اخبار بین المللی

سنسور اندازه‌گیری ابزاردقیق سطح سیال مخازن نفت و گاز ساخته شد

سنسور اندازه‌گیری ابزاردقیق سطح سیال مخازن نفت و گاز ساخته شد

متخصصان مکاترونیک یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی، موفق به ساخت «سنسور‌های اندازه‌گیری ابزاردقیق سطح سیال» برای مخازن نفت و گاز شدند.

مهدی رهبرعالم، مدیرتحقیق و توسعه شرکت دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری شیراز، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری درباره دستگاه «سنسور اندازه‌گیری ابزار دقیق سطح سیال» توضیح داد: این دستگاه، یک سنسور اندازه‌گیری سطح مایع موجود داخل مخازن نفتی و گازی است. سنسور اندازه‌گیری سطح سیال، در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی کاربرد فراوانی دارد.

رهبرعالم درخصوص نحوه کارکرد این دستگاه افزود: این سنسور، بالای مخزن نصب می‌شود و سطح مایع موجود را اندازه‌گیری می‌کند و عدد دقیق روی نمایشگر به‌صورت یک اعشاری ظاهر می‌شود.

وی به نیازی که بومی‌سازی این سنسور‌ها از صنعت کشور، رفع می‌کنند، پرداخت و گفت: تا قبل از ساخت سنسور اندازه‌گیری سطح سیال، این دستگاه‌ها از کشور ژاپن وارد می‌شد؛ اما بعد از ساخت نمونه داخلی این سنسورها، حدود ۱۳ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی رقم خورده است.

مدیرتحقیق و توسعه این شرکت دانش‌بنیان به تجاری‌سازی این محصول اشاره کرد و گفت: درحال حاضر چند نمونه از این دستگاه‌ها در پالایشگاه پارس جنوبی کشور مستقر هستند. 

رهبرعالم درباره فناوری به‌کار رفته در این سنسورها، توضیح داد: میکروکنترلر یا ریزپردازند‌ها از صفر تا صد توسط متخصصان داخلی شرکت، برنامه‌نویسی شده‌اند.

نمایش بیشتر

تیم خبری بین المللی

تحلیلگر اخبار خارجی با تمرکز بر رویدادهای آموزشی و تحصیلی جهانی. با توانایی درک عمیق از چالش‌ها و موفقیت‌های آموزش و تحصیل در جهان، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای آموزشی، تحولات در آموزش و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی منحصر به فرد، به شما دیدی جامع از تحولات آموزشی و تحصیلی جهانی می‌دهم.