اخبار همه جانبه

طراحی ۴ سطح عملیاتی برای طرح «زندگی با آیه ها» – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین، حجت‌الاسلام مهدی صداقتی شامگاه چهارشنبه در جمع خبرنگاران شهرستان سوادکوه با توجه به آغاز ماه رمضان یکی از اولویت‌های این سازمان را اعزام مبلغ برشمرد و با بیان اینکه ۶۲ نقطه تبلیغی در سطح شهرستان‌های سوادکوه و سوادکوه شمالی وجود دارد از اعزام ۵۲ مبلغ به مساجد و روستاهای نیازمند به مبلغ در این دو شهرستان خبر داد.

رئیس تبلیغات شهرستان‌های سوادکوه و سوادکوه شمالی با اشاره به اینکه ۱۵ مرکز قرآنی و ۲۳ هیأت مذهبی در ایام ماه مبارک رمضان فعالیت‌های قابل توجهی در سطح شهرستان دارند، یکی از مهم‌ترین طرح‌ها در این ایام را انجام طرح مسطورا در سطح شهرستان همگام با سراسر کشور عنوان کرد و گفت: در این طرح ۱۵۰ آیه پرتکرار امامین انقلاب انتخاب شده که به مدت سه سال در سطح کشور و به تبع آن در سطح شهرستان برگزار می‌شود که در مرحله آغازین، ۵۰ فراز قرآنی همگام با ماه مبارک رمضان انتخاب شده است.

وی ۴ سطح عملیاتی این طرح را گفتمان‌سازی زندگی با آیه‌ها، ایجاد انس با مفاهیم فرازها بواسطه جلسات جز خوانی و قرآنی و مسابقات قرآنی، ایجاد انس با الفاظ و در نهایت کنشگری با محوریت تعلیم و عمل به فرازها برشمرد و از جمله برنامه‌ها در این زمینه به منبر مکتوب برای مبلغان، منبر دانش‌آموزی، متن هنری بویژه برای مداحان، طرح درس کودک و نوجوان و متن ترویجی نخبگانی و.. اشاره کرد.

حجت الاسلام صداقتی از پیشنهاد بومی‌سازی این طرح در سطح شهرستان خبر داد و با بیان اینکه فرایند آن تعریف شده و اقدامات پس از انجام بیان می‌شوند، گفت: همچنین مقرر شد تا همگام با تلاوت آیات در مساجد و حسینیه‌ها، خوشنویسان شهرستان به‌صورت زنده این فرازها را خوشنویسی کنند و در پایان ماه مبارک، در صورت امکان، تمامی این آثار در نمایشگاهی ارائه شود.

۱۱۰ هیأت مذهبی در سوادکوه فعال است

در ادامه، قربانعلی راستا، رئیس هیئات مذهبی شهرستان سوادکوه با اشاره به ۱۱۰ هیأت مذهبی فعال در سطح شهرستان، گفت: طرح مسطورا به تمامی هیئات ارسال شده است و در انجام طرح ۳۰ روز، ۳۰ آیه قرآن تعداد ۲۳ هیئت محور و شاخص هستند.

وی از جمله برنامه‌های هیئات مذهبی در ماه مبارک رمضان و در جهت طرح مسطورا به انجام طرح لیالی نور (محافل انس با قرآن) و اجرای دو برنامه در سطح شهرستان با همکاری مراجع ذی‌ربط، برنامه روزه اولی‌ها در اواخر ماه رمضان در مساجد شهرستان، پویش اذان بگو ویژه جوانان و نوجوانان هیئتی، برنامه هیأت به‌عنوان کانونی برای جهاد تبیین، برپایی غرفه‌های قرآنی در مساجد و هیئت‌ها، بکارگیری از ظرفیت ۲۵ هیئت خبرنگار در شهرستان برای انتشار فعالیت‌های قرآنی اشاره کرد.

راستا با اشاره به اینکه در طرح مسطورا نوجوانان به‌طور مجزا دیده شده‌اند، افزود: با توجه به اینکه شهرستان دارای ۲۰ هیئت فعال دانش‌آموزی در دوره متوسطه اول و دوم است، برنامه‌هایی در جهت طرح مسطورا انجام خواهد شد.

سپس، ایوب خلیلی، رئیس بسیج مداخان شهرستان سوادکوه با بیان اینکه بسیاری از برنامه‌های این حوزه با هیئت‌های مذهبی مشترک است، به انجام برنامه مناجات‌خوانی در تمامی روستاهای شهرستان و سحرخوانی در حدود ۱۵ روستای شهرستان در ایام ماه مبارک رمضان اشاره کرد و گفت: همچنین در راستای طرح مسطورا، مقرر شد تا مداحان از آیات قرآن در مناجات و صحبت‌های خود استفاده کنند.

عضو کانون مداحان شهرستان‌های سوادکوه و سوادکوه شمالی با توجه به برگزاری چهارشنبه‌های امام رضایی در شهرستان سوادکوه در طی سال و با اشاره به آغاز سال نو در روز چهارشنبه، از برگزاری برنامه نوروز امام رضایی در روستایی لَله‌بند سوادکوه خبر داد و گفت: در این برنامه ابتدا دیدوبازدیدهای امام رضایی همراه با مداحی اهل بیت در سطح روستا است و سپس، برنامه منسجم در حسینیه روستا پس از اقامه نماز ظهر و عصر و در خاتمه کرسی‌های تلاوت قرآن برگزار می‌شود.

در پایان، رئیس تبلیغات شهرستان سوادکوه و سوادکوه شمالی از تابلو طرح مسطورا در شهرستان سوادکوه رونمایی کرد.

نمایش بیشتر