اخبار بین المللی

بورل دست از حمله به ما بردارد

آفتاب‌‌نیوز :

«یسرائیل کاتس» وزیر امور خارجه اسرائیل، بعدازظهر امروز (دوشنبه)، در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی «ایکس» خطاب به «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که او باید «دست از حمله به اسرائیل بردارد.»

بورل، امروز، در کنفرانس «کمک بشردوستانه برای غزه» به انتقاد از اقدامات غیرانسانی اسرائیل در نوار غزه پرداخت و گفت که اسرائیل از گرسنگی به عنوان سلاح جنگی علیه مردم فلسطین استفاده می‌کند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که روز گذشته جملات مشابهی را علیه اسرائیل بیان کرده بود، امروز نیز در سخنرانی خود تکرار کرد: قحطی در غزه «زندگی هزاران نفر را تحت تاثیر قرار داده است. این قابل قبول نیست. از گرسنگی به عنوان سلاح جنگی استفاده می‌شود. اسرائیل در حال ایجاد قحطی است.»

کاتس در واکنش به این اظهارات مدعی شد که اسرائیل به هر کسی که خواهان کمک‌های بشردوستانه در نوار غزه باشد، اجازه دریافت کمک‌ها را می‌دهد.»او در ادامه با ذکر نام دوازده وزیر خارجه عضو اتحادیه اروپا از جمله وزیر خارجه آلمان و فرانسه از بورل خواست که به اسرائیل حق آنچه «دفاع از خود در برابر حماس» نامید را بدهد.

سازمان ملل طی هفته‌های گذشته بارها درباره اوضاع فاجعه‌بار انسانی در نوار غزه هشدار داده است.

«دومینیک آلن» نماینده صندوق فلسطین در سازمان ملل متحد اخیرا وضعت نوار غزه را «یک کابوس» توصیف کرد و گفت که اوضاع غزه فراتر از یک بحران انسانی است.آژانس امدادرسانی و کاریابی سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی (آنروا) نیز روز شنبه هفته جاری وضعیت غزه را «فاجعه‌بار» توصیف کرده بود و اعلام کرد وضعیت هر لحظه در این منطقه بدتر می‌شود.

این سازمان که در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی ایکس به این مسئله پرداخته بود، بار دیگر اعلام کرد: «نیاز مبرمی به ورود امن و پایدار کمک‌های انسانی به غزه وجود دارد.»جنگ در نوار غزه از پانزدهم مهرماه آغاز شده است و ارتش اسرائیل طی ماه‌های گذشته صدها بار این منطقه را بمباران کرده است.

مردم غزه تحت محاصره نیروهای اسرائیلی قرار دارند و تنها اجازه ورود محدود مواد غذایی و ملزومات پزشکی به غزه داده می‌شود.طبق اعلام وزارت بهداشت غزه، تاکنون بیش از 31 هزار و 700 فلسطینی پی حملات ارتش اسرائیل به شهادت رسیده‌اند که اکثر آن‌ها زن و کودک بوده‌اند.

نمایش بیشتر

تیم خبری بین المللی

تحلیلگر اخبار خارجی با تمرکز بر رویدادهای آموزشی و تحصیلی جهانی. با توانایی درک عمیق از چالش‌ها و موفقیت‌های آموزش و تحصیل در جهان، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای آموزشی، تحولات در آموزش و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی منحصر به فرد، به شما دیدی جامع از تحولات آموزشی و تحصیلی جهانی می‌دهم.