اخبار همه جانبه

ردپای تاریخ در سنه‌دژ/ معرفی جاذبه‌هایی از سنندج برای گردشگران – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری آنلاین؛ گروه استان‌ها: زیبا شهر سنندج یا سنه‌دژ مرکز استان کردستان و شهری کهن و با قدمت در غرب کشور است، عمارت‌ها بناهای تاریخی و کهن، آب و هوای سرد و کوهستانی که در فصول مختلف خالق طبیعت بکر و زیبا است.

قرار گیری هسته مرکزی این شهر در دامنه کوه آبیدر خود زیبایی دو چندان به آن بخشیده است.

خودنمایی کوه آبیدر بر قامت سنندج

ردپای تاریخ در سنه‌دژ/ معرفی جاذبه‌هایی از سنندج برای گردشگران

این پارک جنگلی یک مجموعه تفریحی است که با نام پارک کوهستانی آبیدر نیز شهرت دارد. این پارک که از محبوب‌ترین و معروف‌ترین جاهای دیدنی سنندج به شمار می‌رود، و علاوه بر پارک جنگلی، از جاذبه‌های گردشگری این مجموعه می‌توان به پارک امیریه، پارک امانیه، پارک کودک، چشمه کانی شفا، کانی بانتا، کانی ماماتکه، کوچک قرآن، چشمه خضر زنده (خیرزنه)، هفت آسیاب، پارک بان شلانه و جنگل گویزه کویر و پارک مشاهیر نام برد.

بزرگ‌ترین سینمای روباز جهان هم دیگر امکانات جذاب پارک جنگلی آبیدر است که با پرده‌ای در ابعاد ۲۵ متر در ۱۲ متر، بزرگ‌ترین سینمای روباز جهان محسوب می‌شود. صدای این سینما از طریق موج اف‌ام رادیو در تمام نقاط پارک جنگلی قابل دریافت است.

از دیگر امکانات جدید پارک آبیدر باید به زیپ‌لاین و پل معلق پارک اشاره کرد. زیپ‌لاین از پرطرفدارترین تفریح‌های هیجانی این پارک است که مسیری حدود ۳۲۰ متر دارد. سکوی مبدا زیپ‌لاین در پارک مشاهیر و سکوی مقصد آن پشت سینما روباز در پارک امیریه قرار دارد.

مجموعه آبیدر چند مجسمه با نقش‌های زیبا ساخته شده را دارد که بر جذابیت پارک افزوده است. در کنار پارک امیریه مجسمه‌ای جهت یادبود مقاومت مردم کردستان در جنگ تحمیلی عراق قرار دارد.

این مجسمه پدری کرد را نشان می‌دهد که دو فرزند شهید خود را در آغوش کشیده و رو به سوی شهر سنندج دارد که بزرگ‌ترین مجسمه ایران به شمارمی‌آید.

حمام خان اثری به یادماندنی از گذشتگان

قطعاً یکی از زیباترین بناهای تاریخی باقی‌مانده در شهرستان سنندج، عمارتی است که به حمام خان شهرت دارد.

ردپای تاریخ در سنه‌دژ/ معرفی جاذبه‌هایی از سنندج برای گردشگران

این بنا در بافت قدیمی و هسته مرکزی سنندج قرار گرفته است، با توجه به کتبیه حمام، قدمت آن متعلق به دوران حکومت امان‌الله خان اردلان از والیان کردستان است.

این حمام نیز همانند دیگر حمام‌های ایرانی، متشکل از سردر ورودی، هشتی، سربینه (حمام سرد)، خلوتی، سرویس‌های بهداشتی، آب‌انبار، تون، خزینه، میان‌در و بینه یا حمام گرم است.

عمارت وکیل بازمانده‌ای از حکومت زندیه‌

یکی از بناهای باقی‌مانده از دوران حکومت زندیه در شهرستان سنندج، عمارتی است موروثی از خانواده وکیل که به عمارت وکیل شهرت یافته است.

از ویژگی‌های این مجموعه تاریخی می‌توان به حضور ستون‌های سنگی برخوردار از تزئینات طنابی، اروسی‌های پرکار و آجرکاری‌های بسیار زیبا و چشم‌نواز اشاره کرد.

عمارات تاریخی بخشی از جاذبه‌های گردشگری سنندج

در مرکز شهر سنندج، یکی دیگر از جاهای دیدنی استان کردستان عمارت آصف‌خان وزیری قرار دارد.

یک بنای قدیمی و عمارتی باشکوه که از یادگارهای دوران صفویه است.

عمارت خسروآباد یکی دیگر از جاهای دیدنی سنندج است که به قطعیت نمی‌توان تاریخ احداث ساختمان اولیه و باغ آن را بیان کرد.

این مجموعه زیبا و باشکوه تاریخی متشکل از دو بخش اصلی همچون قصر سلطنتی و ساختمان شرقی، حمام، اطاق قاپچیان و اطاق خدمتکاران است. از ویژگی‌های معماری و تزئینات انجام شده در این عمارت، می‌توان به گچبری، آجرکاری اروسی‌ها و حوض صلیبی چلیپا شکل بسیار زیبا اشاره کرد.

از دیگر جاذبه‌های گردشگری در سنندج، مکانی فرهنگی و تاریخی به نام موزه سنندج است، این مجموعه فرهنگی در بخش خارجی یکی از بناهای تاریخی سنندج که عمارت سالار سعید نام دارد، دایر شده است.

بازار سنندج نمایش هنر معماران تاریخ

بازار قدیمی سنندج هم یکی از بازارهای قدیمی ایران است متأسفانه بر اثر احداث خیابان انقلاب، این بازار به دو قسمت تقسیم شده و امروزه بخشی از آن را «آصف» و بخش دیگر آن «سنندجی» نامیده می‌شود.

ردپای تاریخ در سنه‌دژ/ معرفی جاذبه‌هایی از سنندج برای گردشگران

از بازار قدیمی سنندج فقط ۳ دروازه‌ی قدیمی باقی مانده است. این بازار هنوز هم فعال است و داد و ستد در آن جریان دارد. نقشه این بازار برخلاف اکثر بازارهای قدیمی ایران که به‌شکل خطی ساخته شده، به‌شکل مستطیل بزرگ است؛ گفته می‌شود این بازار از میدان نقش جهان اصفهان الهام گرفته و به‌شکل آن ساخته شده است.

جای جای این شهر سرشار از ردپای تاریخ است و قدمت جاذبه‌های گردشگری و تاریخی آن به ادوار وحکومت‌های مختلف گذشتگان برمی‌گردد اما آنچه در این شهر زیبابخش تاریخ و تمدن سنندج است وجود زبان و لباس کردی مردمان این شهر است که زیبایی‌های این سهر را برای گردشگران دوچندان کرده است.

نمایش بیشتر