اقتصادی

بانک مرکزی شمشیر را برای دلالان ارزی از رو بسته است/ ارز توافقی چیزی جز رانت نداشت

نجم‌آبادی: بانک مرکزی شمشیر را برای دلالان ارزی از رو بسته است/ ارز توافقی چیزی جز رانت نداشت

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: محمدرضا فرزین رئیس کل جدید بانک مرکزی شمشیر را برای دلالان و سوداگران ارزی از رو بسته است.

بهروز محبی نجم‌آبادی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری کردوار نیوز درباره راه‌اندازی مرکز مبادله ارزی توسط بانک مرکزی؛ اظهار کرد: محمدرضا فرزین رئیس کل جدید بانک مرکزی شمشیر را برای دلالان و سوداگران ارزی از رو بسته و قرار براین است به بازار دلار و یورو سامان ببخشد؛ اما باز هم برخی با قضاوت‌های زودهنگام خود ادعا می‌کنند که سیاست‌های ارزی راه به جایی نمی‌برد اما روندها از سوی بانک مرکزی نشان می‌دهد که مقوله ارز برای دوره مدیریت جدید بانک مرکزی با سایر کالا‌ها متفاوت است و دولت به دنبال ساماندهی بازار داخلی است.

وی افزود: مهم‌ترین و اولین اتفاق مهم در بازار ارز تعیین محدوده 28 هزار و 500 تومانی برای دلار کالا‌های اساسی و ماشین‌آلات بود که برخلاف اظهار نظر منتقدان تفاوت‌های اساسی با دلار 4200 تومانی دارد .

نجم‌آبادی گفت: اقدام ارزشمند دیگر حذف ارز توافقی بود چرا که جز رانت و فرصت‌طلبی عده‌ای سودجو عایدی دیگری نداشت و نه تنها به اقتصاد و بازار کمکی نکرد بلکه کارت‌های اجاره‌ای را باب و به جولان بیشتر دلالان کمک کرد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در ادامه تصریح کرد: به هر حال با توجه به اینکه ضرورت تامین تمام نیاز‌های ارزی در بستر حاکمیت و مدیریت بازارساز بیش از پیش حس می‌شد، لازم بود تا سیاست جدیدی اجرایی شود تا بازار را ساماندهی کند.

وی گفت: نیاز‌های کاذب باید از نیاز‌های واقعی مجزا شود و این در حالی است که مرکز مبادله ارز و طلا نیازمندان واقعی را در سامانه‌ای تحت پوشش قرار می‌دهد که رئیس کل بانک مرکزی به درستی در ابتدا شروع کار خود در بانک مرکزی قول محقق شدن این اتفاق را داده بود.

نجم‌آبادی در پایان گفت: قرار بر آن است تا در این بازار (مرکز مبادله ارز و طلا) دولت نیازمندان واقعی را در سامانه‌ای شناسایی کند و تحت پوشش قرار دهد، بنابراین درصورت اجرای درست، باید عطش میل به خرید توسط مردم از بین برود و دولت معتقد است ارز کافی در اختیار دارد و اگر به اینگونه باشد باید شرایطی مهیا شود که جریان سوداگری به بازار ارز دامن نزند، زیرا در نتیجه آن اثرات منفی فراوانی به دلیل انتظارات تورمی ایجاد خواهد شد.

انتهای پیام/


آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

نمایش بیشتر