اخبار سلامت

یک ویروس معمولی عامل ابتلا به بیماری ام اس

کودکان |مغز |نوجوانان

بر اساس یک مطالعه جدید، یک ویروس رایج می تواند باعث ام اس شود.

به گزارش کردوار نیوز، ام اس یک بیماری خودایمنی است که مغز و نخاع را تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند پس از آلوده شدن به ویروس اپشتین بار (EBV) ظاهر شود.

این ویروس معمولاً باعث عفونت های بدون علامت یا بسیار خفیف در کودکان می شود، اما می تواند باعث مونونوکلئوز عفونی اپشتین بار در نوجوانان و بزرگسالان شود. اگرچه Epstein-Barr یک ویروس رایج است، اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد یک عامل خطر برای MS است.

به عنوان مثال، مطالعات نشان داده است که افراد مبتلا به ام اس نسبت به سایر افراد دارای سطوح بالاتری از آنتی بادی های مخصوص ویروس اپشتین بار هستند که در سنین بالاتر افزایش می یابد.

با توجه به اینکه اکثر مردم هر از گاهی به ویروس اپشتین بار مبتلا می شوند، اثبات اینکه این عفونت ها ممکن است در واقع عامل اصلی ام اس باشند، دشوار است.

مطالعه جدیدی که دیروز (پنجشنبه) در مجله Science منتشر شد، شواهدی برای این ایده ارائه می دهد. محققان اطلاعات حدود 10 میلیون پرسنل ارتش ایالات متحده را در یک دوره بیست ساله جمع آوری کردند و دریافتند که خطر ابتلا به ام اس به دلیل عفونت ویروس اپشتین بار 32 برابر افزایش یافته است.

آنها همچنین دریافتند که چنین ارتباطی بین بیماری خودایمنی و سایر عفونت های ویروسی وجود ندارد و هیچ عامل خطر دیگری چنین خطری را ایجاد نکرده است.

انتهای پیام/

نمایش بیشتر