اخبار استانی

رشد سه برابری کشت کلزا در دهلران نسبت به سال قبل

کردوار نیوز/ایلام رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: امسال بالغ بر ۷ هزار ۵۰۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی دهلران به کشت محصول کلزا اختصاص یافته است پیش بینی می‌شود در حدود ۱۵ هزار تن کلزا از این مزارع استحصال شود.

حشمت عزیزان امروز یکشنبه، ۱۹ فروردین ماه، در سفر به شهرستان دهلران برای آغاز برداشت کلزا اظهار کرد: کلزا  یکی از محصولات استراتژیک است که روغن این محصول به دلیل داشتن اسیدهای چرب اشباع نشده از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بوده و علاوه بر این کاشت دانه روغنی کلزا به دلیل  تناوب زراعی با غلات، باعث حاصلخیزی و بهبود ساختمان خاک، کاهش آفات و بیماری‌های گندم و افزایش عملکرد می‌شود.

وی با بیان اینکه در سال زراعی جاری سطح زیر کشت کلزا نسبت به سال گذشته رشد سه برابری داشته است افزود: در سال گذشته ۲۵۰۰ هکتار  از اراضی زراعی شهرستان به کشت دانه روغنی کلزا اختصاص یافت که از این سطح تولیدی معادل ۵ هزار و ۴۰۰ تن دانه روغنی برداشت شد.

وی خاطرنشان کرد: تمام برنامه ریزی ها و هماهنگی‌های لازم جهت برداشت، خرید و انتقال محصول کلزا انجام گرفته، به‌نحوی که ۳ مرکز خرید در بخش‌های دشت‌عباس، موسیان و مرکزی آماده خرید محصول کلزای کشاورزان هستند.

 عزیزان به کشاورزان توصیه کرد جهت جلوگیری از اتلاف محصول و با هدف کاهش ضایعات،  ضرورتاً از کمباین‌هایی که دارای گواهی معاینه فنی جهاد کشاورزی شهرستان هستند برای برداشت بهره ببرند.

انتهای پیام

نمایش بیشتر