیم. اما امسال با شعار «زخم، اسکار و زندگی» کنگره اسامی مختلفی داریم و حدود 13 نشست علمی با 80 سخنران و 6 سخنران از کشورهای مختلف داریم. موضوعات اصلی کنگره روش های مدیریت زخم، نقش سبک زندگی در زخم های مزمن، کنترل و مدیریت درد درد، نانومواد، دستگاه های مدرن فیزیکی مدرن، درمان های سلولی و مولکولی جدید، ملانوما مانند سرطان پوست و … می باشد. نتایج کنگره بسیار بالاست و شاهد بودیم که درمانگران زخم به خوبی روی موضوعات مطرح شده در کنگره از جمله راه اندازی مراکز درمانی مختلف در کشور، درمان های مختلف تشخیصی از جمله پانسمان و داروهای جدید برای مدیریت درد کار می کنند. و عفونت، راهکارهای مدیریت مجازی زخم و … ارائه شده است.

وی همچنین درباره زخم ها و پانسمان های EB گفت: دو سخنران از آمریکا در مورد این بیماری و درمان آن صحبت خواهند کرد. ما یک کنفرانس علمی در مورد نانو مواد و پانسمان داریم که اقدامات جدید را تشریح می کند. پانسمان های جدید روی زخم اعمال می شود.

به گزارش کردوار نیوز، این نشست ادامه یافت دکتر. منصور جمالی زواره – دبیر علمی گروه علوم پایه کنگره بین المللی ترمیم زخم و بافت، وی گفت: گروه جهاد دانشگاهی طی سالیان گذشته به رسالت خود عمل کرده و روز به روز در حال پیشرفت است. در کنگره هشتم امسال بحث «زخم های نامرئی» را مطرح کردیم و امیدواریم برخی از نزدیکانمان وارد این موضوع شوند. زخم هایی هستند که ما نمی بینیم، مانند زخم های روحی که نامرئی هستند و سابقه طولانی دارند. این زخم ها باید خوب شوند.

به گزارش کردوار نیوز، این نشست ادامه یافت دکتر. سید مهدی طبایی – دبیر کنگره بین المللی درمان زخم و بافت وی همچنین گفت: زخم پا یک معضل جدی در جهان و یک تهدید بهداشتی، اجتماعی و اقتصادی برای جوامع در سیستم های بهداشتی جهان است. بر اساس آخرین آمار منتشر شده در جهان در سال 2020، شیوع زخم پا در جهان 6.5 درصد از جمعیت جهان است که آمار قابل توجهی است. از سوی دیگر تخمین زده می شود که تعداد افرادی که سالانه به جمعیت اضافه می شود به 26 میلیون نفر برسد.

وی افزود: افزایش آمار زخم پا ناشی از سه عامل اصلی دیابت، سالمندی جامعه و افزایش وزن است که منجر به افزایش این معضل می شود. در مورد دیابت، تخمین زده می شود که در حال حاضر حدود 463 میلیون نفر در جهان از دیابت رنج می برند. می گویند اگر بخواهیم کشوری را برای دیابتی ها اختصاص دهیم، سومین کشور پرجمعیت دنیا، کشور دیابتی ها است. به عبارت دیگر، پس از چین و هند و قبل از آمریکا، کشور مبتلا به دیابت پرجمعیت ترین کشور جهان است.

وی تاکید کرد: دلیل اهمیت زخم پا این است که طبق آمارهای جهانی از هر چهار نفر مبتلا به زخم پا، یک نفر دچار قطع یا قطع عضو می شود. در مورد شیوع دیابت، پیش بینی های جهانی می گوید که تا سال 2045 جمعیت کشور به حدود 700 میلیون نفر خواهد رسید که زنگ خطر را برای جوامع به صدا در خواهد آورد. زخم پای دیابتی دارای نرخ مرگ و میر بیش از 30 درصد است و می تواند با بسیاری از سرطان های کمتر شناخته شده رقابت کند. آماری در مورد چاقی وجود دارد که به طور متوسط ​​13 درصد از شیوع چاقی در جهان تخمین زده می شود و کشور ما رتبه ششم چاقی را در جهان دارد. یعنی بعد از آمریکا; عربستان، ترکیه، مصر و لیبی در جایگاه ششم قرار دارند.

طبایی گفت: یکی از عوارض افزایش سن شیوع دیابت است و شیوع دیابت در افراد زیر 44 سال حدود 4 درصد بوده است اما با افزایش سن و با نزدیک شدن به شیوع دیابت این آمار افزایش می یابد. 28% حدود 10% از مردم ایالات متحده دیابت دارند 25% دیگر مبتلا به دیابت هستند که به این معنی است که در پنج سال آینده در معرض خطر هستند.

وی گفت: امسال شاهد افزایش گزارش های ارائه شده به کنگره بوده ایم و بیش از صد محقق از سراسر کشور و سایر کشورها درخواست کرده ایم و تعدادی از آنها به عنوان مدرس استخدام شده اند. در پایان کنگره بهترین سخنرانان و پوسترها را ارزیابی خواهیم کرد.

وی افزود: طبق آمار تا سال 2027، جهان حدود 19 میلیارد دلار برای درمان زخم های جدید هزینه خواهد کرد که اهمیت این امر را نشان می دهد. در این راستا چند سالی است که پژوهشکده زخم و بافت جهاد دانشگاهی در قالب طرح ملی تولید پانسمان های پیشرفته زخم های مزمن در دستور کار قرار گرفته است و این طرح به سرعت در حال پیشرفت است و درصدد تولید پانسمان هستیم. در حال اخذ موافقت اصولی از وزارت بهداشت هستیم و اگر زمینه تولید صنعتی آن فراهم شود به زودی از این پانسمان ها استفاده خواهیم کرد.

به گزارش کردوار نیوز، این نشست ادامه یافت دکتر. مهدی حسینیان – دبیر اجرایی کنگره بین المللی درمان زخم و بافت، گفت: کنگره امسال به مدت 4 روز از 12 تا 15 بهمن ماه برگزار می شود. تعداد مقالات ارسالی به دبیرخانه اجرایی 92 مقاله است که از این تعداد 23 مقاله واجد شرایط سخنرانی و 53 مقاله به عنوان پوستر تایید شده است. در این مدت 78 استاد در 13 نشست علمی به عنوان سخنران خواهیم داشت. بیش از 10 درصد از سخنرانان بین المللی هستند. 11 کارگاه تخصصی و 4 کارگاه بالینی و غیر بالینی شناسایی کرده ایم.

وی افزود: یکی از ویژگی های کنگره این است که در 14 بهمن ماه سمینارهای ویژه ای خواهیم داشت و علاوه بر آن شرکت های دانش بنیان نیز می توانند شرکت کرده و محصولات خود را ارائه کنند. 14 بهمن ماه برنامه نکوداشت اساتید خواهیم داشت همچنین به یاد مرحوم دکتر مصطفی فاطمی برگزار می شود.

وی در خصوص فرصت های کسب امتیاز بازآموزی برای شرکت کنندگان در کنگره گفت: 3 تا 12 مرکز آموزشی برای گروه های مختلف هدف اعم از پزشکان عمومی، متخصصان و پرستاران در زمینه بیماری های عفونی، داخلی، پوست، جراحی پلاستیک و سالمندان و پس از آن وزارت بهداشت در نظر گرفته شده است.

انتهای پیام/

نمایش بیشتر