اخبار همه جانبه

مستاجران در دریای پرتلاطم اجاره/ تعیین نرخ دستوری راهگشا است؟ – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری آنلاین – گروه استان ها: گران فروشی مسکن اجاره ای در لرستان تا جایی پیش رفته که مستاجران ناراضی هستند، موضوعی که حتی انتقاد برخی مسئولان و معتمدین را نیز به دنبال داشته است.

لکه نقره توسط مالکان و مشاوران املاک اجاره می شود

اگر این موضوع را در کنار سایر شاخص های اقتصادی لرستان قرار دهیم، با پارادوکس تلخ و عجیبی مواجه می شویم، استان سوم بدترین استان است و تورم مسکن نیز رکورد زده است! یعنی استان یکی از گران ترین بازارهای مسکن برای افراد بیکار و محروم را تجربه می کند.

«Meshavra emalka» бы строить содхай миллионни/ эн هاне хайли хайли дор аст!

از جمعیت یک میلیون و 760 هزار نفری استان لرستان بیش از 35 درصد را اجاره نشینان تشکیل می دهند، اینجا عده ای از صاحبخانه ها و مشاوران املاک از جمله عدم نظارت و عدم پیگیری مسئولان، مستاجران را لکه دار کرده اند!

این در حالی است که بر اساس مصوبه ورزشگاه، قیمت بازار مسکن در تهران 25 درصد، شهرهای بالای یک میلیون نفر 20 درصد و در سایر شهرها 15 درصد افزایش قیمت داشته است اما در لرستان و به ویژه. در شهر خرم از اجرای این مصوبه خبری نیست و میزان اجاره بها در این استان و شهرستان مورد انتقاد جدی مستاجران است.

با این وضعیت نمی توانم خانه اجاره کنم

در همین رابطه یکی از مستاجران در گفتگو با خبرنگار آنلاین با بیان اینکه با این شرایط نمی توانم خانه اجاره کنم، گفت: کارگری با درآمد کم و سه فرزند چگونه می تواند اجاره بها را پرداخت کند؟

«Meshavra emalka» бы строить содхай миллионни/ эн هاне хайли хайли дор аст!

گفت فرقی نمی کند محله در شهر باشد یا در شهر، اجاره بها خیلی بالاست.

این مستاجر در ادامه سخنان خود با اشاره به قانون تعیین سقف اجاره بها از سوی دولت اظهار داشت: اگر دولت به صورت قانونی و هدفمند این کار را انجام دهد و البته ضمانت اجرایی هم داشته باشد، قطعا خوب است.

وی تصریح کرد: اگر همه این قانون را اجرا کنند خوب است از افزایش بی رویه و خودسرانه اجاره بها و قیمت مسکن جلوگیری شود.

رکورد خانه اجاره ای در خرم آباد!

یکی دیگر از مستاجران نیز در گفتگو با خبرنگار گفت: فکر می کنم قیمت مسکن و اجاره خانه در خرم آباد به رکورد بالایی رسیده است.

«Meshavra emalka» бы строить содхай миллионни/ эн هاне хайли хайли дор аст!

وی گفت: علاوه بر صاحبان خانه، مشاوران املاک نیز پاسخگوی این پرونده و این شرایط هستند.

این مستاجر خرم آبادی ادامه داد: خانه های با امکانات کامل و خانه های با امکانات ناکافی برای اجاره و اجاره یکسان قیمت دارند.

বারার ক্র প্র্প্রে জার্জা কান দ্র্র!

یک مشاور املاک نیز در گفتگو با خبرنگار آنلاین با بیان اینکه در برخی مناطق اجاره بها چهار برابر شده است، گفت: به صاحب و صاحبان خانه می گوییم مستاجر بازداشت است، آنها هم مشکل مالی دارند اما برای کاهش قیمت خونه و اجاره کمه!

«Meshavra emalka» бы строить содхай миллионни/ эн هاне хайли хайли дор аст!

وی گفت: در این میان تنها مشاوران املاک در وضعیت بدی قرار دارند.

این مشاور املاک اظهار داشت: به برخی از صاحب خانه ها می گوییم این قیمت خانه شما نیست، می گویند مهم نیست، اگر شما کار من را انجام ندهید، می روم پیش مشاور املاک دیگری.

دولت باید هر چه زودتر اقدام کند

عباس گودرزی نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس شورای اسلامی نیز در این خصوص گفت: یکی از مهمترین مشکلات و مشکلات مردم در کشور بحث مسکن است.

وی با اشاره به اقدامات رئیس جمهور و وزیر راه و شهرسازی گفت: این اقدامات کافی نیست، قیمت مسکن بیش از 10 برابر شده است.

نایب رئیس کمیسیون جمعی مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود اظهار داشت: مردم نه می توانند اجاره کنند و نه می توانند خانه بخرند.

«Meshavra emalka» бы строить содхай миллионни/ эн هاне хайли хайли дор аст!

گودرزی تصریح کرد: باید در این زمینه اقداماتی انجام شود و دولت از تمام توان خود در این زمینه استفاده کند.

مشاورین املاک ملزم به تخفیف لیست قیمت جدید هستند

حمید القاصی آنلاین رئیس سازمان تعزیرات حکومتی لرستان نیز در این خصوص با اشاره به بازدیدهای میدانی از واحدهای تجاری و مشاغل استان گفت: در همین راستا لیست قیمت تخفیفی حق نو ارائه شد. کمیسیون مشاوران املاک در این بازدیدها مورد تاکید قرار گرفت.

وی با بیان اینکه در صورت عدم ابلاغ نرخ جدید توسط اتحادیه، رئیس اتحادیه تخلف محسوب می شود، تصریح کرد:

مدیر تعزیرات حکومتی لرستان ادامه داد: مشاوران املاکی که مقررات بازار را رعایت نمی کنند نیز پلمب می شوند.

«Meshavra emalka» бы строить содхай миллионни/ эн هاне хайли хайли дор аст!

القاصی آنلاین با اشاره به مصوبه وزارت راه و شهرسازی در خصوص اجاره بها گفت: براساس مصوبه وزارت راه و شهرسازی نرخ اجاره بها در شهرهای بزرگ 25 درصد و در سایر شهرها 20 درصد است. 135 تعزیرات حکومتی و 124 سازمان از سکوت نظام مصوب و غیر متعارف خبر می دهند.

راه اندازی سامانه “اعلان مسکن” ضروری است

بهمن جعفری، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان نیز پیش از این در سخنانی با بیان اینکه 2907 بنگاه معاملات ملکی دارای مجوز در لرستان هستند، اظهار داشت: از این تعداد 1147 بنگاه در خرم آباد مستقر هستند.

وی با بیان اینکه 257 بنگاه معاملات ملکی در استان فاقد مجوز هستند، گفت: با همکاری اتاق بازرگانی و محل املاک می توانیم ظرف مدت یک ماه با بنگاه های املاک غیرمجاز برخورد کنیم.

جعفری بر لزوم تعیین سقف بر اساس مناطق شهرها مطابق با نقشه های راه و شهرسازی تاکید کرد و گفت: علاوه بر این باید نظارت بر مشاوران املاکی که افزایش قیمت ها را به صورت زنجیره ای مدیریت می کنند وجود داشته باشد. ، با همکاری گشت های دولتی بیایید یک چیز مشترک داشته باشیم.

وی با اشاره به نامشخص بودن سامانه «اطلاعات مسکن» در لرستان برای ثبت آمار و اطلاعات املاک، تصریح کرد: در صورت فعال شدن این سامانه، اطلاعات بازار مسکن قابل رصد بوده و قراردادها به صورت رسمی و آنلاین در این سامانه ثبت می شود. این سامانه در لرستان در وضعیت بلاتکلیفی قرار دارد.

بنابراین گزارش، مشاهدات میدانی و اظهارات فعالان بازار حاکی از آن است که دولت و مسئولان در تعیین نرخ اجاره بهای قانون اساسی توفیق کمتری داشته اند و همچنین افراد تأثیرگذار در این زمینه خارج از نظارت و پروتکل های دولتی هستند.

نمایش بیشتر