اخبار همه جانبهکسب و کار ایرانی

آیا شارژ سریع یا فست شارژ به باتری گوشی آسیب می‌زند؟

شارژ سریع قابلیتی است که به شما امکان می‌دهد دستگاه خود را در کسری از زمانی که به‌طور معمول شارژ می‌شود، شارژ کنید.

این که آیا گوشی یا دستگاه‌های دیگر شما از شارژ سریع پشتیبانی می‌کنند یا خیر، به مدار شارژ آن‌ها برمی‌گردد. هر دستگاهی فقط می‌تواند مقدار نیرویی را جذب کند که مدار شارژش برای کنترل آن طراحی شده است. به همین دلیل است که اتصال دستگاه به یک شارژر فست شارژ لزوماً باعث نمی‌شود که سریع‌تر شارژ شود.

امروزه با توجه به نیازها و افزایش فزاینده زمانی که صرف کار با دستگاه‌های هوشمندمان می‌کنیم، شارژ سریع بیش از هر زمان دیگری ضروری است. ازاین‌جهت تولید محصولاتی با این قابلیت رو به افزایش است و خواهان زیادی دارد.

اما آیا شارژ سریع به باتری گوشی آسیب می‌زند؟‌ آیا فست شارژ تأثیر منفی بر عمر باتری دارد؟ و آیا شارژرهای سریع برای گوشی شما مضر هستند؟ برای گرفتن پاسخ این سوال‌ها تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

آیا شارژ سریع یا فست شارژ به باتری گوشی آسیب می‌زند

پیشنهاد میکنم این ویدئو را در رابطه با موضوع این مطلب مشاهده کنید. youtube.com

چگونه بفهمیم که شارژ سریع به باتری آسیب می رساند؟

همانطور که می‌دانید گرما برای باتری مضر است؛ به خصوص برای باتری‌های لیتیوم‌ـ‌یونی که امروزه اکثر گوشی‌های هوشمند از آن استفاده می‌کنند. به همین دلیل است که سیستم‌های شارژ سریع تلاش می‌کنند تا حرارت را تا حد ممکن کاهش دهند و در عین حال خروجی را افزایش دهند.

به دلیل فرایند سریع شارژ احتمالاً این سوال پیش می‌آید که آیا شارژ سریع به باتری دستگاه آسیب می‌رساند؟

برای این‌‌که همین ابتدا خیالتان را راحت کنم، باید بگویم جواب منفی است. این جوابی است که متخصصین تاچ تل به ما گفتند.

باتری‌های فست شارژ دارای دو فاز شارژ هستند. فاز اول تا جایی که ممکن است نیرو و ولتاژ را به باتری خالی یا تقریباً خالی اعمال می‌کند. در این مرحله، باتری طی دقایق اولیه‌ی اتصال به شارژر به میزان قابل توجهی شارژ می‌شود. در مرحله‌ی اول شارژ، باتری‌ها می‌توانند شارژ را به سرعت و بدون تأثیرات منفی بر طول عمرشان جذب کنند.

در فاز دوم به محض اینکه ظرفیت باتری به میزان ذکر‌شده برسد، سرعت شارژ کاهش می‌یابد تا از استرس و گرما که می‌تواند به طول عمر باتری آسیب برساند، جلوگیری شود. حتماً تاکنون متوجه شده‌اید که گوشی شما تا درصد معینی سریع‌تر شارژ می‌شود؛ اما پس از آن، پر کردن باتری بیشتر زمان می‌برد.

که معمولاً اگر دمای دستگاه از حد معینی بیشتر شود، ممکن است گوشی به‌طور خودکار شارژ سریع را متوقف کند.

برای درک بهتر، باتری را مانند یک اسفنج درنظر بگیرید. وقتی برای اولین بار آب را روی یک اسفنج خشک می‌ریزید، اسفنج به‌سرعت مایع را جذب می‌کند. برای باتری، این مرحله شارژ سریع (فاز اول) است. حالا فکر کنید که دارید با همان سرعت اولیه، به ریختن آب روی اسفنجی که به‌طور فزاینده در حال خیس شدن است، ادامه می‌دهید. مایع روی سطح اسفنج می‌ریزد و برای جذب شدن در اسفنج اشباع‌شده تقلا می‌کند. این شارژ جذب‌نشده در باتری می‌تواند منجر به مشکلاتی شود که به طور بالقوه ممکن است به باتری آسیب برساند.

اگر همه چیز به خوبی مدیریت شود، آسیب نادر است. سیستم مدیریت باتری دو فاز، شارژ را به دقت نظارت می‌کند و سرعت را در فاز دوم کاهش می‌دهد تا به باتری زمان دهد شارژ را جذب کند و از بروز مشکل جلوگیری شود. به همین دلیل است که چند درصد آخر تا شارژ کامل، زمان بیشتری می‌برد.

شارژ سریع به باتری گوشی آسیب می‌زند

سازندگان برای محافظت از باتری‌ها چه می‌کنند؟

سازندگان برای کمک به محافظت از باتری در برابر گرما که عامل اصلی آسیب به باتری چه در شارژ سریع و چه هر مورد دیگری است، چند کار مهم انجام می‌دهند:

۱. همانطور که مطالعه کردید کاهش ولتاژ در فاز دوم فست شارژ کمک شایانی به کاهش گرما می‌کند.

۳. اضافه‌کردن سخت‌افزار و سیستم خنک‌کننده به گوشی یکی از راهکار‌های جلوگیری از گرم‌شدن بیش‌از اندازه باتری دستگاه است.

۴. برخی سازندگان ممکن است از فناوری‌ای استفاده کنند که در صورت داغ شدن بیش از حد گوشی و باتری، شارژ سریع را متوقف می‌کند.

این موارد به تفضیل در مقاله جامع توضیح داده‌ شده‌اند.

قرار دادن ویژگی‌های صرفه‌جویی در مصرف انرژی و به کارگیری قطعات و اجزایی که به‌طور بهینه از باتری استفاده می‌کنند، به محافظت از باتری کمک می‌کند. این ترکیب به باتری کمک می‌کند تا مدت بیشتری دوام بیاورد؛ یعنی کمتر به شارژ نیاز داشته باشد.

افزون‌بر‌این در بسیاری از گوشی‌ها نرم‌افزار مدیریت باتری و شارژ، به دقت چرخه شارژ را مدیریت می‌کند. اگر تلفن خود را شبانه شارژ می‌کنید، گوشی‌های جدید می‌توانند روال شارژ شما را یاد یگیرند و منتظر بمانند تا ۱۰٪ آخر شارژ را درست قبل از اینکه بیدار شوید، به اتمام برسانند. بااین‌حال همه ما به‌عنوان مصرف‌کننده تکنولوژی باید بدانیم که .

درنهایت برای جمع‌بندی باید دوباره اشاره کنیم که فست شارژ به تنهایی نمی‌تواند عامل آسیب به باتری باشد. حرارت تولید‌شده عامل اصلی آسیب و کاهش طول عمر باتری است که برای کاهش آن تدابیر مختلفی صورت گرفته است.

هر روزه شاهد دستگاه‌های بیشتری هستیم که به فست شارژ مجهز می‌شوند. حتی بین کمپانی‌ها رقابت گرمی برای تولید باتری‌هایی با فناوری سریع‌تر برای فست شارژ شکل گرفته است. می‌توانید مطمئن باشید که اگر فناوری شارژ سریع آسیب‌زا یا مضر بود، شرکت‌های بزرگ از آن چنین استقبالی نمی‌کردند.

سوالات متداول

  • آیا شارژ سریع به باتری گوشی آسیب می‌رساند؟

همانطور که در مقاله اشاره شد، این گرما است که درنهایت ممکن است به باتری آسیب بزند. سیستم مدیریت شارژ از باتری مراقبت می‌کند تا از این نوع آسیب‌ها جلوگیری شود. واضح است که این احتمال وجود دارد که عمر باتری تحت تاثیر قرار گیرد، اما این موضوع در حدی قابل‌توجه نیست که نگران‌کننده یا جدی باشد.

  • آیا باید از شارژ سریع استفاده کنم؟

اگر مقاله را خوانده باشید می‌دانید که فست شارژ برای گوشی مضر نیست و منطقی نیست که برای موارد جزئی و احتمالی خود را آن محروم کنید. اگر می‌خواهید مدت زمان اتصال تلفن به کابل شارژ را محدود کنید، شارژ سریع راه حلی است که نمی‌توان از آن گذشت.

اطلاعات بیشتر در pinterest.com

 

نمایش بیشتر