اخبار بین المللی

حمله معترضان لبنانی به شعب بانک‌ها در بیروت

ده‌ها معترض لبنانی با حمله به شعب بانک ها در بیروت و آتش زدن لاستیک خودروها اعتراض خود را نسبت به ناتوانی در برداشت سپرده‌های بانکی‌شان ابراز داشتند، این در حالی است که ارزش پول این کشور به شدت کاهش یافته است.

به گزارش کردوار نیوز، به نقل از خبرگزاری فرانسه، بانک‌های لبنانی از زمان فروپاشی اقتصادی این کشور در پاییز ۲۰۱۹ محدودیت‌های شدیدی را برای برداشت سپرده‌های بانکی اعمال کردند که این محدودیت‌ها به تدریج افزایش یافتند و در حال حاضر سپرده‌گذاران لبنانی تقریبا نمی‌توانند به سپرده های خود دسترسی داشته باشند.

در نتیجه این بحران که بانک جهانی آن را بدترین بحران جهان از سال ۱۸۵۰ توصیف کرده، لیره لبنان حدود ۹۵ درصد از ارزش خود را از دست داده است.

حدود ۵۰ معترض لبنانی در خیابان “بداروی” شهر بیروت شیشه‌های دستکم چهار بانک را شکسته و لاستیک خودروها را مقابل شعب بانک‌ها به آتش کشیدند.

 پس از آن جمعیت معترض به سمت منزل سلیم صفیر، رئیس جمعیت بانک‌های لبنان واقع در ضاحیه شمال شرقی بیروت حرکت کرده و در آنجا لاستیک خودرو و چوب آتش زدند و بر روی دیوار خانه او شعارهایی چون “دزد” نوشتند.

برخی از تظاهرکنندگان نیز از بالای دیوار به داخل منزل سلیم صفیر سنگ پرتاب کردند.

از زمان آغاز بحران اقتصادی در لبنان بانک‌های این کشور با مشکلات متعددی مواجه هستند و سپرده‌گذاران لبنانی بارها با یورش به شعب بانک‌ها خواستار دریافت وجوه خود شدند.

همچنین بانک‌های لبنان در طول این مدت بارها تعطیل شد و جمعیت بانک‌های این کشور در ششم ماه جاری میلادی اعتصاب عمومی اعلام و تاکید کرد، بحران فعلی تنها بحران بانک‌ها نبوده بلکه بحران کل ساختار پولی لبنان است.

شرایط اقتصادی لبنان نیز هر روز بدتر می‌شود و معیشت برای بسیاری از لبنانی‌ها به شدت دشوار شده است،  تنها در دو هفته گذشته ارزش پول این کشور در بازار سیاه از ۶۰ هزار به بیش از ۸۰ هزار دلار کاهش پیدا کرد که این امر در افزایش قیمت سوخت و مواد غذایی تاثیر گذاشت و برخی فروشگاه‌ها قیمت‌گذاری روی کالاهای خود را متوقف کردند.

 مشکلات سیاسی نیز این وضعیت را بدتر کرد، ماه‌هاست لبنان با خلأ در پست ریاست جمهوری مواجه است و این کشور توسط دولت موقت اداره می‌شود که آن نیز در اتخاذ اقدامات لازم از جمله اصلاحاتی که جامعه جهانی آنها را شرط حمایت مالی اعلام کرده، ناتوان است.

از اواخر اکتبر که دوره ریاست جمهوری میشل عون به پایان رسید، پارلمان لبنان ۱۱ بار برای انتخاب رئیس جمهور تشکیل جلسه داد که به دلیل اختلافات سیاسی شدید در این امر ناکام ماند.

انتهای پیام

نمایش بیشتر