اخبار بین المللی

حمله تند لفظی روسیه و چین به حملات آمریکا در سوریه و عراق

آفتاب‌‌نیوز :

روسیه واشنگتن را متهم کرد که با هدف حفظ سلطه جهانی خود و بهبود تصویر جو بایدن در ماه‌های منتهی به انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، به عراق و سوریه حمله کرده است.

این اظهارات شامگاه دوشنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که به درخواست روسیه برگزار می‌شد، بیان شد.

به گزارش اکوایران، واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل متحد، ایالات متحده را به نقض قوانین بین‌المللی و «کاشتن بذر هرج و مرج و ویرانی در خاورمیانه» متهم کرد. او‌گفت ایالات متحده و متحدانش خشونت را از سرزمین‌های فلسطین تا لبنان، دریای سرخ و یمن گسترش داده و تلاش‌های بین‌المللی برای برقراری مجدد صلح در خاورمیانه را خنثی کرده‌اند. سفیر روسیه سپس از همه کشور‌ها خواست حملاتی را که «حاکمیت عراق و سوریه را نقض می‌کند»، به صراحت محکوم کنند.

نبنزیا همچنین اعلام کرد که ایالات متحده این حملات را «با هدف قدرت‌نمایی… در پرتو کارزار پیشا انتخابات ریاست جمهوری انجام می‌دهد تا به تصویر دولت آمریکا [در اذهان عمومی]جلوه بهتری بدهد.»

با این حال، رابرت وود، معاون سفیر ایالات متحده در سازمان ملل، با رد چنین اتهاماتی ادعا کرد که واشینگتن در برابر حملات به نیرو‌های آمریکایی از حق دفاع از خود برخوردار است و اقداماتی هم که تاکنون به عمل آورده «لازم و متناسب» بوده است.

وود مدعی شد که ایالات متحده خواستار گسترش درگیری‌ها در منطقه نیست بلکه «به طور فعال برای مهار جنگ در غزه تلاش می‌کند.» او همچنین اظهار داشت: «ما به دنبال درگیری مستقیم با ایران نیستیم، ولی به دفاع از پرسنل خود در برابر حملات غیرقابل قبول ادامه خواهیم داد.»

هم‌چنین، سفیر چین در شورای امنیت سازمان ملل متحد عصر دوشنبه در نشست این شورا که با عنوان «تهدید صلح و امنیت جهانی» برگزار شد نسبت به حملات هوایی آمریکا در سوریه و عراق واکنش نشان داد و به تندی از آن انتقاد کرد.

نمایش بیشتر

تیم خبری بین المللی

تحلیلگر اخبار خارجی با تمرکز بر رویدادهای آموزشی و تحصیلی جهانی. با توانایی درک عمیق از چالش‌ها و موفقیت‌های آموزش و تحصیل در جهان، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای آموزشی، تحولات در آموزش و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی منحصر به فرد، به شما دیدی جامع از تحولات آموزشی و تحصیلی جهانی می‌دهم.