اخبار فرهنگی

دوازدهمین فراخوان پروژه آموزشی “چهارفصل تئاتر ایران” منتشر شد

آموزش |تئاتر |ذهن

به گزارش خبرگزاری کردوار نیوز، ایوب آقاخانی مدیر دفتر مطالعات و پژوهش‌های مرکز هنرهای نمایشی حوزه‌ هنری و طراح و مدیر پروژه‌ی “چهارفصل تئاتر ایران” با اعلام این خبر افزود: «خوشبختانه این پروژه‌ی آموزشی با نتایج چشمگیر و شایان اعتنا همچنان به راه خود ادامه می‌دهد و با حمایت مرکز هنرهای نمایشی حوزه‌ هنری و نشر محترم سوره‌ آنلاین تلاش دارد سطح نمایشنامه‌نویسی کشور را به اندازه‌ی بضاعت خود ارتقاء دهد.»
در متن این فراخوان چنین آمده است:

فراخوان دوازدهمین دوره از پروژه‌ی “چهارفصل تئاتر ایران”

“تئاتر و خرافات در فرهنگ عامه”
این را ما نمی‌گوییم. تاریخ را ورق بزنید. بنیان‌های فکری، عقیدتی و استراتژیک ایران را در همه‌ی ادوار تاریخش یک ویروس پر خطر کشنده همواره تهدید می‌کرده و همچنان به این شمشیرکشی و لشکرآرایی‌اش ادامه می‌دهد.
بسیاری می‌گویند این صف‌آرایی ریشه در امری سازمان یافته و بدخواه و بدسلوک دارد. اینکه با ویروس “خرافه” تمام اندامواره‌ی ایران و ایرانی به دست کریه منظران تاریخ نشانه رفته شده و عده‌ای در تاریکی نشسته‌اند و سیگاری گوشه لب، گیرانده و پردود کاشته‌اند و نحیف شدن تن و جان ما را در مبارزه یا وادادن در برابر این ویروس، با لبخندی نظاره می‌کنند.
تئاتر _ و بالخاصه حوزه‌ی خلق و آفرینش و قلم زدنش _ همیشه این رسالت را داشته که آگاهی در جامعه‌ی زخمی پیرامونش تزریق کند.
و اگر صادق باشیم همیشه آسیب پذیرترین بخش‌های جامعه برای رسوخ این ویروس خوف‌انگیز، فرهنگ جاریه‌ی عام بوده است.
در دوازدهمین گام از نوشکفتنِ پروژه‌ی جامع ملی آموزش درام نویسی به علاقمندان خارج از پایتخت بر آن شدیم تا عاشقانه و خالصانه از دست‌هایی که توان قلم گرفتن و نوشتن بر صفحه‌ی صحنه را دارند، بخواهیم که این‌بار درنگ‌شان را روی شناسایی این زمینه‌ها، آسیب‌شناسیِ آن و بررسی تاثیرات مخربش قرار دهند.
پس؛
بدینوسیله از تمام یاران و همفکران علاقمندان به نمایشنامه‌نویسی و حضور در فرآیند این پروژه دعوت می‌کنیم که ایده‌های مختصر خود را (تا سقف یک صفحه) تا پایان شهریور ماه ۱۴۰۲ به دبیرخانه‌ی دائمی این پروژه یعنی دفتر مطالعات و پژوهش‌های مرکز هنرهای نمایشی حوزه‌ی هنری از طریق نشانی الکترونیک۴fasl.drama@gmail.com ارسال کنند تا پس از تایید اعضای هیئت علمی فصل، نگارش نسخه‌های کامل شده‌ی اولیه‌شان را آغاز کنند تا گام‌های بعدی یعنی کارگاه و اصلاح و بازنویسی و سرآخر چاپ و در نتیجه، ارائه و نشرش در سرتاسر ایران را تجربه کنند.
باشد که جان و تن و ذهن و روان ایران و ایرانی و باورها و اندیشه‌هاشان با تمام ریشه‌های ملی، دینی، تاریخی و مذهبی‌اش در امان و ایمن بماند.
آمین
دفتر مطالعات و پژوهش‌های مرکز
هنرهای نمایشی حوزه‌ی هنری

۵۷۵۷

نمایش بیشتر

کارگروه خبری فرهنگ و هنر

با کلماتم، ابتکار هنری را به وجود می‌آورم و جذابیت زندگی را در آن تقدیم می‌کنم.