اخبار سلامت

“واسکولیت” چیست و چه افرادی در معرض ابتلا هستند؟

درمان |ژنتیک |سرطان

به گفته کلینیک مایو در آمریکا، “واسکولیت” (ورم رگ های خونی) یک اختلال خودایمنی نادر در جهان است و در فردی که از آن رنج می برد، رگ های خونی ملتهب می شود که باعث ضخیم شدن رگ های خونی می شود.

به گزارش ما، این وضعیت در نهایت می تواند جریان طبیعی خون را متوقف کند و به اندام ها آسیب برساند.

بیشتر انواع واسکولیت نادر هستند و این بیماری می تواند یک یا چند اندام را درگیر کند.

بر اساس گزارش این مرکز، برخی از علائم این بیماری شامل سردرد، کاهش وزن، خستگی، تب و بدن درد عمومی است.

علاوه بر علائم عمومی تر واسکولیت، برخی از علائم خاص تر نیز ممکن است شامل زنگ زدن در یک گوش و درد معده بعد از غذا خوردن باشد.

برخی از افرادی که از این اختلال رنج می برند نیز از دست دادن موقت بینایی و احساس بی حسی یا ضعف در دست یا پا دارند.

علت واسکولیت چیست و چه افرادی در خطر ابتلا به آن هستند؟

به گفته کلینیک مایو، دلایل این اختلال خود ایمنی به طور کامل شناخته نشده است، اما ممکن است به ژنتیک افراد و سابقه پزشکی آنها مربوط باشد.

این بیماری همچنین می تواند ناشی از حمله اشتباه سیستم ایمنی به سلول های رگ های خونی باشد که ممکن است منجر به بیماری هایی مانند هپاتیت B (B) و هپاتیت C (C) یا سرطان خون شود.

در حالی که هر فردی ممکن است علائم واسکولیت را داشته باشد، عواملی که ممکن است خطر ابتلا به اختلالات مختلف را افزایش دهند عبارتند از سن، سابقه خانوادگی و سابقه اختلالات ایمنی مانند لوپوس.

به گفته این مرکز، داروها نیز یک عامل خطر هستند، هیدرالازین، آلوپورینول، مینوسیکلین و پروپیل تیوراسیل ممکن است باعث واسکولیت شوند.

به گزارش روزنامه ایندیپندنت، درمان ها عمدتا بر کنترل التهاب رگ های خونی متمرکز شده و هر بیماری زمینه ای که ممکن است باعث واسکولیت شود در نظر گرفته می شود.

به طور خاص، یکی از داروهای رایجی که برای کنترل التهاب ناشی از واسکولیت استفاده می شود، کورتیکواستروئیدی به نام پردنیزون است. اگرچه انواع دیگری از داروها نیز می توانند وجود داشته باشند، داروهایی که افراد مصرف می کنند به شدت واسکولیت آنها بستگی دارد.

پیام نهایی

نمایش بیشتر