اقتصادی

مزایا و معایب لمینت دندان و قیمت – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش بازرگانی خبرگزاری آنلاین، با توجه به پیشرفت‌های زیادی که در علم دندانپزشکی صورت گرفته است داشتن دندان‌های سالم و زیبا برای افراد دیگر یک آرزو نیست. لمینت دندان از جمله خدمات کلینیک دندانپزشکی است در طی انجام آن اندازه، ظاهر و رنگ دندان‌ها با توجه به نظر فرد و یا دندانپزشک وی به شکل مطلوبی تغییر می‌کنند. در این مقاله قصد به معرفی بیشتر لمینت، انواع، مزایا و چگونگی انجام آن برای دندان‌ها بپردازیم.

آشنایی با لمینت دندان (Dental laminate)

لمینت دندان یا ونیر (Veneer) نوعی روکش نازک بوده که به رنگ دندان ساخته شده است. لمینت نقش بسزایی در بهبود ظاهر دندان‌ها و زیبایی لبخند دارد. لمینت ها در قطعات کوچکی ساخته شده و سپس بر روی دندان‌ها گذاشته می‌شوند تا ضمن تغییر رنگ دندان‌ها، اندازه و شکل آنها نیز با توجه به دلخواه فرد تغییر دهند.

علاوه بر بحث زیبایی شناختی لمینت‌ها به افزایش استحکام و مقاومت دندان‌ها نیز کمک می‌کنند. همچنین با پوشاندن عیوب و ناهمترازی‌های دندان‌ها آنها را یکنواخت و مرتب نشان می‌دهند.

Dental laminate و انواع آن

لمینت دندان‌ها به صورت کلی در دو نوع لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت تقسیم بندی می‌شوند. از میان این دو، لمینت کامپوزیتی با توجه به ضخامت کم و نوع رنگ آن در مقایسه با لمینت سرامیکی از محبوبیت بیشتری برخوردار است. ضمن اینکه در لمینت کامپوزیتی امکان فرم دهی دندان‌ها بر اساس میمیک صورت و اصلاح طرح لبخند وجود دارد.

پرسلن ونیر یا همان لمینت سرامیکی دندان دارای قیمت بیشتری نسبت به نوع کامپوزیتی می‌باشد. همچنین در بسیاری از موارد نیاز به فرمدهی دندان و تراش آن است. البته لمینت سرامیکی از شفافیت و تنوع جنس بیشتری برخوردار بوده و با توجه به ظاهر زیبایی که دارد مورد انتخاب برخی افراد قرار می‌گیرد. از دیگر مزایای این نوع لمینت می‌توان به ماندگاری و کیفیت بیشتر آن اشاره کرد.

Dental laminate و موارد کاربرد آن

لمینت دندان در مواردی که دندان‌های اصلی فرد از نظر ظاهر و رنگ دچار مشکل بوده و یا دارای نقایص کانتور است، بهترین گزینه به شمار می‌آید. به طور کلی لمینت برای اصلاح مواردی به شرح زیر کاربرد دارد.

دندان‌هایی که به واسطه مصرف برخی داروها از جمله تتراسایکلین، فلوراید و یا به دلیل انجام عصب کشی رنگشان تغییر کرده است.

دندان‌هایی که ظاهر آنها به واسطه ساییدگی دچار تغییر شده است.

دندان‌هایی که دارای شکستگی یا ترک خوردگی هستند.

دندان‌هایی که نامنظم، ناهموار و نامرتب هستند.

دندان‌هایی که دارای فاصله هستند.

Dental laminate و مزایای آن

انجام لمینت دندان مزایای بسیاری را برای افراد به دنبال دارد که در ادامه با برخی از آنها آشنا می‌شوید.

اصلاح طرح لبخند

از مهمترین معیارهای زیبایی می‌توان به وجود لبخند زیبا اشاره کرد. در فرایند لمینت کردن دندان‌ها، پوششی همرنگ دندان‌های طبیعی بر روی دندان‌های لکه‌دار و زرد قرار گرفته و بدین ترتیب لبخند فرد را زیباتر جلوه داده و باعث افزایش اعتماد به نفس در وی می‌گردد.

کم تهاجمی

لمینت از جمله خدمات دندانپزشکی کم تهاجمی محسوب می‌شود. جهت نصب لمینت‌های دندان بایستی بخشی از تاج دندان مورد تراش قرار گیرد، اما این مقدار تراش در مقایسه با دیگر امور دندانپزشکی بسیار کمتر بوده و چندان آسیبی به دندان‌ها وارد نمی‌سازد.

افزایش مقاومت دندان در مقابل تغییر رنگ

از دیگر مزایای لمینت می‌توان به افزایش مقاومت دندان‌ها در برابر تغییر رنگ و زرد شدن اشاره کرد. چنانچه از رژیم غذایی مناسبی پیروی کرده و در رعایت نکات بهداشتی کوشا باشید می‌توانید از درخشندگی و زیبایی لمینت‌ها برای مدت طولانی بهره‌مند باشید.

دارای ظاهری کاملاً طبیعی

لمینت‌های دندان در رنگ‌های مختلفی با توجه به سلیقه و دلخواه افراد موجود هستند. بر همین اساس می‌توانید با توجه به رنگ دندان‌های طبیعی خود نزدیک‌ترین رنگ لمینت با آن را انتخاب نمائید.

دارای ماندگاری و دوام بالا

لمینت ها در صورت نگهداری و رعایت بهداشت دندان‌ها از ماندگاری و دوام بالایی برخوردار هستند.

برخورداری از طول درمان کوتاه

انجام لمینت برای دندان‌ها در مدت زمان کوتاهی صورت گرفته و نیاز به طول درمان طولانی مدت ندارند.

مراحل انجام لمینت دندان

برای انجام لمینت دندان نیاز به سه جلسه خواهید داشت که در جلسه اول مشاوره و در طی جلسات دیگر زمینه‌های آماده‌سازی و قرار دادن لمینت صورت خواهد گرفت.

مشاوره برای انجام لمینت

در جلسه اول بایستی هدف و نیاز خود را برای انجام لمینت با دندانپزشک خود در میان بگذارید. دندانپزشک نیز با معاینه دندان‌ها و بررسی وضعیت آنها، از ضرورت انجام لمینت برای شما مطمئن می‌شود.

آماده سازی دندان‌ها برای انجام لمینت

در مرحله دوم زمینه‌های لازم برای آماده سازی دندان‌ها جهت انجام لمینت انجام می‌گیرد. در طی این جلسه بخش اندکی از مینای دندان تراشیده شده تا فضای مناسب جهت کار گذاشتن لمینت ایجاد گردد. سپس دندانپزشک مدل یا قالبی از دندان‌های شما تهیه کرده و آن را برای ساخت لمینت سفارشی به آزمایشگاه ارسال می‌کند. روکش‌های لمینت در حدود ۲ الی ۴ هفته آماده می‌شوند. در طی این مدت دندانپزشک استفاده از روکش‌های موقت را برای پوشانیدن فاصله میان دندان‌ها توصیه می‌کند.

کار گذاشتن لمینت برای دندان‌ها

در آخرین جلسه لمینت دندان بر روی دندان‌ها کار گذاشته می‌شود. البته پیش از نصب دائمی لمینت، دندانپزشک لمینت با استفاده از سیمان مخصوص روی دندان کار می‌گذارد تا رنگ و تناسب آن را با چهره فرد بررسی کند. در صورت نیاز لمینت را برش داده و مجدداً روی دندان‌ها می‌گذارد تا نهایتاً به تناسب لازم برسد. سپس دندانپزشک دندان‌های شما را جرم‌گیری و جلا داده تا اتصال لمینت‌ها قوی‌تر و مستحکم‌تر انجام گیرد.

در مراحل پایانی لمینت، دندانپزشک با استفاده از سیمان مخصوص و حساس به نور روکش را بر روی دندان شما نصب می‌کند. سپس با تاباندن نور مخصوص به فعال شدن مواد شیمیایی درون سیمان کمک کرده تا روند سفت شدن آنها سرعت یابد. در ادامه بخش‌های اضافی از سیمان تمیز شده و دندان‌ها از نظر ردیف و تنظیمات آن مورد بررسی قرار می‌گیرند. در صورت نیاز دندانپزشک از فرد می‌خواهد که برای بررسی وضعیت لمینت‌ها طی هفته‌های آینده جهت ویزیت مجدداً مراجعه نماید.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی یکی از متداول‌ترین خدمات دندانپزشکی تحت عنوان لمینت دندان پرداختیم. در صورتی که از رنگ دندان‌ها، ظاهر و یا اندازه آنها ناراضی هستید می‌توانید برای انجام لمینت به دندانپزشکی فردوس مراجعه کنید. این مجموعه دندانپزشکی با همکاری دندانپزشکان حرفه‌ای کشور و همچنین برخورداری از محیطی کاملاً بهداشتی، استفاده از تجهیزات پیشرفته و بهترین مواد اولیه کلیه خدمات دندانپزشکی را از جمله لمینت با کیفیت بالا و قیمت مناسب انجام می‌دهد.

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری آنلاین در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

نمایش بیشتر

تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه فعالیت در زمینه اخبار و تحلیل‌های اقتصادی هستم. با دانش عمیقی از مسائل مالی و اقتصادی، تلاش می‌کنم به شما اطلاعات دقیق و جامع را ارائه دهم تا شما بتوانید درک بهتری از رویدادها و تغییرات در دنیای اقتصاد داشته باشید.