اقتصادی

قیمت گوشت گوسفندی در میدان بهمن، کیلویی ۳۳۰ تا ۳۳۵ هزار تومان

مقام مسئول وزارت جهاد اعلام کرد؛

خودرو |شبکه |گوشت

مدیر کل دفتر بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی گفت: گوشت گوسفندی ۵۰۰ هزار تومانی به هیچ عنوان مورد تأیید نیست.

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری آنا، مسعود امراللهی مدیرکل دفتر بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی در برنامه زنده تهران ۲۰ شبکه ۵ سیما درباره نظارت بر رعایت قیمت کالاهای اساسی شب عید با بیان اینکه گوشت گوسفند ۵۰۰ هزار تومانی مورد تایید و واقعی نیست گفت: به دلیل اینکه ممکن است گوشت لاکچری بدون چربی بوده باشد. هفته‌های گذشته میانگین تولید و ‌کشتار دام سبک روزانه ۷۳۰۰ دام در شهر تهران بود و اکنون کشتار روزانه به ۱۱ هزار دام رسیده است. مدیرکل دفتر بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به این موضوع که هفته گذشته قیمت دام سبک در میدان بهمن تهران به ۳۷۰ تومان هم رسید، ادامه داد: اما امروز در میدان بهمن دام سبک بین ۳۳۰ تا ۳۳۵ هزار تومان به فروش می‌رسد. بنابراین روند قیمت‌ها کاهشی است. ملاک ما برای قیمت عمده فروشی از میدان بهمن است. وقتی قیمت از گلوگاه بازار گران باشد کاسب بر اساس آن قیمت می‌دهد.

دارایی نژاد در مقابل گفت: من در محله پاسداران تهران گوشت ران گوسفندی را به قیمت هر کیلو ۵۰۰ هزار تومان خریداری کردم.

امراللهی نیز با غیرمعمول خواندن این مثال گفت: این‌ مثال شبیه به این است که بدون اشاره به مدل خودرو بگویید ماشین خریدم. اما بین بنز و پراید تفاوت قیمت بسیار است. گوشتی که با استخوان و چربی باشد یک قیمت دارد. گوشت قصابی و طبق سفارش نیز قیمت دیگری دارد.

مدیرکل دفتر بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه میانگین گوشت گوسفندی الان در تهران ۳۳۵ تا ۳۵۰ هزار تومان است، افزود: حدود ۸ درصد روی این قیمت در قصابی برای خرید لاشه گوسفند افزوده می‌شود. حالا اگر فیله یا ران باشد قیمت فرق می‌کند. کشتار گوساله نیز افزایش پیدا کرده است. هفته گذشته روزانه ۶۰۰ راس و امروز به ۱۱۲۰ راس رسیده است. تولید کنندگان تا هفته گذشته از عرضه امتناع می‌کردند.

وی با ذکر این مطلب که امروز قیمت لاشه یا شقه گوساله ۲۲۰ هزار تومان است، عنوان کرد: در میادین شهرداری به دلیل حذف واسطه قیمت لاشه ۲۰۳ هزار تومان است و با احتساب قیمت ران میانگین ۲۵۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. گوشت چرخ کرده با قیمت ۱۷۵، گوشت گوساله مخلوط ۱۹۲ و ران گوساله ۲۲۰ هزار تومان در فروشگاه‌ها توزیع می‌شود.

امراللهی خاطرنشان کرد: ما تا آذرماه همین امسال حدود ۷۰۰ هزار دادم سبک و ۷۲ هزار راس دام سنگین خرید حمایتی داشتیم. این خرید حمایتی دولت از همین گوشت عشایری است که در فصل تابستان به دلیل خشکسالی روی دستشان مانده بود. دولت وارد عمل شد و آن گوشت در فروشگاه‌ها زنجیره‌ای به فروش می‌رسد.

در ادامه دارایی نژاد با بیان اینکه ۲۶۰ میدان اقماری زیر نظر شهرداری است، گفت: ما در میدان جنس در هم به کسی نمی‌دهیم. تولید امسال پرتقال مازندران به ۳ میلیون تن رسید و قسمت این میوه در میدان بین ۱۰، ‌۱۵ و ۲۰ هزار تومان با کیفیت‌های متفاوت به فروش می‌رسد. طبق قولی که دادیم از ۵ اسفند روزانه ۵ هزار تن سیب و پرتقال در میدان عرضه می‌کنیم. قیمت پرتقال حتی از مقدار مصوب کمتر است و بین ۱۰ تا ۱۸ هزار تومان به فروش می‌رسد.

رئیس اتحادیه بارفروشان میوه و تره بار تهران درباره قیمت سیب گفت: در خصوص قیمت سیب هم، مبلغ این میوه بر اساس مبدا متفاوت است. ۵ درصد سیب تهران از میانه، ۴۵ درصد از مراغه و دماوند و الباقی از اهر، مشهد و زنجان و … تامین می‌شود. قیمت سیب آدربایجان از ۱۵ تا ۲۵ هزار تومان، سیب میانه سفید ۴۰ تومان و قرمز ۳۰ هزار تومان و سیب مراغه از ۲۵ تا ۳۵ هزار تومان قیمت گذاری شده است.

به گفته وی، طبق قانون نظام صنفی خرده فروشان می‌توانند تا ۳۰ درصد روی قیمت فاکتور بکشند. دارایی نژاد عنوان کرد: البته برخی مخلات از جمله محله سکونت من نیز بیشتر از ۳۰ درصد روی فاکتورها کشیده می‌شود اما ممکن است قیمت میوه حراجی فروش کمتر از مغازه‌های جنوب شهر باشد و در مقابل قیمت سوپر مارکت بیشتر از حد باشد که نظارت بر قیمت‌ها در حوزه اقدامات ما نیست.

رئیس اتحادیه بارفروشان میوه و تره بار تهران با بیان اینکه قیمت پیاز در مردادماه ۷ هزار تومان بود، گفت: روزانه ۳ تا ۴ هزار تن پیاز به پاکستان، افغانستان، ترکمنستان، تاجیکستان و … می‌رفت و قیمت در افغانستان به کیلویی ۶۰ هزار تومان رسید. در نهایت قیمت پیاز در دی‌ماه به ۳۰ هزار تومان رسید.

وی با اشاره به این مطلب که امروز با هماهنگی وزارت کشاورزی و بخش خصوصی قیمت پیاز از ۱۰ تا ۱۳ هزار تومان است، خاطرنشان کرد: اگر کمتر از این بشود کشاورزان متضرر می‌شوند. باید از آنها نیز حمایت بشود. فعلا پیاز صادر نمی‌شود. همچنین کشت دو جیرفت و بندرعباس آغاز شده و دیگر مشکلی در این مورد نداریم. قیمت سیب زمینی نیز از ۸ تا ۱۳ هزار تومان است.

امراللهی نیز در مقابل با اشاره به طرح تنظیم بازار گفت: یک اقدام جدیدی که وزارت جهاد در چند قلم کالا انجام داده، تنظیم بازار گوشت و میوه بوده است. اگر سال گذشته یا سنوات قبل دولت برای ایام پایان سال از ۴ ماه جلوتر به بازار ورود می‌کرد و برای بعضی محصولات قیمت می‌برید، امسال این کار به بخش خصوصی سپرده شد.

وی افزود: دولت در سنوات گذشته به خاطر این اقدام ضرر هنگفتی می‌کرد، اما امسال با همکاری بخش خصوصی جلوی ضرر و زیان گرفته شد و الان فرایند تنظیم بازار به دست متولیان استانی برای تهیه محصول با بهترین کیفیت و قیمت سپرده شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام/

نمایش بیشتر