اخبار فرهنگی

/ در سینما و تئاتر چه خبر است ؟ /

حکم فرهاد قائمیان برای جشنواره اقوام، اجرای دوباره خانوم، حکم دبیر جشنواره تئاتر افرا و…. از جمله خبرهای دریافتی سینما و تئاتر است.

فرهاد قائمیان بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون به عنوان مشاور عالی نخستین جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی منصوب شد.

به گزارش کردوار نیوز به نقل از روابط عمومی جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی، مهدی حیدری، رییس جشنواره، طی حکمی فرهاد قائمیان را به عنوان مشاور عالی این رویداد منصوب کرد. 

فرهاد قائمیان بازیگر برجسته سینما، تئاتر و تلویزیون است و نقش‌های متنوع و ماندگاری را در آثار مختلف ایفا کرده است. این هنرمند همچنین تجربه داوری در جشنواره‌های‌ مختلف را در کارنامه هنری خود به ثبت رسانده است.

جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی یک رویداد سینمایی است که توسط موسسه فرهنگی هنری «فصل هنر» طراحی و برگزار می‌شود و دبیری اولین دوره این رویداد را نیز کمال تبریزی، نویسنده و کارگردان باسابقه سینما و تلویزیون برعهده دارد. این رویداد در آبان ماه ۱۴۰۲ در تبریز برگزار خواهد شد.

***

زمان اجرای نمایش «خانوم» به کارگردانی تینا بخشی تغییر کرد.

نمایش «خانوم» به نویسندگی، طراحی و کارگردانی تینا بخشی، پس از اجرای موفق خود در خانه هنرمندان، از 10 مردادماه اجراهای جدیدش را هر شب ساعت 21 در پردیس تئاتر شهرزاد شروع کرده بود که به درخواست تماشاگران تئاتر،گروه اجرایی زمان این نمایش را به ساعت 20:15 هر شب تغییر داد.

نمایش «خانوم» با برداشتی آزاد از نمایش‌نامه «کُلفت‌ها» و زندگی نویسنده‌اش «ژان ژنه» نوشته و تولید شده است.

در خلاصه این نمایش آمده:«بی‌آن‌که دقیقاً بتوانم بگویم نمایش چیست، می‌دانم چه نیست! به تماشاخانه می‌روم تا در قالب یک شخصیت یا به کمک یک شخصیت چندگانه و به شکل قصه خود را ببینم».

سارا سیبی، ساغر طاهرپور و رضا امانلو بازیگران این اثر نمایشی هستند.

گفتنی‌ست نمایش «خانوم» تا 30 مردادماه، هر شب (جز شنبه‌ها)، ساعت 20:15 در سالن شماره سه پردیس تئاتر شهرزاد اجرا می‌شود.

***

عباس غفاری دبیر چهارمین جشنواره تئاتر افرا شد.

 داود نامور رئیس شورای سیاستگذاری چهارمین جشنواره تئاتر افرا در حکمی عباس غفاری را به عنوان دبیر این دوره از جشنواره منصوب کرد.

عباس غفاری نویسنده، کارگردان و مدرس تئاتر است. «کبوتری ناگهان»، «سگدو»، «دیگر کدام ما زندگی کردن را دوست دارد»، «شبانه»، «می‌خواستم اسب باشم»، «آب مرا قصه کرد»، «شب مویه‌ها» و.. از جمله آثاری است که او کارگردانی کرده است.

همچنین او عضو هیئت موسس و هیئت مدیره انجمن صنفی منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر، مدیر پروژه تئاتر محیطی تئاترشهر نیز بوده است. مدیر روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، مدیر روابط عمومی جشنواره تئاتر فجر، مدیر اجرایی تالار شمس و پردیس تئاتر شهرزاد،‌ مدیر اجرایی جشنواره تئاتر بانوان و … از جمله مسئولیت‌های غفاری بوده است.

عمارت نوفل لوشاتو چهارمین دوره جشنواره افرا را با عنوان «گفت‌وگو» و با شعار «مونولوگ کافی است بیایید گفت‌وگو کنیم» برگزار می‌کند.

هدف این جشنواره گفتمان و دیالوگ برای گذر از فضای تنهایی حاکم شده در جامعه است.

عمارت نوفل لوشاتو پیش از این سه دوره جشنوراه افرا را با عنوان جشنواره مونولوگ افرا در سال‌های ۱۳۹۷، ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ برگزار کرده است.

***

فیلم «مالکوم ایکس» در سینماتک خانه هنرمندان ایران به نمایش درمی‌آید.

به گزارش روابط عمومی خانه هنرمندان ایران، پانصد و چهل و هفتمین برنامه سینماتک خانه هنرمندان ایران دوشنبه ۱۶ مراد ماه ساعت ۱۷ به نمایش فیلم «مالکوم ایکس» به کارگردانی اسپایک لی محصول ۱۹۹۲ اختصاص دارد.

این فیلم سرگذشت «مالکوم ایکس» رهبر مشهور سیاه پوستان آمریکایی را روایت می‌کند. او در شش سالگی پدرش را از دست داد و درس و مدرسه را رها کرد. سرانجام هنگامی که برای فروختن یک ساعت دزدی به جواهرفروشی رفته بود، به دام پلیس گرفتار شد و به ده سال حبس محکوم شد. او در زندان به مطالعات مذهبی پرداخت و با دین اسلام آشنا شد…

***

در آستانه اکران فیلم سینمایی «بی مادر »، از پوستر رسمی این فیلم رونمایی شد.

محمد روح‌الامین طراحی این پوستر را برعهده داشته است.

فیلم سینمایی «بی مادر » به نویسندگی و کارگردانی سید مرتضی فاطمی و تهیه‌کنندگی محمدرضا مصباح و علی اوجی با شعار «بی‌گناهی کم گناهی نیست» از چهارشنبه ۱۸ مردادماه اکران خواهد شد.

در خلاصه داستان این فیلم آمده است: «زندگی آرام یک زوج با پافشاری یکی از آن ها روی تصمیمش، ناخواسته وارد دو راهی ها و مخاطرات اخلاقی پیچیده‌ای می‌شود.»

امیر آقایی، میترا حجار، پردیس پورعابدینی و پژمان جمشیدی از جمله بازیگران اصلی این فیلم هستند.

/ در سینما و تئاتر چه خبر است ؟ /

انتهای پیام 

نمایش بیشتر

کارگروه خبری فرهنگ و هنر

با کلماتم، ابتکار هنری را به وجود می‌آورم و جذابیت زندگی را در آن تقدیم می‌کنم.