اخبار همه جانبهکسب و کار ایرانی

سقف شیروانی: کلید بهینه‌سازی نمای ساختمان‌ها

سقف شیروانی یا سقف شیبدار در مناطق با آب و هوای مرطوب و معتدل به دلیل قابلیت مواجهه با بارندگی زیاد، گزینه‌ی محبوبی است. این سقف‌ها با نام‌هایی چون Gablet Roof و Dutch Gable شناخته می‌شوند و ویژگی ظاهری شیب‌دار و سه‌گوشی دارند.

انرژی |انواع سقف شیبدار |انواع سقف شیروانی فلزی

سقف شیروانی، گزینه ایده‌آل برای زیباسازی نما

سقف شیروانی، نوعی سقف کاذب با شکل مثلثی است که می‌تواند زیبایی نمای ساختمان را دوچندان کند. شیب آن ممکن است تا ۷۰ درجه باشد.

مصالح استفاده شده در سقف شیبدار

ساخت سقف شیبدار با مصالحی مانند خاک رس، سنگ، فولاد و آسفالت ترکیبی انجام می‌شود. فولاد بین فلزات دارای بالاترین استفاده است.

دسته‌بندی سقف‌های شیروانی بر اساس جنس

سقف‌های شیروانی با موادی مانند دکرا، شینگل، ورقی با طرح سفال و پلی کربنات ساخته می‌شوند.

مزایای استفاده از سقف شیروانی

سقف شیروانی دارای مزایایی همچون کنترل فشار، مقاومت در برابر باران و برف، استحکام بیشتر، هزینه کمتر و ذخیره‌سازی انرژی است.

نقاط ضعف سقف شیروانی

سقف‌های شیروانی علاوه بر مزایای زیادی که دارند، چالش‌ها و مسائلی نیز با خود همراه دارند. می‌توان گفت که مقاومت کم این نوع سقف در برابر بادهای تند یکی از نقاط ضعف آن است. اگر به درستی با استفاده از قاب‌های مناسب نصب نشود، در مقابل بادهای قوی مقاومتی نخواهد داشت. علاوه بر این، این سقف‌ها نیاز به یک سیستم تهویه مناسب دارند و باید هواکش‌هایی نصب شوند. حشرات نیز می‌توانند به راحتی به داخل خانه وارد شوند.

کجاها بیشتر از سقف شیروانی استفاده می‌شود؟

توجه داشته باشید که سقف‌های شیروانی بیشتر در مناطقی با بارش زیاد استفاده می‌شود. به طور کلی، این نوع سقف برای مناطق نیمه کوهستانی مناسب است.

سقف شیبدار بهترین است یا شیروانی؟

سقف‌های شیروانی نه تنها زیبایی خاصی به ساختمان می‌دهند، بلکه دوام و عمر ساختمان را نیز افزایش می‌دهند. انتخاب مواد با کیفیت و مقاوم مهم است برای داشتن یک سقف شیروانی با کیفیت.

نحوه اجرای سقف شیروانی چگونه است؟

انرژی |انواع سقف شیبدار |انواع سقف شیروانی فلزی

برای اجرای یک سقف شیروانی، ابتدا باید زیرسازی مناسبی انجام شود. این مرحله بسیار حیاتی است. سپس پوشش زیرسازی باید نصب شود. باید توجه داشته باشید که انواع متریال‌ها مانند پشم شیشه، ساندویچ پنل‌ها و… برای پوشش زیرسازی استفاده می‌شود.

هزینه اجرای سقف شیروانی چقدر است؟

هزینه اجرای سقف‌های شیروانی به نوع مواد استفاده شده بستگی دارد و نمی‌توان به صورت دقیق آن را تعیین کرد.

رنگ مناسب برای سقف شیروانی چیست؟

رنگ سقف شیروانی بسیار مهم است و باید با باقی بخش‌های ساختمان هماهنگ باشد.

مدل‌های مختلف سقف شیروانی

سقف‌های شیبدار براساس طراحی و مواد استفاده شده دارای مدل‌های متفاوتی است.

سقف “روف تایل”

سقف روف تایل با داشتن مقاومت زیاد نسبت به تغییرات دما شناخته می‌شود. در تولید این نوع سقف از مواد غیر قابل اشتعال و کاملاً نسوز بهره می‌برند. روف تایل در واقع از بتن تولید می‌شود که تحت فشار و حرارت بالا به وسیله دستگاه‌های اتوماتیک ساخته می‌شود. اصلی‌ترین مواد تشکیل‌دهنده آن شامل پودرهای رنگی خاص و ماسه است.

سقف “آکروتایل”

آکروتایل یا سقف‌های PVC در طرح‌ها و رنگ‌های متنوعی تولید و به بازار عرضه می‌شوند. این سقف‌ها به ویژه برای طراحی‌های با سقف کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. در میان مدل‌های آکروتایل، می‌توان به سقف‌های کاذب آلومینیومی، آکوستیک و چوبی اشاره کرد. این مدل از سقف‌های شیروانی برای فضاهایی مانند باغ‌های بزرگ در مناطق با آب و هوای گرم و مرطوب بسیار مناسب است.

پوشش‌های متنوع سقف شیروانی:

در طراحی و ساخت سقف‌های شیروانی، مدل‌های متنوعی وجود دارد، از جمله: سقف ذوزنقه‌ای، سقف‌های شیبدار چند بر، سقف‌های شیبدار تک بر، سقف‌های چهار شیب، سقف‌های سنگی، سقف‌های با تایل‌های سنگ‌لوح، سقف‌ها با تایل‌های بتنی، سقف‌ها با تایل‌های چوبی، سقف‌های فلزی، و سقف‌هایی با پنل‌های خورشیدی.

نقش اساسی خرپا در ساختمان‌سازی شیروانی

خرپا در احداث سقف‌های شیروانی نقش حیاتی ایفا می‌کند. این سازه به منظور تقویت و افزایش مقاومت در مقابل بارهای گرانشی وارد بر سقف مورد استفاده قرار می‌گیرد. خرپاها از چندین عضو سازه‌ای تشکیل یافته‌اند که با یک محور اصلی متصل شده‌اند. در واقع، این سازه‌ها شبیه به سازه‌های فلزی با شکل مثلثی هستند که در احداث ساختمان‌های مختلف بسیار مورد توجه و استفاده قرار می‌گیرند. یکی از خصوصیات برجسته خرپاها در سقف‌های شیروانی، وجود وتر بزرگ آنها است که به طور موثری جلوگیری از تجمع برف را می‌کند، همچنین کمک می‌کند در زهکشی آب باران و پاک‌کردن از گرد و غبار.

نمایش بیشتر