اخبار فرهنگی

«جن گیر» با کارگردان و رویکرد جدید در راه سینما

آفتاب‌‌نیوز :

پس‌از واکنش‌های نه چندان مثبت به فیلم «جن گیر: معتقد» جدیدترین قسمت از این سری فیلم ترسناک، «مایک فلانگان» استاد سینمای ترس قرار است نویسندگی، کارگردانی و تهیه‌کنندگی برداشتی جدید و رادیکال از این فرنچایز را بر عهده خواهد گفرد، داستانی که در دنیای جن گیر اتفاق می‌افتد، اما دنباله‌ای بر آخرین فیلم این مجموعه نیست.

استخدام «فلانگان» در حالی اتفاق افتاده که یک تغییر قابل توجه در مسیر این سری فیلم است، چرا که که تقریباً سه سال پیش اعلام شده بود سه گانه جدیدی از «جن گیر» با بودجه ۴۰۰ میلیون دلاری را به کارگردانی «دیوید گوردون گرین» ساخته شود، اما با نقد‌های منفی دریافت شده توسط فیلم «جن گیر: معتقد» و فروش ۱۳۷ میلیون دلار در گیشه، این طرح کنار گذاشته شد. 

قرار بود «الن برنستاین» بازیگر برنده اسکار که در قسمت اصلی فیلم معروف «جن گیر» محصول ۱۹۷۳ بازی کرده بود، قرار است در این سه گانه جدید بار دیگر به دنیای ترسناک و دلهره آور جن گیر وارد شود و نقش «کریس مک نیل» را تکرار کند که با این طرح جدید، حضور او نیز فعلا منتفی خواهد بود. 

نسخه اصلی «جن گیر» در سال ۱۹۷۳ به کارگردانی «ویلیام فردکین» و بر اساس رمانی به همین نام نوشته «ویلیام پیتر بلتی» به سینما آمد و به عنوان یکی از موفق‌ترین فیلم‌های ترسناک تاریخ سینما به فروش ۴۴۱ میلیون دلاری دست یافت و برای ۴۴ سال پرفروش‌ترین فیلم ترسناک تاریخ سینما بود تا رکورد آن توسط فیلم «آن» شکسته شد. «جن گیر» در ۱۰ شاخه نامزد اسکار شد و دوجایزه نیز دریافت کرد. 

فیلم‌هایی که در ادامه نسخه اصلی «جن گیر» (۱۹۷۳) ساخته شدند هیچ یک به موفقیتی در سطح آن دست نیافتند. «جن گیر ۲: مرتد» در سال ۱۹۷۷ ساخته شد و علی رغم نقش آفرینی «ریچارد برتون» و «لیندا بلر» بازیگر فیلم اصلی «جن گیر»، از آن به عنوان یکی از بدترین فیلم‌های تاریخ سینما یاد می‌شود. «جن گیر ۳» به کارگردانی خودِ «ویلیام پیتر بلتی» با بازخورد‌های بهتری رو به رو شد، اما هیچگاه با فیلم اصلی قابل مقایسه نبود. فیلم «جن گیر: آغاز» محصول ۲۰۰۴ نیز از لحاظ هنری و تجاری با یک شکست رو به رو شد.

نمایش بیشتر