تحلیل الگوهای انعکاسی در نمودارهای قیمتی ارزهای دیجیتال

خط روند چیست؟

در بازارهای مالی، خط مستقیمی که روی نمودار ترسیم می‌شود، خط روند نامیده می‌شود. این خطوط نقاط داده خاصی را به هم متصل می‌کنند و معامله گران و تحلیلگران می‌توانند از آن ها برای پیش‌بینی حرکت قیمت و شناسایی روندهای بازار استفاده کنند. خطوط روند یکی از اساسی‌ترین ابزارها در است.

این خط  در آموزش الگوهای تحلیل تکنیکال به طور گسترده در بازار سهام، ارز فیات (کاغذی)، بازار مشتقات و بازار ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود. اصولاً ترند لاین‌ها مانند خطوط حمایت و مقاومت عمل می‌کنند، با این تفاوت که شیب ندارند. به طور مشابه، خطوط روند می‌توانند مثبت یا منفی باشند. هر چه شیب تندتر باشد، روند قوی‌تر است.

این اشکال را می‌توان به دو دسته اصلی صعودی (افزایشی) و نزولی تقسیم کرد.

شکل صعودی: همان‌طور که از نام آن پیداست، یک خط روند صعودی در محل تلاقی حداقل دو نقطه در پایین نمودار به دست می‌آید.
شکل نزولی: بر خلاف یک روند صعودی، یک trend line نزولی با اتصال دو یا چند نقطه در بالای نمودار تشکیل می‌شود. دو یا چند نقطه در بالا متصل هستند.

تفاوت این دو خط در نقطه‌ای است که برای کشیدن خط انتخاب شده است. در یک روند صعودی، از پایین نمودار برای کشیدن یک خط استفاده می‌شود (یک کندل نشان‌دهنده پایین‌ترین نقطه قیمت است). از سوی دیگر، یک خط روند نزولی از نقاط نشان‌دهنده سقف قیمت ترسیم می‌شود.

اهمیت به‌کارگیری تحلیل تکنیکال

اغلب گفته می‌شود که تحلیل فاندامنتال به شما کمک می‌کند تا ارزهای دیجیتال خوب را برای خرید و فروش شناسایی کنید، اما تحلیل تکنیکال این امکان را به شما می‌دهد که نقاط ورود و خروج آن خرید و فروش را شناسایی کنید. تحلیل تکنیکال رمزارز شامل دنبال‌کردن الگوهایی از تاریخچه قیمت دارایی برای تعیین آنچه ممکن است در آینده اتفاق بیفتد است. این بر اساس ماهیت فراکتال بازار بوده و بر این واقعیت استوار است که الگوها بارها و بارها در انواع فریم‌های زمانی نمودار تکرار می‌شوند.

همان‌طور که این الگوها اغلب ظاهر می‌شوند، معامله‌گر می‌تواند نقاط قیمت ورودی و خروجی خوبی را برای معامله ارز دیجیتال شناسایی کند. اساساً تحلیل تکنیکال به معامله‌گر می‌گوید که در چه سطح قیمتی روی ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کند و زمان مناسب برای خروج از معامله را نیز یادآوری می‌کند. در نتیجه به‌کارگیری شگردهای تحلیل تکنیکال برای تعیین سود یا زیان خالص تجارت ارز دیجیتال شما بسیار مهم است.

چگونه با استفاده از خطوط روند بازار را پیش‌بینی کنیم؟

خطوط روند مربوط به نقاط بالا و پایین نمودار قیمتی را نشان می‌دهد که جریان تغییرات قیمت اصلی در طی آن متغیر است. با ترسیم یک خط روند طولانی، می‌توانید نکات کلیدی مربوط به را در آینده پیش‌بینی کنید. یک خط روند را می‌توان چندین بار با قیمت‌های مختلف آزمایش کرد، اما پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال تا زمانی که قیمت از خط روند عبور نکند معتبر است.

خطوط روند را می‌توان در انواع مختلفی از نمودارها استفاده کرد، اما معمولاً در نمودارهای مالی مبتنی بر قیمت استفاده می‌شود و اطلاعات مهمی در مورد عرضه و تقاضای بازار ارائه می‌دهد؛ بنابراین، حرکت صعودی نشان‌دهنده افزایش قدرت خرید است، یعنی تقاضا بیشتر از عرضه است.

حرکت نزولی نیز به معنای کاهش قیمت و پیشی‌گرفتن عرضه از تقاضا است. با این‌حال، فاکتور حجم معاملات را نمی‌توان نادیده گرفت.

مهم است که در این تحلیل‌ها حجم معاملات نیز در نظر گرفته شوند. به‌عنوان‌مثال، اگر قیمت‌ها در حال افزایش باشد؛ اما حجم معاملات در حال کاهش یا نسبتاً کم باشد، ممکن است این تصور نادرست ایجاد شود که تقاضای خرید در حال افزایش است. همان‌طور که در بالا ذکر شد، از ترند لاین برای شناسایی سطوح حمایت و مقاومت، دو مفهوم اساسی اما بسیار مهم در تحلیل تکنیکال استفاده می‌شود.

یک ترند لاین صعودی سطح حمایتی پایینی را نشان می‌دهد که احتمال شکستن قیمت آن کم است و یک ترند لاین نزولی سطح قیمتی بالایی را نشان می‌دهد که احتمال شکستن قیمت بالاتر از آن بعید است. این بدان معنی است که اگر خطوط حمایت و مقاومت به زیر یا بالاتر از ترند لاین بیفتند، روند بازار را می‌توان نامعتبر دانست.

سطوح مقاومت و حمایت

در تحلیل ارز دیجیتال از این خطوط برای شناسایی نقاط حمایت و مقاومت استفاده می‌شود و این دو مفهوم یکی از مهم‌ترین مفاهیم در تحلیل تکنیکال است. یک trend line بالاتر نشان‌دهنده سطح حمایت است و به این معنی است که بعید است قیمت به زیر این سطح سقوط کند.

خط روند پایین‌تر نشان‌دهنده سطح مقاومت است، به این معنی که بعید است قیمت بالاتر از این سطح حرکت کند. اگر سطوح حمایت و مقاومت شکسته شوند، حال نزولی یا صعودی، روند کلی بازار را می‌توان نامعتبر دانست. اگر این سطوح کلیدی نتوانند از روند خود حمایت کنند، بازار تغییر جهت خواهد داد.

البته فراموش نکنید که تحلیل تکنیکال ممکن است در شرایط خاص متفاوت باشد؛ بنابراین هر فردی از دید خود به نمودار نگاه می‌کند و در نتیجه تصویر هر فرد از تغییرات قیمت ارز دیجیتال با دیگران متفاوت است؛ بنابراین بهتر است برای کاهش ریسک خریدوفروش ارز دیجیتال از روش‌های مختلف تحلیل تکنیکال استفاده کنید و درعین‌حال را فراموش نکنید.

اهمیت رسم خط روند معتبر

برای رسم این خطوط می‌توانید دو نقطه را در یک نمودار به یکدیگر متصل کنید. بااین‌حال، اکثر متخصصان تحلیل تکنیکال معتقدند که ترکیبی از سه یا چند نقطه برای یک خط روند معتبر مناسب‌تر است. در یکی از روش‌ها می‌توان از دو نقطه اول برای شناسایی روندهای احتمالی استفاده کرد و نقطه سوم (که در آینده ظاهر خواهد شد) می‌تواند به‌عنوان تأیید جریان قیمت ترسیم شده باشد.

بنابراین، اگر قیمت بیش از سه بار خط روند را لمس کند؛ اما موجب شکسته‌شدن آن نشود، می‌تواند یک نوسان قیمتی جدید ایجاد کند. آزمایش مکرر این خطوط نشان می‌دهد که ایجاد آن‌ها نتیجه نوسان ساده قیمت نیست.

تنظیم مقیاس در ترسیم ترند لاین چیست؟

دو نکته بسیار مهم در ایجاد خطوط معتبر وجود دارد. یکی این است که تعداد نقاط را به‌درستی انتخاب کنید و دیگری این است که هنگام ترسیم پارامترهای مناسب را در نظر داشته باشید. یکی از مهم‌ترین این پارامترها تنظیم مقیاس است. در نمودارهای مالی، با تغییر عملکرد قیمت، مقیاس تغییر می‌کند.

دو مقیاس که در این زمینه به طور گسترده مورداستفاده قرار می‌گیرند، مقیاس‌های حسابی و نیمه لگاریتم هستند. همان‌طور که قیمت در نمودار حسابی به سمت بالا یا پایین حرکت می‌کند، تغییر به طور هم‌زمان روی محور عمودی نمودار نشان داده می‌شود. نمودارهای نیمه لگاریتمی نیز درصد تغییر را نشان می‌دهد. به‌عنوان‌مثال:

نمودار حسابی تغییر قیمت از 5 دلار به 10 دلار را در فواصل مساوی از تغییر قیمت از 120 دلار به 125 دلار نشان می‌دهد. بااین‌حال، در نمودار نیمه لگاریتم، تغییر قیمت از 5 دلار به 10 دلار، 100٪ افزایش را نشان می‌دهد، درحالی‌که تغییر قیمت از 120 دلار به 125 دلار تنها یک افزایش چهار درصدی است. بدین ترتیب تغییر قیمت از 5 به 10 بیشتر در این نوع نمودار خودنمایی می‌کند.

هنگام ترسیم خطوط روند، توجه به تنظیمات مقیاس بسیار مهم است. در واقع براین‌اساس می‌توانید در هر نمودار سقف و کف قیمتی‌های مختلفی ایجاد کنید و خطوط روند ترسیم شده نیز می‌توانند متفاوت باشند.

مواردی که هنگام ترسیم ترند لاین باید در نظر بگیرید

به‌غیراز ترسیم خطوط، فاکتورهای دیگری می‌توانند در درازمدت روی ترند ارز دیجیتال تأثیر بگذارند. عاقلانه است که این موارد را قبل از انجام معامله بررسی کنید.

حجم معاملات

روند بازار تمایل دارد از استراتژی حجم معاملات پیروی کند. بنابراین بهتر است با رسیدن قیمت‌های بازار ارز دیجیتال به خط روند صعودی و سپس جهش قیمت، به دنبال افزایش حجم معاملات باشید تا سطح حمایت از روند جدید را کشف کنید. به علاوه، اگر با افزایش قیمت حجم عرضه در حال کاهش باشد، این واقعه ممکن است سیگنالی برای یک شکست لاین کاذب و احتمالاً پایین آمدن قیمت‌ها باشد.

دوره زمانی

بازار کریپتو اصطلاحا فراکتال است؛ به این معنی که الگوهایی را که در بازه‌های زمانی بلندمدت شناسایی می‌کنید، می‌توانید در بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت نیز آنها را پیدا کنید. بااین‌حال، سیگنال‌های تولید شده در بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت کمتر قابل‌اعتماد هستند، زیرا داده‌های زیادی برای ایجاد هر نوار قیمت وجود ندارد؛ بنابراین منطقی‌تر است که وزن کمتری به سیگنال‌های موجود در نمودارهای لحظه‌ای به نفع الگوهای طولانی‌تر بدهید.

نمایش بیشتر