اخبار فرهنگی

کلارک، حقوق‌دان آمریکایی، بهمن ۵۷: بدون شرکت رهبر مذهبی شیعه هیچ‌گونه راه‌حلی برای بحران ایران وجود ندارد/ ۹۹درصد مردم از آیت‌الله خمینی حمایت می‌کنند

به گزارش خبرگزاری کردوار نیوز، روز دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۵۷ رمزی کلارک، حقوق‌دان آمریکایی و دادستان کل آمریکا در ۱۰ سال پیش از آن تاریخ (دوره‌ی ریاست‌جمهری جانسون)‌ با امام خمینی در نوفل‌لوشاتو دیدار کرد. این دیدار در حدود یک‌ساعت و نیم به طول انجامید. و کلارک پس از آن طی یک کنفرانس مطبوعاتی نظرات امام خمینی درباره‌ی رژیم آینده‌ی ایران و تحلیل خود از ایشان و در کل اوضاع ایران را بیان کرد. روزنامه‌ی کیهان فردای آن روز به نقل از خبرگزاری فرانسه از نیویورک درباره‌ی جزئیاتی که وی درباره‌ی این دیدار مطرح کرد، نوشت:

وزیر پیشین دادگستری آمریکا دیروز گفت: «آیت‌الله خمینی از آمریکا خواسته است پشتیبانی از دولت شاپور بختیار را متوقف کند و از هرگونه دخالت در امور ایران خودداری ورزد.» وی گفت: «۹۹ درصد مردم ایران از آیت‌الله خمینی پشتیبانی می‌کنند.» کلارک که بامداد دیروز [دوشنبه ۲ بهمن ۵۷] در پاریس با آیت‌الله خمینی ملاقات کرد. هنگام بازگشت به آمریکا تصریح کرد که: «رهبر تشیع ایران در جریان دیدارش با وی این تقاضا را به عمل آورد.»

بیشتر بخوانید:

صادق قطب‌زاده در نوفل‌لوشاتو: در جمهوری اسلامی هرکس می‌تواند آزادانه بنویسد، بیندیشد و برای نشر عقاید خود فعالیت کند

امام خمینی در نوفل‌لوشاتو: زن باید دارای حقوق مساوی با مرد باشد/ ما فقط لباس‌های جلف را ممنوع خواهیم کرد

مهندس بازرگان: یک توافق ضمنی بین رهبران مذهبی و بختیار وجود دارد

کلارک در کنفرانسی مطبوعاتی خاطرنشان ساخت که ملاقاتش با امام خمینی یک ساعت و نیم به طول انجامید. او گفت که رهبر تشیع در این ملاقات ترس‌های خود را نسبت به آینده‌ی ایران با وی در میان نهاد. کلارک گفت: «آیت‌الله خمینی به‌ویژه گفت آن‌چه افکار مرا مشغول کرده نقشی است که سیا و مستشاران آمریکایی ارتش ایران می‌توانند برای شکست دادن انقلاب ملی ایران بازی کنند.»

وزیر پیشین دادگستری آمریکا ظمنا به دیداری که طی دو هفته‌ی اخیر از ایران به عمل آورده اشاره کرد و گفت: «قبل از انجام این سفر با وزارت خارجه‌ی آمریکا تماس گرفته ولی دیدارش از ایران خصوصی بوده است.» کلارک در تهران به‌ویژه با شاپور بختیار نخست‌وزیر، کریم سنجابی رهبر جبهه ملی، مهدی بازرگان یکی از نزدیکان آیت‌الله خمینی و ویلیام سالیوان سفیر آمریکا در ایران ملاقات کرد. کلارک گفت نه ملاقات‌کنندگانش در تهران و نه آیت‌الله خمینی پیامی برای دولت آمریکا نفرستادند. وی گفت با این وجود وزارت خارجه‌ی آمریکا را از نتیجه‌ی گفت‌وگوهایش با آن‌ها آگاه خواهد کرد.

کلارک گفت: «به عقیده‌ی سالیوان دولت بختیار نمایی بیش نیست» و باز از قول سفیر آمریکا در ایران گفت که «دولت بخیتار راه‌حل نهایی به شمار نمی‌رود.» کلارک گفت: «مردم به‌شدت از آیت‌الله خمینی حمایت می‌کنند و بدون شرکت رهبر مذهبی شیعه هیچ‌گونه راه‌حلی برای بحران ایران وجود ندارد.» وی گفت: «۹۹ درصد مردم از آیت‌الله خمینی حمایت می‌کنند و این‌ها همان ۹۹ درصدی هستند که با شاه مخالف‌اند.»

درباره‌ی اطلاعت مربوط به تماس‌های پنهانی بین ارتش ایران و رهبران مذهبی، کلارک گفت «هیچ‌گونه دلیلی» از این قبیل گفت‌وگوها ندارد.

کلارک افزود: «خمینی به من گفت بزرگ‌ترین خطر در ایران حضور ۲ الی ۳ هزار مستشار نظامی آمریکایی است که در ارتش ایران خدمت می‌کنند. آیت‌الله خمینی اظهار امیدواری کرد مردم آمریکا کنگره و رئیس‌جمهوری به خواست‌های مردم ایران احترام بگذارند. در امور داخلی ایران مداخله نکنند و اجازه دهند مردم ایران خود سرنوشت خویش را تعیین کنند. آیت‌الله خمینی اظهار امیدواری کرد که آمریکا از حوادث ایران درس بگیرد و از حمایت از دیکتاتورها دست بردارد.»

کلارک، حقوق‌دان آمریکایی، بهمن ۵۷: بدون شرکت رهبر مذهبی شیعه هیچ‌گونه راه‌حلی برای بحران ایران وجود ندارد/ ۹۹درصد مردم از آیت‌الله خمینی حمایت می‌کنند

۲۵۹۵۷

نمایش بیشتر

کارگروه خبری فرهنگ و هنر

با کلماتم، ابتکار هنری را به وجود می‌آورم و جذابیت زندگی را در آن تقدیم می‌کنم.