اقتصادی

امضا ۲۰ سند توافق و قرارداد همکاری چندجانبه و دو جانبه بین ایران و کشورهای غرب آفریقا

ایران

به گزارش شفاف، دکتر محمد مخبر عصر امروز (دوشنبه) در این اجلاس که در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار شد، تصریح کرد: برگزاری چنین همایش‌هایی بیانگر وجود اراده سیاسی مشترک برای تمهید زمینه‌های حضور، مشارکت و نقش‌آفرینی هر چه بیشتر بخش خصوصی در مناسبات اقتصادی و تجاری ایران با کشورهای آفریقایی است.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران گسترش مناسبات دوستانه با غرب آفریقا را مورد توجه قرار داده است، بر آمادگی دولت سیزدهم برای کمک به رشد و توسعه روابط فیمابین تأکید کرد و گفت: این سیاست اصولی در دولت سیزدهم توسعه و تقویت یافته است.
دکتر مخبر خاطرنشان کرد: ایران از واقعیت‌ها و نیازهای امروز آفریقا به عنوان قاره‌ای مستعد و پویا با آینده‌ای درخشان، درک واقع بینانه و به روز دارد و عزم و اراده جدی خود را برای ارتقای مناسبات در همه زمینه‌ها به خصوص همکاری‌های اقتصادی و تجاری اعلام می‌دارد.
معاون اول رییس جمهور افزود: این روابط متکی بر ارتباطات تاریخی، اصول دوستی و همکاری و منافع مشترک اقتصادی بوده و از بنیان محکمی برخوردار است.

دکتر مخبر با اشاره به اینکه ۴۰ درصد تجارت ایران باقاره آفریقا مربوط به کشورهای منطقه غرب آفریقا است، تأکید کرد: از ۱۲۵۷ میلیون دلار کل تجارت ایران با آفریقا، ۵۰۶ میلیون دلار مربوط به کشورهای غرب آفریقا است که با توجه به ظرفیت‌های موجود در جمهوری اسلامی و نیازها و امکانات غرب آفریقا چنین سطحی از مناسبات قابل قبول نبوده و باید تا سطح مناسب ارتقا یابد.
معاون اول رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه سرمایه‌گذاری مشترک در حوزه علم و فناوری و استفاده از ظرفیت‌های ایران در حوزه شرکت‌های دانش بنیان موجب تعمیق روابط بین ایران و کشورهای آفریقایی می‌شود، اظهار داشت: شرکت‌های دانش بنیان و کانون‌های دانش بنیانی با محصولات پیشرفته و منحصر به فرد جزء مزیت‌های جدی جمهوری اسلامی ایران است که می‌تواند در اختیار کشورهای غرب آفریقا قرار گیرد.
وی توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران و زمینه‌های همکاری ایران و کشورهای غرب آفریقا در بخش‌های سرمایه گذاری و انتقال دانش فنی جهت بهره‌برداری از معادن مختلف، ساخت مسکن به ویژه مسکن اجتماعی، توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل، نیروگاه‌ها و پالایشگاه‌ها، صادرات خدمات فنی و مهندسی، خودرویی، دارو و تجهیزات پزشکی، کشت فراسرزمینی و فرآوری محصولات کشاورزی را چشمگیر دانست و ادامه داد: در حوزه زیربنایی و زیرساخت‌های راهبردی از جمله جاده‌ها، بنادر و فرودگاه‌ها، شرکت‌ها و متخصصان ایرانی از سال‌ها تخصص و تجربه ارزنده برخوردار هستند که با مشارکت و سرمایه‌گذاری کشورهای غرب آفریقا زمینه رشد و توسعه بیشتر این قاره فراهم خواهد شد.
دکتر مخبر با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در بخش سرمایه‌گذاری معدنی، خودروسازی و طرح‌ها و خدمات فنی و مهندسی دارای پشتوانه بسیار قوی است، تأکید کرد: در زمینه آموزش و پژوهش نیز دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی ایرانی می‌توانند با همتایان خود در کشورهای غرب آفریقا همکاری‌های بیشتری داشته باشند که در این راستا طراحی پروژه‌های تحقیقاتی مشترک، برنامه‌های تبادل دانشجو و ایجاد مراکز تحقیقاتی مشترک به تسریع در فرآیند همکاری با کشورهای این منطقه کمک شایانی خواهد کرد.
معاون اول رییس جمهور خاطرنشان کرد: با حضور و گسترش فعالیت موسسات و تحقیقات علمی می‌توان رابطه مستحکمی بین ایران و کشورهای آفریقایی سامان داد که بستر همه تعاملات در همه زمینه‌ها شود.
دکتر مخبر با اشاره به اینکه افزایش سفر مقامات و هیئت‌های اقتصادی دو طرف به توسعه و تعمیق روابط و همکاری‌های فیمابین خواهد انجامید، بر نقش و اهمیت بخش خصوصی در توسعه مناسبات اقتصادی فیمابین تأکید و تصریح کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران حمایت خود را از توسعه فعالیت شرکت‌های خصوصی برای افزایش مبادلات تجاری و اجرای پروژه‌های مختلف در کشورهای غرب آفریقا اعلام می‌کند.
معاون اول رییس جمهور همچنین با تأکید بر اهمیت بالای پیگیری توافقات و تفاهم‌های حاصله در نشست اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و کشورهای آفریقایی افزود: نکته کلیدی از اجرای این توافقات ساماندهی مسائل پولی و بانکی است و تا زمانی که تسهیل گری‌های لازم در این زمینه ایجاد نشود بخش خصوصی امکان فعالیت نخواهد ‌داشت.

دکتر مخبر خاطرنشان کرد: باید مهمترین نتیجه این اجلاس تدوین و اجرای مقررات پولی و مالی باشد که امیدواریم با اراده جدی طرفین این مسائل هر چه سریعتر حل و فصل شود تا به نتایح مطلوب این نشست برسیم.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: برقراری خطوط هوایی بین ایران و کشورهای غرب آفریقا نیز نیاز جدی توسعه همکاری و مبادلات بخش خصوصی برای اجرای پیمان‌ها و فعالیت‌ها است.
دکتر مخبر در پایان از تلاش‌های وزارت صمت، امور خارجه و سایر سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها برای برگزاری این نشست قدردانی کرد.
در  این مراسم مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر اینکه حجم تجارت بین ایران و کشورهای غرب آفریقا در سطح مورد انتظار طرفین نیست تأکید کرد: فرصت‌های همکاری بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای حوزه آفریقا در دولت سیزدهم در حوزه‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات، شهرک‌های صنعتی، نیروگاه‌ها، انرژی‌های نوین، مسکن، تجهیزات پزشکی و کشاورزی شناسایی شده است که دولت سیزدهم آمادگی دارد توانمندی‌ها و دستاوردهای خود در این حوزه‌ها را در اختیار کشورهای آفریقایی و همچنین حوزه غرب آفریقا قرار دهد.

لازم به ذکر است اجلاس بین‌المللی همکاری‌های علمی اقتصادی ایران و کشورهای غرب آفریقا در پنل‌های تخصصی حوزه صنعت، معدن و تجارت و همچنین انرژی و زیرساخت‌ها از پانزدهم تا هفدهم اسفند با حضور وزرا، سفرا و نمایندگان تجاری، صنعتی و انرژی ایران و کشورهای غرب آفریقا برگزار می‌شود.

نمایش بیشتر