اقتصادی

بیماری‌هایی که در کمین مشاغل ایستادنی و نشستنی هستند! – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش بازرگانی خبرگزاری آنلاین، تحقیقات زیادی نشان داده هر شغلی، مخاطرات خاص خود را دارد. یعنی وقتی وارد شغل کارمندی می‌شویم، ناخودآگاه در معرض برخی از بیماری‌ها قرار می‌گیریم. یکی از مهم‌ترین بیماری‌هایی که اکثر مشاغل را تهدید می‌کند، واریس است. از دلایل واریس، به ایستادن یا نشستن طولانی‌مدت می‌توان اشاره کرد. بی تحرکی ناشی از ایستادن یا نشستن طولانی‌مدت در محل کار، بیماری‌ها و مشکلات دیگری را هم رقم می‌زند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

ایستادن و نشستن طولانی، قاتل جان شما

بی‌تحرکی دشمن اصلی سلامت بدن است. در واقع تمام بیماری‌ها ریشه‌ای، حداقل ناچیز، در بی‌تحرکی دارند. با انجام فعالیت و تحرک در طول روز هر چند کم، بسیاری از سیستم‌های بدن عملکرد بهتری خواهند داشت.

سیستم قلبی و عروقی مهم‌ترین اعضای بدن هستند که عملکردشان با تحرک و ورزش منظم رابطه مستقیم دارد. قلب یک عضله قدرتمند است و با پمپاژ خون وظیفه خونرسانی به سایر اندام را بر عهده دارد. سیستم عروقی به قلب برای دریافت و ارسال خون به اعضای مختلف بدن کمک می‌کند. برگشت خون از اندام‌هایی چون دست و پاها به سمت قلب توسط سیاهرگ‌ها انجام می‌شود. فعالیت بدنی با تقویت دریچه‌های لانه کبوتری درون عروق و تقویت عضلات به سیاهرگ‌ها برای مقابله با نیروی گرانش و جلوگیری از بازگشت خون به عقب، کمک می‌کند.

کارکنان بسیاری از مشاغل ساعات زیادی از روز بدون تحرک یک جا نشسته یا ایستاده‌اند. بی‌تحرکی، فعالیت سیاهرگ‌ها را دچار اختلال می‌کند. سیاهرگ‌ها بدون کمک نیروی عضلات، توان غلبه به نیروی گرانش و برگرداندن خون به سمت قلب را ندارند. به‌این‌ترتیب افرادی که به واسطه شغل خود زمان زیادی، بی‌تحرک هستند و در یک پوزیشن قرار دارند لازم است بیشتر از دیگران به فکر سلامت خود باشند و درباره بیماری‌ها و خطراتی که به دلیل عدم تحرک و یک جا نشینی ایجاد می‌شوند بیشتر بدانند.

واریس

واریس شایع‌ترین بیماری عروقی است که بخش زیادی از افراد جامعه درگیر آن هستند. همان‌طور که گفتیم، در واریس سیاهرگ‌ها، نمی‌توانند تمام خون را به قلب بازگردانند. به‌این‌ترتیب مقداری از خون به سمت عقب نشت می‌کند. خون باقی مانده در سیاهرگ‌ها به‌تدریج منجر به علائمی چون تورم رگ‌ها، بروز رگ‌های برجسته و طنابی، پیچیدگی و خمیده شدن غیرعادی عروق در سطح پوست، در موارد پیشرفته حتی خونریزی می‌شود. بروز واریس پاها در مشاغل ایستادنی و نشستنی مثل افراد نظامی، پلیس‌های راهنمایی و رانندگی، خیاط‌ها، کارمندها، سربازان، آشپزها و… بسیار شایع است.

با پیشرفت علم و تجهیزات پزشکی روش‌های درمان قطعی واریس پا و سایر اندام‌های بدن وجود دارد و نیازی به جراحی و بستری شدن در بیمارستان نیست. پرفسور مهرداد اقدسی از بهترین دکترهای فوق تخصص واریس در تهران با درمان سریع انواع واریس طنابی و عنکبوتی بدون کمترین عوارض، عدم نیاز به بیهوشی، بخیه و دوران نقاهت خلاص شدن از شر عروق واریسی را برای همیشه امکان‌پذیر کرده‌اند.

در کلینیک واریس دکتر اقدسی با استفاده از تکنیک‌های مختلف، دانش روز و تجهیزات پیشرفته درمان قطعی واریس پا و سایر نقاط بدن از جمله واریس پا، واریس لگن، لخته درون رگ‌ها و رگ‌های عنکبوتی انجام می‌شود.

مهم‌ترین دلایل بیماری واریس

از دست دادن خاصیت ارتجاعی دیواره عروق به مرور زمان و به دلیل بی تحرکی

تجمع خون درون رگ‌ها خصوصاً اندام تحتانی بر اثر ضعف سیاهرگ‌ها و عملکرد ناقص

گشاد شدن دریچه‌های لانه کبوتری به دلیل تجمع و برگشت خون به عقب درون عروق

جدیدترین روش‌های درمان انواع واریس در کلینیک دکتر اقدسی

درمان واریس برجسته و طنابی با روش فلبکتومی بدون نیاز به بخیه، بدون برگشت و عود مجدد

اسکلروتراپی یا درمان واریس با تزریق

لیزر واریس پا روشی مؤثر و سالم برای درمان انواع واریس طنابی و عنکبوتی

رادیوفرکوئنسی – RF

درمان واریس با چسب بافتی

لیزر رگ‌های عنکبوتی

تعبیه فیلتر داخل شکم و آنژیوپلاستی و استنت ورید

اقدامات درمانی لخته‌های عمقی

عکس قبل و بعد از درمان واریس طنابی

سکته قلبی و مغزی

نشستن طولانی و بی‌تحرکی، سبب آهسته‌تر شدن جریان خون در رگ‌ها شده و خون دیرتر به قلب می‌رسد همچنین خطر تشکیل لخته در بدن را بالا می‌برد. لخته رگ‌های خون‌رسان قلب و مغز را مسدود می‌کند؛ نرسیدن خون به قلب و مغز باعث ازکارافتادن آنها و بروز سکته قلبی و مغزی می‌شود.

اگر لخته خون در وریدهای عمقی پا تشکیل شود و به سمت قلب و ریه حرکت کند؛ آمبولی ریه اتفاق می‌افتد که در موارد شدید، تهدید کننده زندگی‌ست. درمان لخته شدن خون در بدن به پیشگیری از این عوارض خطرناک کمک می‌کند.

اختلال اسکلتی عضلانی

نشستن طولانی‌مدت هنگام کار باعث آسیب شدید به ستون فقرات و مهره‌های کمر می‌شود. مشکلات اسکلتی، گودی کمر و ساییدگی مفاصل نیز به دلیل ایستادن زیاد رخ می‌دهد.

علائم اختلالات اسکلتی عضلانی

گرفتگی عضلات کمر

دیسک کمر

درد پا

درد لگن

درد کشاله ران

کمر درد و پا درد

کمر درد و پا درد دوتا از شایع‌ترین دردهای آزاردهنده در مشاغلی هستند که نیاز به ایستادن و نشستن زیاد دارند. کمردرد و پادرد به دلیل پوشیدن کفش نامناسب، راه‌رفتن اشتباه و استفاده از صندلی نامناسب هم ایجاد می‌شود.

زانو درد

ایستادن و نشستن طولانی فشار زیادی به زانوها وارد می‌کند. پوشیدن کفش پاشنه بلند با کفی‌های نامناسب هم باعث درد زانو و تشدید علائم می‌شود. اگر مستعد زانودرد هستید، با مراجعه به فیزیوتراپی سلامت زانوهای خود را تضمین کنید.

فشارخون

محیط کار، ایستادن و نشستن طولانی‌مدت کارمندان را در معرض فشارخون قرار می‌دهد. علائم فشار خون بالا در کارمندانی که رژیم غذایی درستی ندارند، بیشتر دیده می‌شود.

عوارض اشتباه نشستن طولانی مدت پشت میز کار

چگونه از این بیماری‌های پیشگیری کنیم؟

قدم اول در پیشگیری، ترک عادت‌های مضر گذشته است.

برخی از مهم‌ترین روش‌های پیشگیری

تحرک در طول روز و در هنگام کار، حداقل هر یک ساعت یک بار

یادگیری و انجام حرکات اصلاحی هنگام استراحت

پیاده‌روی روزانه

اصلاح رژیم غذایی

انجام حرکات کششی ساده

هفته‌ای یک بار ماساژ، استخر آب گرم یا جکوزی

ماساژ کمر، دست و پاها با ماساژورهای دستی

حذف غذاهای پرچرب، فست‌فودها، مواد غذایی آماده و فرآوری شده

کنترل قند و فشارخون

پوشیدن کفش‌های طبی و مناسب شغل

تمرین طریقه درست نشستن (کمر هنگام نشستن باید با زاویه ۹۰ درجه و صاف باشد)

مراجعه به پزشک هر ۶ ماه برای بررسی وضعیت سلامت

مصرف بیشتر میوه و سبزی‌های تازه

نوشیدن روزانه حداقل ۸ لیوان آب

ترک سیگار و مشروبات الکلی

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر علائم زیر را دارید، برای پیگیری درمان و توقف پیشرفت آن به پزشک مراجعه کنید:

درد و سنگینی شدید پاها در طول روز

تحمل فشار و درد زیاد هنگام نشستن یا ایستادن

گرفتگی طولانی مدت کمر، زانوها و گردن

عدم توانایی پیاده‌روی در مسافت زیاد

مشاهده رگ‌هایی متورم، پیچ خورده و خمیده، روی بازوها، پشت دست، روی ران، پشت ساق پا و یا روی مچ پاها

خونریزی ناگهانی از رگ‌های برجسته سطح پوست

تشکیل زخم روی عروق واریسی

علاج واقعه قبل از وقوع

بخش زیادی از افراد جامعه درگیر مشکلات مربوط به‌سلامت شغلی هستند. سلامت نیروهای کار به‌عنوان پایه اصلی سیستم اقتصادی و اجتماعی کشور اهمیت زیادی دارد. اگر به واسطه شغل خود در ریسک ابتلاء به واریس و بیماری‌هایی عروقی هستید، قبل از وقوع واقعه و پیشرفت بیماری‌، برای علاج و درمان اقدام کنید.

کلینیک واریس دکتر اقدسی مجهزترین مرکز درمان بیماری‌های وریدی نظیر واریس است. با مراجعه به کلینیک دکتر اقدسی برای رهایی از شر این بیماری و درمان قطعی واریس اقدام کنید. با مراجعه به سایت https://www.iranvein.com/ می‌توانید؛ عکس نتایج قبل و بعد از درمان واریس، فیلم روش‌های درمان انواع واریس و… را ببینید. در صورت ابتلاء به واریس و هر نوع بیماری وریدی مشاوره رایگان بگیرید و برای رزرو نوبت اقدام کنید.

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری آنلاین در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

نمایش بیشتر

تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه فعالیت در زمینه اخبار و تحلیل‌های اقتصادی هستم. با دانش عمیقی از مسائل مالی و اقتصادی، تلاش می‌کنم به شما اطلاعات دقیق و جامع را ارائه دهم تا شما بتوانید درک بهتری از رویدادها و تغییرات در دنیای اقتصاد داشته باشید.