اخبار جامعه

نامه مهم سازمان نظام پزشکی کشور به رئیسی

خدمات پزشکی |درمان |سازمان نظام پزشکی

به گزارش کردوار نیوز، رؤسا و نمایندگان مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی کشور در نامه‌ای به رئیس‌جمهور نسبت به تصمیمات غیرکارشناسانه در حوزه تعرفه‌های پزشکی هشدار دادند.

در این نامه آمده است:

جناب آقای حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رییسی
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

با سلام و احترام

همانگونه که مستحضرید بخش خصوصی نظام ارایه خدمات بهداشت و درمان در کنار بخش دولتی سالهاست که از ستون‌های ثبات جامعه ایران بوده و تا کنون به همت جامعه پزشکی در تندبادهای ویرانگر سیاسی و اجتماعی خللی به آن وارد نشده‌است.
اما شوربختانه این روزها به دلیل برخی تصمیمات غیرکارشناسانه و رفتارهای متعاقب آن در معرض آسیب جدی قرار گرفته و خطر فروریختن آن به‌ شدت احساس می‌ گردد. جامعه پزشکی از خودگذشتگی خود را در مقاطع حساس کشور از جمله در زمان جنگ، بحران‌های اجتماعی، حوادث طبیعی و همه گیری کرونا به اثبات رسانده و سالهاست بابت تعرفه های غیر کارشناسی و غیر واقعی خدمات پزشکی از جیب خود سوبسید پرداخت می‌نماید. سهم پوشش قانونی سازمانهای بیمه گر از میزان تعرفه به عدد ناچیز ۱۰ درصد رسیده و ۹۰ درصد آن بر عهده مردم و جامعه پزشکی است. بدیهی است ثابت نگه داشتن عامدانه تعرفه خدمات پزشکی در سال‌های متمادی علیرغم وجود تورم افسارگسیخته‌ باعث ایجاد موجی از تعطیلی مطب‌ها و مراکز تشخیصی درمانی همچنین کاهش انگیزه ارایه دهندگان این خدمات به‌ویژه در بخش خصوصی خواهد گردید. جامعه پزشکی نگران فشار مضاعف بر قشر آسیب پذیر است ولی اعلام می‌کند پرداخت سوبسید تعرفه برای حمایت از این عزیزان وظیفه حاکمیت بوده و ضروری است طبق منطق و مثل قبل حق تعیین تعرفه از طریق مجاری قانونی به سازمان نظام پزشکی برگردانده و چنانچه قرار است همچنان تعرفه خدمات به صورت دستوری اعلام گردد لازم است دولت محترم مابه‌التفاوت قیمت واقعی خدمات و قیمت دستوری آنها را منصفانه بر عهده گرفته، به‌موقع پرداخت نماید و در طول سال نیز تعرفه را با توجه به تورم مکررا اصلاح نماید.
متاسفانه در طول سال‌های پیشین شاهد این بوده‌ایم که اعلام تعرفه‌های دستوری غیرمنطقی و غیرمنصفانه، اعلام تعرفه‌ با تاخیر چند ماهه و عدم اصلاح تعرفه‌ها در طول سال علاوه بر ایجاد اختلال در روند خدمت رسانی بخش درمان، موجب بروز دلسردی و ناامیدی در درمانگران، موج مهاجرت و بعضا بروز هرج و مرج در روند خدمت‌رسانی شده که از این پس نیز تشدید خواهد شد.

امضا کنندگان زیر رؤسا و نمایندگان مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی کشور ضمن حمایت از مواضع اصولی ریاست محترم کل سازمان هشدار می‌دهند این ستون و نقطه اتکا جامعه‌ی شایسته ایرانی تاب فشار بیش از این را نداشته و چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی نیازمند تدبیر عاجل و کامل قبل از فروپاشی است.
امید که نصحیت ناصحان و کارشناسان شنیده شود و از این ورطه هولناک برون آییم.

4747

نمایش بیشتر