راهنمای خرید دریل پیچ گوشتی شارژی

دریل پیچ‌گوشتی به عنوان دستگاهی کوچک و کاربردی است که از آن برای باز و بسته کردن پیچ استفاده می‌شود. اگر به فروشگاه‌های ابزارآلات و دستگاه‌های صنعتی سر بزنید، با انواع و اقسام دریل شارژی و برقی روبرو می‌شوید. همچنین برندهای ایرانی و خارجی زیادی نیز در زمینه تولید دریل پیچ گوشتی فعالیت دارند. با توجه به اینکه هر یک از محصولات موجود در بازار قیمت‌های متفاوتی دارند و از نظر کارایی با همدیگر متفاوت هستند، لازم است تا قبل از تهیه یک محصول مناسب به نکاتی که در این مطلب به آن‌ها می‌پردازیم توجه داشته باشید.

توجه به قدرت موتور دریل

انواع دریل پیچ‌گوشتی شارژی که در بازار موجود است، از نظر قدرت موتور با همدیگر متفاوت هستند. اگرچه قدرت موتور دریل شارژی با دریل برقی متفاوت است و عمدتا دستگاه‌های شارژی قدرت کمتری نسبت به دریل‌های برقی دارند، اما قدرت دریل‌های شارژی هم یکسان نیست.

اگر می‌خواهید از این دستگاه برای پیچ و مهره‌های بزرگ یا زنگ زده که به سختی باز و بسته می‌شوند، استفاده کنید، داشتن یک دریل شارژی قدرتمند ضرورت دارد. توجه داشته باشید که قدرت دریل‌های برقی برحسب واحد «وات» و در دریل‌های شارژی برحسب «ولتاژ» مشخص می‌شود. هر چقدر که ولتاژ دریل پیچ گوشتی بیشتر باشد، یعنی دستگاه قدرتمندتر عمل می‌کند و البته به همان میزان هم دریل گرانتر خواهد بود.

عملکرد دریل پیچ‌گوشتی شارژی

یکی دیگر از نکات مهم برای خرید یک دریل شارژی پیچ‌گوشتی مناسب توجه به عملکرد این محصول است که می‌تواند ساده یا چکشی باشد. برای دریل‌های پیچ‌گوشتی ساده از موتورهای سبک‌تر با قدرت متوسط استفاده می‌شود. اما از آنجا که پیچ‌گوشتی شارژی با حالت چکشی به قدرت بیشتری نیاز دارد، موتور قدرتمندتری نیز دارد. شما با فعال کردن حالت چکشی می‌توانید حالت چرخشی را غیرفعال کرده و روی میخ یا پیچ ضربه بکوبید.

اگر بخواهید سطح سفت سیمانی، بتنی یا فلزات را سوراخ کنید یا پیچ را در این سطوح فرو ببرید، باید دریل با قدرت بیشتری عمل کند. حالت چکشی با وارد کردن ضربه از میزان فشاری که باید به موتور وارد شود، می‌کاهد. توجه داشته باشید اگر می‌خواهید دریل پیچ‌گوشتی شارژی را برای سطوح سفت و سخت استفاده کنید، پیچ‌گوشتی شارژی چکشی را انتخاب کنید.

یکی از بهترین و پرفروش‌ترین محصولات دریل پیچ گوشتی چکشی شارژی ادون 21 ولت مدل LV3-2110 است که می‌توانید از آن برای کارهای سنگین استفاده کنید. این پیچ‌گوشتی چکشی دو باتری لیتیوم یونی نیز دارد که با جابجا کردن آن‌ها می‌توانید به طور دائم از دستگاه استفاده کنید.

توجه به بدنه و ظاهر دریل

یکی دیگر از مواردی که در خرید دریل پیچ‌گوشتی باید به آن توجه داشته باشید، ظاهر دستگاه است. طراحی ارگونومی و استاندارد دریل پیچ‌گوشتی مرغوب شما را خسته نمی‌کند. از آنجا که زمان باز و بسته کردن پیچ باید دریل در دست شما قرار بگیرد، باید با آن احساس راحتی داشته باشید و خسته نشوید.

برخی از محصولاتی که در بازار موجود است، بدون دسته کمکی هستند که در دست گرفتن پیچ‌گوشتی شارژی را برای چندین دقیقه متوالی دشوار می‌کند. حتی وزن دستگاه هم باید سبک باشد تا شما را خسته نکند.

به طور کلی دریل‌ پیچ‌گوشتی به دو نوع طرح تفنگی و طرح  T شکل تقسیم می‌شوند. دریل‌هایی که T شکل هستند، دسته در مرکز قرار دارد و زمانی که آن را برای چندین دقیقه در دست می‌گیرید، فشار زیادی به مچ دست وارد نمی‌شود. وزن این دریل‌ها توزیع می‌شود و شما را خسته نمی‌کند.

در دریل‌های تفنگی، دسته در انتهای دستگاه قرار دارد که شاید بعد از چند دقیقه خسته شوید و پیچ‌گوشتی شارژی را خاموش کنید.

توجه به کلاچ دریل

از دیگر مواردی که در خرید دریل پیچ‌گوشتی باید به آن توجه داشته باشید، کلاچ دستگاه است که از طریق آن می‌توانید سطح مقاومت دریل را برای نیرویی که به آن وارد می‌شود، تنظیم کنید. وقتی به کلاچ نیرو وارد می‌شود، به شکل خودکار رها می‌شود و دیگر نیروی اضافه به سمت پیچ یا مهره نمی‌رود. در مواقعی که پیچ و مهره کوچک هستند و یا باید در سطوح نرم مثل چوب یا MDF فرو رود، لازم است قدرت کلاچ را کمتر کنید تا نیروی کمتری به پیچ یا مهره وارد شود و هرز نشود.

در واقع شما با تنظیم درست کلاچ از شکسته شدن یا رد شدن پیچ در اثر فشار و نیروی زیاد جلوگیری می‌کنید. از سوی دیگر وقتی قسمت تنظیم کلاچ در دریل شارژی وجود داشته باشد، با کم کردن آن، از ایجاد فشار زیاد به دستگاه و گرم شدن موتور دریل نیز جلوگیری می‌کنید.

توجه به قیمت پیچ‌گوشتی شارژی

یکی دیگر از نکاتی که شاید برای بسیاری از افراد در اولویت باشد، قیمت دریل شارژی است. اگر شما از آن دسته کسانی هستید که همیشه قیمت را به کیفیت ترجیح می‌دهید، باید به شما بگوییم که پیچ‌گوشتی برای کارهای سنگین و صنعتی باید قدرتمند، حرفه‌ای و گران قیمت باشد.

شما می‌توانید برای کارهای خانگی و سبک یک دریل پیچ‌گوشتی شارژی ارزان قیمت خریداری کنید که برای باز و بسته کردن پیچ و مهره‌های کوچک و یا سوراخ کردن سطوح معمولی مثل سیمان، چوب یا MDF کاربرد دارد. اما اگر می‌خواهید این دستگاه را برای کارگاه استفاده کنید که با بتن یا فلزاتی مثل استیل و فولاد در ارتباط هستید، باید یک دریل گران قیمت و قدرتمند تهیه کنید.

از سوی دیگر محصولات برندهای مطرح همیشه گرانتر است که این می‌تواند به دلیل استفاده از قطعات گران قیمت و باکیفیت باشد.

برای مثال می‌توان به دستگاهی مثل کیت دریل پیچ گوشتی شارژی آاگ 12 ولت مدل BS12C2LIKIT2B AEG اشاره کنیم که از یک برند مشهور (آاگ) است و حتی با وجود گران بودن، خرید آن برایتان مقرون به صرفه خواهد بود. زیرا این دستگاه را می‌توانید برای مقاوم‌ترین سطوح نیز استفاده کنید.

داشتن باتری اضافه برای دستگاه

یک دریل پیچ‌گوشتی شارژی اگر دو باتری داشته باشد، در صورت خالی شدن یک باتری، می‌تواند از باتری شارژشده استفاده کنید. در واقع زمان کار با دستگاه، یک باتری را در آن قرار دهید و باتری دیگر را شارژ کنید. به همین ترتیب هیچ‌گاه به خاطر خالی بودن باتری کار شما به تعویض نمی‌افتد و همیشه می‌توانید از آن استفاده کنید. از سوی دیگر وقتی دستگاه دو باتری داشته باشد فشار کمتری به آن‌ها وارد می‌شود و عمر طولانی‌تری خواهند داشت. البته باید از هر دو باتری به طور مداوم استفاده کنید تا خراب نشوند.

توجه به برندها

برند و مارک یکی از نکات بسیار مهم برای خرید دریل پیچ‌گوشتی شارژی است. به هر حال برندهای معتبر و شناخته شده مثل بوش، آاگ، ماکیتا، متابو، میلواکی و رونیکس از جمله برندهای شناخته شده در تولید ابزارهای صنعتی و کارگاهی است. دریل‌هایی که این شرکت‌ها تولید می‌کنند، با استانداردهای روز دنیا مطابقت دارد.

برای مثال می‌توان به دریل پیچ گوشتی شارژی 12 ولت مدل gsb 12v-30 bosch از برند بوش اشاره کنیم که در تولید آن تمامی استانداردهای روز دنیا استفاده شده است. داشتن بدنه ارگونومی، موتور قدرتمند، سه نظام 10 میلی‌متری و گشتاور 30 نیوتن متری از جمله ویژگی‌های این محصول بوش است.

در آخر

کارهای صنعتی چقدر برای شما اهمیت دارد و چقدر به دریل پیچ‌گوشتی خود اهمیت می‌دهید؟ این وسیله کاربردی در کارگاه‌ها به طور مداوم و در خانه نیز هرازگاهی کاربرد دارد. استفاده از دریل پیچ‌گوشتی باز و بسته کردن پیچ و مهره و سوراخ کردن سطوح مختلف را برایتان ساده می‌کند. شارژی بودن هم کمک می‌کند تا از این دریل در جاهایی که به برق دسترسی ندارید، از آن استفاده کنید. البته برای خرید یک دریل پیچ گوشتی شارژی باید به نکاتی که در این مطلب به آن‌ها پرداخته شد، دقت داشته باشید.

خروج از نسخه موبایل