اقتصادی

بولیوی یوآن را جایگزین دلار در تجارت نفتی‌اش کرد

چین |دلار |علم

وزیر اقتصاد بولیوی، اعلام کرد که دولت این کشور خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ متعهد به کاهش وابستگی به دلار در تجارت خارجی و رفتن به سمت استفاده از یوآن می‌داند.

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا، مارچلو مونته‌نگرو، وزیر اقتصاد بولیوی، اعلام کرد که دولت این کشور خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ متعهد به کاهش وابستگی به دلار در تجارت خارجی و رفتن به سمت استفاده از یوآن می‌داند.

او گفت که بولیوی در حال دنبال کردن یک مدل در سطح تجارت بین‌الملل و در حال پیشروی در افزایش استفاده از یوآن در تجارت خارجی خود است.

بولیوی چند ماهی است که با کمبود شدید دلار مواجه است و دلیل آن هم کاهش تولید گاز طبیعی در این کشور است که یکی از اصلی‌ترین منابع تأمین ارز خارجی آن محسوب می‌شود. درحالی‌که این کشور در سال ۲۰۱۴، ۱۵ میلیارد دلار ذخیره ارز خارجی داشت، اما حالا این رقم به ۴ میلیارد دلار رسیده است.

کاهش ذخایر ارزی این کشور باعث شده تا ارزش پول ملی بولیوی به نام بولیویانو که به دلار وابسته شده بود، دچار تزلزل شود.

مونته‌نگرو گفت: چین توانسته به بزرگ‌ترین صادرکننده جهان تبدیل شود و این صادرکننده بزرگ تمایل دارد که پول صادرات خود را به چه ارزی دریافت کند؟ این دلار نیست، بلکه ارز خود این کشور است.

مقامات بانکی بولیوی اعلام کرده‌اند که صادرکنندگان و واردکنندگان این کشور توانسته‌اند، از ماه فوریه به بعد در بانک بانکو یونیون، به یوآن و همچنین اخیرا با روبل معامله کنند.

نمایش بیشتر

تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه فعالیت در زمینه اخبار و تحلیل‌های اقتصادی هستم. با دانش عمیقی از مسائل مالی و اقتصادی، تلاش می‌کنم به شما اطلاعات دقیق و جامع را ارائه دهم تا شما بتوانید درک بهتری از رویدادها و تغییرات در دنیای اقتصاد داشته باشید.