زمان تزریق دز یادآور واکسن کرونا/محدودیت‌های سنی برای تزریق دز چهارم

وزارت بهداشت اعلام کرد: تمام افراد بالای 18 سال و افراد 12 تا 18 سال که دارای بیماری های ضعیف کننده سیستم ایمنی هستند یا بیماری های زمینه ای شدید دارند، در صورتی که شش ماه از آخرین واکسیناسیون آنها گذشته باشد، باید واکسن دریافت کنند. واکسیناسیون تقویت کننده در برابر ویروس کرونا.، اما باید باید که

از اینکه به زحمت افتادید پوزش میخواهیم. وزارت بهداشت پس از اعلام خبر تزریق نوبت چهارم واکسن کرونا در کیشور به سوالات مختلف در خصوص تزریق دوز یادآوری واکسن کرونا به شرح زیر پاسخ داد:

– آیا هنگام تزریق نوبت چهارم واکسن باید از واکسن خاصی استفاده کرد؟

انواع واکسن های موجود در مراکز واکسیناسیون قابلیت استفاده از یادآور را دارند. بنابراین توصیه می شود تمام افرادی که بیش از شش ماه از دوز قبلی آنها گذشته است یک بار واکسن را دریافت کنند. یافتن یک یادآوری واحد از هر نوع واکسن مهمتر از یافتن نوع خاصی از واکسن است.

– نوع واکسن مربوط به دوزهای قبلی و دوره چهارم است یعنی چه واکسنی زدیم الان چه واکسنی بزنیم؟

لازم به ذکر است که کشف یک دوز واکسن مهمتر از نوع واکسن تزریقی است.

– اگر فردی هنوز واکسن را دریافت نکرده باشد، می تواند نوبت چهارم را مصرف کند یا فقط برای افرادی است که دوز اول، دوم و سوم را مصرف کرده اند؟

هرکسی که هنوز واکسن KV-19 را دریافت نکرده باشد، بیشترین خطر ابتلا به این بیماری را دارد. بنابراین باید در اسرع وقت به این فرد مراجعه و نوبت اول واکسن را دریافت کرده و یک ماه بعد نوبت دوم را دریافت کند.

– واکسن های ایرانی چقدر از نظر کیفیت و اثربخشی قابل اعتماد هستند؟

تمامی واکسن ها در مراحل تولید مطابق با استانداردهای بین المللی و داخلی تحت بررسی های بالینی قرار گرفته اند و نتایج بسیار خوبی نسبت به واکسن های وارداتی داشته اند. علاوه بر این، مقایسه وضعیت آلودگی در کشور ما و کشورهای اروپایی نشان می دهد که نتیجه واکسیناسیون کاهش بستری شدن در بیمارستان و مرگ و میر ناشی از این بیماری است. در حالی که واکسن های مختلفی استفاده شده است.

– بعضی ها می گویند فقط واکسن کرونا را تزریق کنیم که ماهیتی پروتئینی دارد و بقیه واکسن ها تاثیری ندارند، آیا این درست است؟

انواع واکسن های موجود در مراکز واکسیناسیون قابلیت استفاده از یادآور را دارند. بنابراین توصیه می شود تمام افرادی که بیش از 6 ماه از دوز قبلی آنها گذشته است واکسن بزنند. یافتن یک یادآوری واحد از هر نوع واکسن مهمتر از یافتن نوع خاصی از واکسن است.

– آیا با واکسن در مقابل ویروس کرونا مصون می شویم و دوباره به ویروس کرونا مبتلا نمی شویم؟

مهمترین مزیت و دلیل واکسن کووید-19 این است که از شکل شدید بیماری که منجر به بستری شدن در بیمارستان یا عوارض شدید و مرگ می شود، جلوگیری می کند. بنابراین احتمال ابتلا به این بیماری همچنان وجود دارد، حتی احتمال ابتلا به نوع شدید بیماری نیز وجود دارد، اما احتمال این اتفاق در افراد کاملا واکسینه شده بسیار کمتر از افراد غیر واکسینه است.

– چه میزان اینست چه میزان اینست.

بیش از سه میلیارد واکسن کووید 19 در کشورهای مختلف دنیا تزریق شده است و همچنین بیش از 150 میلیون تزریق واکسن کرونا در کشورمان داشته ایم. خوشبختانه عوارض جانبی واکسن ها عموماً خفیف و قابل تحمل است. مهمترین عوارض جانبی درد در محل تزریق، ضعف، ضعف یا خستگی است که در عرض دو یا سه روز از بین می رود که در مقایسه با درد و رنج ناشی از بیماری کووید-19 و علائم شدید آن کاملا قابل قبول است.

– تفاوت واکسن آسترازنکا با واکسن ایرانی چیست؟

واکسن‌های کووید-۱۹ با فناوری‌های مختلفی تولید می‌شوند. در تولید واکسن AstraZeneca، آدنوویروس شامپانزه (که باعث بیماری در انسان نمی شود) به عنوان ناقلی برای انتقال قسمت آنتی ژنی ویروس کووید-19 استفاده شد و این اصطلاح بر اساس یک ناقل است. سایر واکسن ها با فناوری های مختلف مانند تکثیر ویروس و سپس غیرفعال شدن آن (واکسن غیرفعال)، استفاده از بخشی از ژنوم ویروس کووید-19 به عنوان آنتی ژن و تولید مثل در رده های سلولی (واکسن پروتئین نوترکیب) یا بخشی از زنجیره ژنومی ویروس (RNA) و تولید واکسن (واکسن‌های ژنتیکی) تکمیل شده است.

– واکسیناسیون روز چهارم چه دوره ای بوده و آیا تا پایان سال دوباره واکسن بزنیم؟

وضعیت بیماری کرونا در سطح جهان و کشور به دقت رصد می شود و بر اساس آخرین اطلاعات علمی، در خصوص تزریق واکسن کووید-۱۹ تصمیم گیری می شود. بنابراین اینکه تذکر دیگری وجود خواهد داشت یا خیر بستگی به شرایط، اطلاعات جدید و یافته های ماه های آینده دارد. برخی از محققان بر این باورند که برای حفظ ایمنی در برابر ویروس کووید-19، احتمالاً نیاز به ادامه واکسیناسیون سالانه خواهیم داشت.

– محدودیت سنی برای تزریق و آمپول وجود ندارد؟

به همه افراد بالای 18 سال که شش ماه از قرار قبلی خود می گذرد، توصیه می شود که درخواست یادآوری کنند. افرادی که در گروه سنی 12 تا 18 سال قرار دارند و همچنین افرادی که دارای بیماری هایی هستند که سیستم ایمنی را تضعیف می کند یا بیماری های زمینه ای شدید دارند و همچنین اگر شش ماه از آخرین دوز دارو گذشته باشد، کاندیدای دریافت واکسن یادآوری هستند. . افراد زیر 12 سال در حال حاضر نیازی به یادآوری ندارند.

– بیماران خاص و مبتلایان به سرطان از چه نوع واکسنی استفاده کنند؟

همه انواع واکسن های موجود برای این افراد قابل استفاده است.

– آیا کسی که سرما خورده یا مبتلا به کرونا است می تواند واکسینه شود؟

به افرادی که از بیماری کرونا رنج می برند توصیه می شود حداقل یک ماه پس از بهبودی صبر کنند و سپس واکسینه شوند.

– برای واکسن صبحانه بخوریم یا بعد از آن دستورات خاصی را رعایت کنیم؟

برای کشف واکسن نیازی به خوردن صبحانه نیست. پس از دریافت واکسن به افراد توصیه می شود به مدت 15 تا 20 دقیقه در مرکز واکسیناسیون حضور داشته باشند. افرادی که در گذشته ضعف شدیدی دارند و پس از هر تزریق و خون گیری نمونه خون می گیرند باید به بهورزانی که در حال تزریق واکسن هستند اطلاع دهند و پس از تزریق نیز استراحت کرده و چند دقیقه دراز بکشند. صرف صبحانه قبل از ویزیت برای اطلاع از واکسن توصیه می شود. نوشیدن مایعات بیشتر در روز اول و دوم پس از کشف واکسن نیز مفید است.

پیام نهایی

خروج از نسخه موبایل