اقتصادی

وزراتخانه‌های نیرو و خارجه مکلف به ارائه برنامه برای افزایش حقابه هیرمند به مجلس شدند

کشاورزی |مجلس شورای اسلامی |محیط زیست

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس با اشاره به جلسه کمیسیون درباره حق آبه هیرمند گفت: در این جلسه قرار شد وزارت خانه های نیرو و خارجه برنامه‌ها و سیاست‌های عملیاتی خود برای تثبیت، استمرار و افزایش حقابه ایران از رودخانه هیرمند ارائه کنند.

به گزارش کردوار نیوز، علی خضریان در توضیح جلسه کمیسیون اصل نود قانون اساسی مجلس شورای اسلامی گفت: این جلسه برای بررسی عملکرد دستگاه‌های مسئول پیرامون استحصال، تثبیت و استمرار حقابه ایران از رودخانه هیرمند با حضور استاندار استان سیستان و بلوچستان، معاونین وزارتخانه‌های خارجه و نیرو، مسئولین وزارت جهاد کشاورزی و نمایندگان استان سیستان و بلوچستان تشکیل شد.

وی توضیح داد: بر اساس بخشی از بند «د» تبصره ۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۲ دولت مکلف است جهت تثبیت، استمرار و افزایش حقابه ایران از رودخانه هیرمند، اقدام سیاسی، اقتصادی و عمرانی لازم را در چهارچوب اعتبارات مصوب به عمل آورد. وزارت امور خارجه موظف است گزارش عملکرد این موضوع را هر سه ماه یک بار به کمیسیون‌های امنیت ملی و سیاست خارجی، انرژی و کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی ارائه دهد.

وی گفت: پس از ارائه توضیحات از سوی مسئولین مربوطه مقرر شد وزارت نیرو طی دو هفته و وزارت امور خارجه نیز طی یک ماه آینده برنامه‌ها و سیاست‌های عملیاتی خود را به منظور تثبیت، استمرار و افزایش حقابه ایران از رودخانه هیرمند ارائه کنند.

خضریان همچنین بیان کرد: مراحل ساخت سد ماشکید سراوان از سال ۹۶ آغاز شده اما متأسفانه به دلیل کمبود منابع متوقف شده، به دلیل نبود این سد سالانه بیش از یک میلیارد متر مکعب روان آب از کشور خارج می‌شود. در حالی که می‌توان با استفاده از آن بخش زیادی از مشکل کم آبی منطقه را برطرف کرد؛ بر همین اساس مقرر شد نشستی با حضور مسئولین وزارت نیرو، سازمان برنامه و بودجه و مسئولین استانی در کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس برگزار شود.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه فعالیت در زمینه اخبار و تحلیل‌های اقتصادی هستم. با دانش عمیقی از مسائل مالی و اقتصادی، تلاش می‌کنم به شما اطلاعات دقیق و جامع را ارائه دهم تا شما بتوانید درک بهتری از رویدادها و تغییرات در دنیای اقتصاد داشته باشید.