اخبار استانی

” کاخ سلیمانیه ” مقصد خوب برای گردشگران نوروز در کرج

" کاخ سلیمانیه " مقصد خوب برای گردشگران نوروز در کرج

درب‌های کاخ موزه سلیمانیه کرج که پس از سال‌ها برای بازدید عموم بازگشایی شده است، مقصد خوب برای گردشگران نوروز محسوب می شود.

به گزارش خبرگزاری کردوار نیوز از استان البرز، کاخ سلیمانیه مربوط به دوره قاجار و در محوطه دانشکده کشاورزی کرج واقع شده‌ است. بنای این کاخ در بین سال‌های ۱۲۲۵ تا ۱۲۲۷ هجری قمری در دوران سلطنت فتحعلی شاه قاجار ساخته شده است.

این اثر در تاریخ ۲ اسفند ۱۳۲۷ با شمارهٔ ثبت ۳۷۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

این بنا جزو اولین بناهایی است که بر روی پیلوت ساخته شده است. شاخص‌ترین ویژگی کاخ سلیمانیه، دو تابلوی دیوارنگاره از بنیان‌گذاران سلطنت قاجار است که توسط عبدالله خان نقاش‌باشی سومین نقاش دربار کشیده شده است، اندازه‌ی نقاشی‌ها به طول ۶/۸۵ متر و عرض ۲/۴۰ متر است.

نقاشی‌های دیواری تالار اصلی در جبهه‌ی شرقی آقا محمدخان قاجار (بنیان‌گذار سلسله‌ی قاجار) به همراه سران ایل قاجار و در جبهه‌ی غربی تصویر فتحعلی شاه قاجار بر تخت نشسته و همراه ۱۴ تن از پسران او است. در تابلوی اختصاصی فتحعلی شاه، سلیمان میرزا به‌صورت کودکی در کنار تخت طاووس به تصویر کشیده شده است.

این تابلوها از لحاظ نوع تصویر، فن هنری و رنگ‌های خاصی که در کشیدن آن‌ها به‌کار رفته، منحصربه‌فرد است. کاخ سلیمانیه تنها مکانی است که در آن می‌توانیم نقاشی‌های خاندان قاجار و تصاویر واقعی آن‌ها را مشاهده کنیم، همین ویژگی منحصربه‌فرد موجب خاص بودن این کاخ شده است.

تاریخ کشیدن تابلو و نام نقاش آن در پایین اثر چنین ثبت‌شده «نقش فرمان ده مامی تا ماه زد رقم بنده شه عبدالله ۱۲۸۸».

در ورودی کاخ دکورسازی و عکس آثار و جاذبه های تاریخی و گردشگری استان برای معرفی قرار داده شده است. با توجه به اینکه درب کاخ موزه سلیمانیه  به تازگی برای عموم بازگشایی شده است انتظار می رود بازدیدکنندگان گرامی در حفظ و نگهداری کاخ کوشا باشند.

انتهای پیام

 


آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

نمایش بیشتر