اخبار سلامت

درمان سینوزیت در ایران چقدر هزینه دارد؟

آفتاب‌‌نیوز :

سینوزیت یک مشکل رایج تنفسی است که به دلیل التهاب یا تورم بافت پوشاننده سینوس‌ها ایجاد شده و سبب مسدود شدن و پر شدن آن‌ها می‌شود؛ در حالت عادی در سینوس‌ها هوا جریان دارد، زمانی که داخل سینوس با مخاط پر می‌شود، باکتری‌ها شروع به رشد می‌کنند و این موضوع موجب بروز عفونت سینوسی می‌شود

به حفره‌های هوایی که در استخوان صورت در قسمت‌های گونه، پیشانی و اطراف بینی قرار دارند، سینوس گفته می‌شود؛ این حفره‌های کوچک هوا به وسیله پوشش نرم سلولی که به آن مخاط می‌گویند احاطه شده است که به طور معمول ترشحات اندکی دارند و از طریق حلق یا بینی تخلیه می‌شوند. اگر سینوس‌ها ملتهب و متورم شوند، در تخلیه ترشحات اختلال ایجاد می‌شود، صورت و نواحی اطراف بینی متورم شده و تنفس عادی مختل می‌شود.

در فصول سرد سال به دلیل خشکی مجاری تنفسی، التهاب سینوسی بیشتر رواج دارد.

علی گلجانیان تبریزی متخصص گوش و حلق و بینی درباره عفونت سینوزیت می‌گوید: حدود چهار درصد از کل بودجه درمان در کشور‌های پیشرفته صرف درمان سینوزیت می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مهمترین علائم سینوزیت را درد پیشانی و صورت، کاهش حس بویایی، گرفتگی بینی، ترشحات سبز رنگ بینی، احساس پری و سنگینی صورت و تب بالای ۳۸.۵ درجه عنوان کرد.

درمان سینوزیت در ایران چقدر هزینه دارد؟

وی افزود: شست و شو با سرم نمکی، تجویز آنتی بیوتیک‌ها توسط پزشک و تجویز قطره بینی توسط پزشک از مهم‌ترین راه‌های درمان سینوزیت است.

وی با بیان اینکه انواع سینوزیت را می‌توان بر حسب زمان به سه نوع مزمن، تحت حاد و حاد تقسیم کرد، یادآور شد: در بسیاری از کشور‌ها سینوزیت مهمترین علت غیبت کارمندان از محل کار محسوب می‌شود.

این متخصص گوش و حلق و بینی گفت: افراد در صورت عدم کاهش تب و بهبود علائم ۴۸ ساعت پس از شروع درمان باید مجدد به پزشک مراجعه کنند.

وی این هشدار را هم بیان کرد که عوارض چشمی و مغزی در کودکان زیر ۲ سال بسیار شایع است و در صورت ابتلا باید به سرعت آن را درمان کرد.

عضو هیات علمی دانشگاه هشدار داد: عوارض چشمی و مغزی این بیماری در کودکان زیر دو سال بسیار شایع است.

نمایش بیشتر

کارگروه خبری مطالب پزشکی

درمان بیماری‌ها فقط یک قسمت از وظایف من است. من سعی می‌کنم با ارائه راهنماها و توصیه‌های پزشکی، افراد را به زندگی سالم و پرانرژی همراه با سلامتی هدایت کنم.