بلومبرگ: ناتو مایل به تضمین حمایت درازمدت از اوکراین نیست

رسانه آمریکایی گزارش داد بعضی از کشورهای عضو ناتو به دلیل مسائلی از جمله نامشخص بودن نیازهای تسلیحاتی اوکراین در آینده، تمایلی به ارائه تعهد برای حمایت نظامی درازمدت ندارند.

به گزارش کردوار نیوز، رسانه آمریکایی به نقل از منابع آگاه گزارش داد به دلیل وضعیت غیرقابل‌پیش‌بینی میدان نبرد اوکراین و نامشخص بودن نیازهای تسلیحاتی کی‌یف در آینده، برخی کشورهای عضو ناتو حاضر به ارائه تعهدات بلندمدت برای حمایت نظامی از اوکراین نیستند.

این در حالی است که «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو پیش‌تر گفت این ائتلاف نظامی باید متعهد شود سالانه ۴۰ میلیارد یورو (۴۲.۹ میلیارد دلار) حمایت نظامی از کی‌یف به عمل آورده و نشان دهد که تا هر زمان لازم باشد، در کنار کی‌یف خواهد ایستاد.

به گزارش بلومبرگ، به نظر می‌رسد برخی از متحدان ناتو از تعهد به ارائه ارقام مشخص اجتناب می‌کنند، زیرا تمایلی به افشای اطلاعات مربوط به میزان واقعی حمایت‌های خود از اوکراین ندارند. همچنین برخی از کشورهای ناتو می‌گویند میزان حمایت آن‌ها از اوکراین باتوجه‌به وضعیت میدان نبرد افزایش یا کاهش می‌یابد.

رسانه آمریکایی همچنین گزارش داد برخی از کشورهای عضو ناتو نگران این هستند که اگر وزارت‌های دارایی این کشورها با افزایش همزمان بودجه دفاع ملی و بودجه حمایت از اوکراین موافقت نکنند، دولت‌ها ناچار می‌شوند سهم بودجه دفاع ملی خود را به اوکراین اختصاص دهند.

این در حالی است که در اوایل ماه میلادی جاری، «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا در گفت‌وگویی با مجله «تایم» این گزینه را رد نکرد که ممکن است حتی بعد از پایان جنگ اوکراین، از این کشور برای عضویت در ناتو دعوت نشود. او در عوض بر تداوم حمایت‌های تسلیحاتی ایالات متحده از اوکراین تأکید کرد.

انتهای پیام

نمایش بیشتر