اخبار همه جانبه

مخالفت با تفویض اختیار به شهردار گرگان/ ضعف در پرونده های حقوقی – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین، صد و دومین جلسه رسمی و علنی شورای شهر گرگان عصر شنبه با حضور اعضا، شهردار گرگان و مدیران شهری با دستور بررسی نامه ها و قوانین واصله برگزار شد.

در این جلسه لایحه شهرداری در خصوص خرید سهام یک بانک که با سه رای در کمیته اداری شورای مالی به صحن علنی شده بود ارائه شد.

شهرداری در لایحه فوق درخواست کرده است که اکثر شهرداری های شهرهای بزرگ و مراکز استان ها سهامدار بانک تخصصی شهرداری ها باشند، برای خرید سهام این بانک از حساب های محلی تا سقف 50 میلیارد ریال اعتبار پرداخت شود.

این لایحه توسط رئیس شورا به رای گذاشته شد اما در نهایت موفق به کسب حداکثر آرا نشد و به تصویب نرسید.

در ادامه لایحه شهرداری به ویژه «افزایش اعتبار بودجه سال جاری» ارائه شد.

مهران کاظم نژاد عضو شورای اسلامی شهر گرگان در رابطه با این لایحه گفت: شهرداری باید شورای شهر را در جریان پرونده های حقوقی که علیه شهرداری تشکیل شده است قرار دهد.

حمیدرضا آقاملایی یکی دیگر از اعضای شورای شهر گرگان نیز اظهار داشت: پرونده های حقوقی مبالغ بسیار بالایی دارد و ممکن است از نظر مالی گریبان شهرداری را بگیرد، بنابراین لازم است اعضای شورا وارد بحث های حقوقی در این زمینه شوند. علاوه بر انجام وظایف خود در نقش نظارتی، در زمینه حمایتی نیز می توانند به شهرداری کمک کنند.

حسین رضاییان مدیر امور مالی شهرداری گرگان در تشریح این لایحه گفت: شهرداری در برخی موارد فرصت زیادی برای پرداخت هزینه دادرسی ندارد و در صورت نداشتن ردیف اعتباری ممکن است پرونده به به ضرر شهرداری

وی افزود: اگر لایحه افزایش اعتبار بودجه تصویب نشود و بخواهیم هر مورد را جداگانه در شورا مطرح کنیم زمان را از دست می دهیم.

ضعف شهرداری گرگان در دفاع از پرونده های حقوقی

صفرعلی پایین محلی در جمع دیگر اعضای شورای شهر گرگان ضمن تاکید بر ضعف شهرداری در دفاع از پرونده های حقوقی، پیشنهاد همکاری همیشگی تعدادی از وکلا یا قضات با سابقه در دفاع از پرونده های شهر را داد.

وی همچنین با اشاره به پرونده های ساختار پایدار، جهان بینی و حوزه آموزش خواستار فعال شدن توافقات کمیسیون با شورا شد.

در نهایت این لایحه به تصویب رسید و لایحه اولیه شهرداری با هفت رای به تصویب رسید.

اعضای شورا با لایحه تفویض اختیار به شهردار گرگان مخالفت کردند

در ادامه لایحه واگذاری اختیارات ویژه شهردار به محمدرضا سیدالنگی شهردار گرگان ارائه شد. در بخشی از این لایحه، شهردار گرگان خواستار تفویض اختیار در مواردی از جمله تصویب مجوزها و اتمام معاملات در سال 1401 برای اعتبارات جاری تا سه برابر میانگین معاملات و برای اعتبارات عمرانی تا 6 برابر اعتبار معاملات متوسط ​​شده است. اجرای پروژه های عمرانی تا سقف 120 میلیارد ریال، انتقال از حساب به حساب دیگر و یا از حساب شهرداری به سازمان و بالعکس تا سقف 50 میلیارد ریال و برخی موارد دیگر.

نصیر گرزین و زهرا نورا تنها اعضای موافق با لایحه تفویض اختیار به شهردار بودند و سایر اعضا به دلایل مختلف مخالفت خود را با این لایحه اعلام کردند و به این ترتیب سیدالنقی نتوانست اکثریت آراء را به دست آورد. تفویض اختیار شورای شهر گرگان

در این جلسه اعضای شورای شهر با سه لایحه شهرداری ویژه کمک مالی به شهروندان یعنی رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، ورزشی، خانواده و رسیدگی به شکایات شهر اسلامی گرگان برای کمک ویژه به باشگاه بانوان شهرستان گرگان برای میزبانی مسابقات فوتبال جوانان کیشور و نام رئیس گروه جانبازان و معلولین شهرستان گرگان با حمایت مالی از تیم والیبال موافقت کرد.

نمایش بیشتر