اخبار جامعه

دستگیری ۴۴ هزار سارق و استرداد اموال به مال باختگان – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

اینترنت |خودرو |قتل

به گزارش خبرگزاری آنلاین، سردار محمد قنبری درباره استرداد اموال به مال باختگان و دستگیری ۴۴ هزار سارق در سال ۱۴۰۱ در حوزه مقابله با سرقت؛ اظهار داشت: در راستای اجرای فرامین مقام معظم رهبری، امام خامنه‌ای مدظله العالی و همچنین سردار احمدرضا رادان فرمانده کل انتظامی کشور مهمترین اولویت این پلیس مبارزه و مقابله جدی با سرقت است که در این خصوص بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ باند فعال در استان‌های سراسر کشور طی این بازه زمانی متلاشی شدند.

وی از اجرای بیش از ۱۲۲ مرحله طرح‌های عملیاتی مقطعی استان‌های هدف، منطقه‌ای و طرح مشترک بین پلیس آگاهی و واحدهای تجسس کلانتری و پاسگاه‌های تابعه خبر داد و افزود: پیشگیری از وقوع سرقت گام مهمی در ارتقا احساس امنیت مردم است که در این خصوص شهروندان با رعایت نکات اصولی و ایمنی در جلوگیری از آن سهم بالایی را به عهده دارند.

اجرای طرح‌های مقطعی و منطقه‌ای و دستگیری سارقان حرفه‌ای

رئیس پلیس آگاهی فراجا تصریح کرد: بیش از ۵۷ درصد از مجموع سرقت‌ها در کشور مربوط به سرقت‌های خرد می‌باشد که اغلب توسط معتادان متجاهر به وقوع می‌پیوندد.

وی با بیان اینکه ۷۵ درصد از اتومبیل‌های سرقتی در کشور توسط پلیس آگاهی کشف می‌شود، گفت: از مهم‌ترین جرایمی که همواره امنیت جامعه را تحت تأثیر قرار می‌دهد سرقت خودرو است که علاوه بر سود مالی زمینه ساز جرایم دیگری از جمله سرقت منزل، آدم‌ربایی، قتل و … می‌شود.

سردار قنبری خاطرنشان کرد: اجرای طرح‌های (مقطعی، عملیاتی و منطقه‌ای) با هدف شناسایی و دستگیری سارقان حرفه‌ای و سابقه‌دار به خصوص سارقان به عنف، زورگیر، متواری و تحت تعقیب و ارتقا کشف علمی جرایم با بررسی دقیق و موشکافانه صحنه‌های سرقت از دیگر اقدامات معاونت مبارزه با سرقت پلیس آگاهی در سال ۱۴۰۱ بوده که مستمر ادامه خواهد داشت.

کشف ۹۳ درصد از پرونده‌های آدم ربایی در سال گذشته توسط پلیس آگاهی

وی با بیان اینکه خوشبختانه تعداد پرونده‌های آدم ربایی در کشور به میزانی نیست که احساس ناامنی در بین مردم ایجاد کند، گفت: ۹۳ درصد از آدم ربایی‌های کشور از سوی کارآگاهان مبارزه با جرایم جنایی کشف می‌شود.

رئیس پلیس آگاهی فراجا یکی از راه‌های احساس افزایش امنیت در جامعه را کوتاه کردن فاصله زمانی وقوع جرم با کشف آن دانست و افزود: بیش از ۹۶ درصد از قتل‌های اتفاق افتاده در سراسر کشور از سوی کارآگاهان کشف شده است که در مقایسه با سال قبل ۲ درصد کاهش داشته ایم.

این مقام انتظامی با بیان اینکه پرونده‌های معوقه در حوزه جرایم جنایی کنار نمی‌رود و کارآگاهان ما آن را جهت کشف در دستور کاری خود قرار می‌دهند، تصریح کرد: پلیس آگاهی یکی از تخصصی‌ترین پلیس‌های کشور است که با استفاده از روش‌های علمی توسط کارآگاهان زبده جرایم رخ داده را کشف می کنند.

کشف ۷۷ هزار فقره پرونده سرقت و دستگیری ۴۴ هزار سارق

وی در ادامه به آمار کشفیات سرقت و دستگیری واسترداد اموال استان‌های سراسر کشور از شروع طرح ویژه سرقت تا ۲۸ فروردین ماه سال جاری پرداخت و اظهار داشت: با گذشت حدود ۲ ماه از اجرای این طرح بالغ بر ۷۷ هزار و ۶۰۰ پرونده سرقت در سراسر کشور توسط کارآگاهان پلیس آگاهی رسیدگی و کشف شده است.

این مقام انتظامی از دستگیری نزدیک به ۴۴ هزار سارق و همچنین ۵۳۴ مالخر طی این بازه زمانی خبر داد و تصریح کرد: طبق آمار ارائه شده توسط کارآگاهان مبارزه با سرقت حدود ۲۴۱ هزار پرونده راکد نیز در این دوره است که همچنان باز و تحت پیگرد هستند..

وی گفت: طی این مدت از تعداد ۱۴۹ هزار قلم اموال مکشوفه حدود ۱۴۷ هزار قلم از جمله ۱۱ هزار و ۵۰۰ دستگاه خودرو، ۴ هزار و ۲۰۰ دستگاه موتورسیکلت، ۶۰۰ عدد گوشی تلفن همراه و ۱۳۰ قطعه لوازم یدکی و … به مال باختگان استرداد شده است.

کشف ۸۰ درصد خودروهای سرقتی

رئیس پلیس آگاهی فراجا افزود: بیش از ۸۰ درصد خودروهای سرقتی در این مدت کشف شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش کشف ۱۴ درصدی سرقت اتومبیل و ۱۱ درصدی سرقت موتورسیکلت را داشته ایم.

وی خاطرنشان کرد: اجرای طرح‌های دستگیری سارقان تحت تعقیب و متواری، ۲ مرحله طرح کنترل صنوف و مقابله با مال خران اموال مسروقه، طرح مبارزه با سارقان منزل، ۲ مرحله طرح مقابله با سارقان احشام، رصد و مبارزه با فروش لوازم و قطعات مسروقه خودرو در فضای مجازی و طرح‌های (مقطعی، عملیاتی و منطقه‌ای) با هدف شناسایی و دستگیری سارقین حرفه‌ای و سابقه‌دار بخصوص سارقان به عنف، زورگیر، متواری و تحت تعقیب از جمله اقدامات شاخص در این خصوص بوده است که همچنان ادامه دارد.

میز خدمت پلیس آگاهی در بستر اینترنت

این مقام ارشد انتظامی با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر تحویل حداکثری اموال مکشوفه به مال باختگان افزود: پلیس آگاهی با ایجاد سامانه نمایشگاه مجازی اموال مکشوفه (نما) در بستر اینترنت علاوه بر تسهیل در شناسایی سریع مال باختگان، موجب ارتقا سطح رضایتمندی عمومی مردم از عملکرد پلیس در خصوص استرداد اموال مسروقه مکشوفه خواهد شد.

وی به تعامل و همکاری در راستای کاهش مراجعات حضوری مردم به مراکز پلیس، با راه‌اندازی اپلیکیشن “پلیس من” اشاره کرد و گفت: با ایجاد این نرم افزار بر روی گوشی‌های تلفن اولاً به محض وقوع سرقت انواع خودرو، مالک وسیله نقلیه می‌تواند در کمترین زمان ممکن اطلاعات مربوطه از جمله محل وقوع، تاریخ و زمان سرقت را در آن ثبت و حداکثر ظرف مدت ۲۴ ساعت به نزدیک‌ترین مقر انتظامی که از طرف اپلیکیشن اعلام می‌شود، مراجعه کند.

سردار قنبری ادامه داد: دوماً به منظور اطلاع از کشف خودروی مسروقه خود، هموطنان می‌توانند به این اپلیکیشن مراجعه و آخرین وضعیت کشف خودروی سرقتی خود را مورد استعلام قرار دهند.

وی تاکید کرد: برنامه‌ریزی برای کنترل هوشمند و هدفمند سارقان حرفه‌ای و سابقه‌دار، بازدید از خط تولید شرکت‌های خودروسازی داخلی به منظور صدور گواهی ایمنی در برابر سرقت و ارتقا کشف علمی جرایم با بررسی دقیق و موشکافانه صحنه‌های سرقت از دیگر اقدامات طرح‌های هوشمند سازی پلیس آگاهی در کشور است.

نمایش بیشتر