اخبار جامعه

نوشیدنی های انرژی زا در کنار افزایش موقت انرژی بدن مضرند!

نوشیدنی های انرژی زا در کنار افزایش موقت انرژی بدن مضرند!

یکی از نوشیدنی های پر طرف دار بین نوجوانان و جوانان نوشیدنی های انرژی زاست که بهتر است اطلاعاتی در خصوص ترکیبات این نوشیدنی ها داشته باشید، چرا که برای سلامتی خیلی مناسب نیستند.

به گزارش کردوار نیوز؛ نوشیدنی‌های انرژی‌زا برای افرادی که در طول روز نیاز به انرژی بیشتری دارند، تبلیغ می‌شوند، اگرچه گاهی اوقات نوشیدنی های انرژی زا با نوشیدنی های ورزشی اشتباه گرفته می شود، اما نوشیدنی های انرژی زا محصولی کاملا متفاوت هستند و برای افزایش سطح هوشیاری و انرژی به بازار عرضه می شوند و حاوی مقادیر قابل توجهی کافئین و قند هستند.

بسیاری از نوشیدنی های انرژی زا  حاوی آب گازدار، حدود 40 گرم قند (ساکارز و گلوکز)، شیرین کننده های مصنوعی، حدود 200 میلی گرم کافئین که این مقدار  برابر با کافئین موجود در دو فنجان قهوه دم کرده است و مواد دیگری مانند ویتامین های گروه B و گیاهانی مانند جینسینگ و گوارانا به عنوان افزایش دهنده انرژی هستند.

تحقیقات نشان داده است که مصرف نوشیدنی های حاوی قند بالا از هر نوعی می تواند منجر به افزایش وزن و افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2، بیماری های قلبی عروقی و نقرس شود. به دلیل مقدار شکر و مواد محرک در نوشیدنی های انرژی زا، این نگرانی وجود دارد که ممکن است برای نوجوانان و افرادی که شرایط سلامت خاصی دارند، نه تنها مفید نباشد، بلکه مضر هم باشد.

نوشیدنی های انرژی زا و سلامتی:

جوانان از بزرگترین مصرف‌کنندگان این نوشیدنی ها هستند. یک نوشیدنی انرژی زا ممکن است توسط نوجوانان یا دانشجویانی که در طول شب برای امتحانات بیدار می مانند یا توسط یک ورزشکار جوان قبل از یک بازی مهم استفاده شود.

این نوشیدنی ها در کنار افزایش موقت انرژی اثرات سوئی بر بدن مانند افزایش استرس، ایجاد رفتارهای تهاجمی مانند دعوا، افزایش فشار خون، افزایش خطر چاقی و دیابت نوع 2، کیفیت پایین خواب و تحریک معده دارند.

 


آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

نمایش بیشتر

گروه تحریریه علوم اجتماعی

نویسنده اجتماعی، پژوهشگر و منتقد. بررسی مسائل اجتماعی با ارائه دیدگاه‌های جذاب و منطقی. تعامل با جامعه را از طریق نوشته‌هایم تقویت می‌کنم.