اخبار حوادث

پرداخت بدهی ۱۷۹ زندانی در ۳ماه گذشته توسط ستاد دیه

آفتاب‌‌نیوز :

سید حشمت‌الله حیات‌الغیب؛ مدیرکل زندان‌های استان تهران اظهار کرد: طی سه ماه گذشته، نیکوکاران و خیرین با واریز وجوهات نقدی به حساب این ستاد، بدهی ۱۶۹ نفر مرد و ۱۰ نفر زندانی زن نیازمند جرایم غیرعمد که فاقد سوابق کیفری بودند، پرداخت کردند.

مدیرکل زندان‌های استان تهران تصریح کرد: این امر با پیگیری و تلاش مددکاران نمایندگی ستاد دیه استان و مساعدت مراجع قضایی در زمینه قبولی اعسار و کمک خیرین تحقق یافته و همگی این افراد، نیازمند و واجد شرایط بودند.

وی ادامه داد: یکی از نقاط قوّت اخلاق اسلامی توجه به انسان‌ها، حس همکاری، نیکوکاری و خدمت‌رسانی به مردم است که در جلوه‌های مختلف به وجود می‌آید و یکی از شاخصه‌های ارتباط یک انسان مسلمان در کنار ارتباط با خالق و ارتباط با خویش، ارتباط با محیط و انسان‌ها است که یکی از راه‌های آن خدمت به خلق و اهتمام به این امر است.

عضو هیئت امنای نمایندگی ستاد دیه استان تهران همچنین گفت: از این تعداد زندانیانی که از ابتدای سال تاکنون آزاد شده‌اند، ۱۴۴ نفر بدهکار و مابقی جرایم مربوط به حوادث کارگاهی، نفقه و مهریه بودند.

حیات‌الغیب با اشاره به لزوم تلاش برای آزادی زندانیان نیازمندی که مرتکب جرایم غیرعمد شده اند، افزود: زندانی بودن سرپرست خانواده تنها وضعیت زندگی خود آن فرد را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد بلکه ممکن است آسیب‌های اجتماعی، روحی و اقتصادی نیز گریبانگیر خانواده‌اش شود.

وی افزود: کل بدهی این افراد در مجموع قریب به ۳۳۰ میلیارد تومان بوده که بخشی از طریق گذشت شکات، بخشی با قبولی اعسار، بخشی توسط خانواده هایشان و مابقی با کمک نیکوکاران ستاد دیه فراهم گشته، شکات نیز با گذشت بخشی از طلب خود، وارد میدان بخشش شده‌اند.

وی در پایان با تقدیر از نیکوکارانی که در هر لحظه به کمک زندانیان نیازمند می‌شتابند، گفت نیکوکاران در مناسبت‌های مختلف مذهبی و ملی بیش از ایام دیگر حاضر بوده‌اند که امید است روند امر خداپسندانه دستگیری زندانیان نیازمند سرعت یابد و هیچ زندانی به خاطر بدهی یا حوادث غیرعمدی مثل تصادف، دیه یا حوادث کار در زندان نماند.

نمایش بیشتر