اقتصادی

کاهش سالانه ۱۰ میلیارد مترمکعب مصرف گاز با پذیرش گواهی صرفه‌جویی در بورس

سرپرست مدیریت انرژی و کربن شرکت ملی گاز ایران گفت: حجم گازی که برای صدور گواهی صرفه‌جویی مورد توجه قرار گرفته ۱۰ میلیارد متر مکعب در سال است.

به گزارش کردوار نیوز، ساجد کاشفی امروز در نشست تخصصی پذیرش گواهی صرفه‌جویی گاز در بورس انرژی و دومین سال تأسیس خانه گاز ایران با بیان اینکه موضوع بهینه‌سازی موضوع فرابخشی است و بخش‌های مختلف کشور در آن دخیل هستند، اظهار کرد: یکی از کمک‌هایی که رسانه‌ها می‌توانند در این زمینه انجام دهند، مطالبه‌گری در این زمینه است.

وی با بیان اینکه شرکت ملی گاز ایران اقدام‌هایی در این زمینه مانند بهینه‌سازی موتورخانه‌ها انجام داده و این اقدام‌ها را توسعه داده است، گفت: یکی از مهمترین آنها پذیرش گواهی صرفه‌جویی گاز در بورس انرژی است.

به گفته وی تهیه و تدوین اطلس بهینه‌سازی مصرف گاز در کشور و همکاری با سازمان بهره‌وری نیز در دستور کار است.

سرپرست مدیریت انرژی و کربن شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه ابتدا طرح‌های بهینه‌سازی به بازار ارائه شده و با تصویب و صحت‌سنجی، مکلف هستیم معادل گاز صرفه‌جویی‌شده، گواهی را صادر کنیم و سرانجام این گواهی‌ها در بورس انرژی تسویه می‌شود، گفت: حجم گازی که برای صدور گواهی صرفه‌جویی مورد توجه قرار گرفته، ۱۰ میلیارد مترمکعب در سال است.

وی با بیان اینکه یکی از این طرح‌ها، طرح تعویض ۴.۱ میلیون بخاری کم‌بازده است که با تعویض این بخاری‌ها سالانه ۹ میلیارد مترمکعب صرفه‌جویی در مصرف گاز ایجاد خواهد شد، گفت: گنجاندن معیار مصرف انرژی در ارائه ستاره به هتل‌ها نیز انجام شده است.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه فعالیت در زمینه اخبار و تحلیل‌های اقتصادی هستم. با دانش عمیقی از مسائل مالی و اقتصادی، تلاش می‌کنم به شما اطلاعات دقیق و جامع را ارائه دهم تا شما بتوانید درک بهتری از رویدادها و تغییرات در دنیای اقتصاد داشته باشید.