اخبار سلامتکسب و کار ایرانی

مراقبت از نوزاد و کودک در هوای گرم

نوزادان و کودکان در هوای گرم باید به دقت تحت نظر باشند زیرا خطر ابتلا به بیماری در آنها بیشتر از بزرگسالان است. از آنجایی که آنها کمتر عرق می کنند، بدن آنها به اندازه کافی خنک نمی شود و در هنگام فعال بودن، گرمای بیشتری تولید می کنند. در زیر می توانید نکاتی را که باید در خصوص مراقبت از نوزاد و کودک در هوای گرم به آن توجه کنید را مشاهده کنید.

 مراقبت از کودک

چیزهایی که باید به خاطر بسپارید

*بدن نوزادان و کودکان به سرعت گرم می شود و در گرما آب از دست می دهد.

*در هوای گرم باید شیردهی یا شیردهی به کودک را افزایش دهید.

*کودکان و کودکان بالای 6 ماه در فصول گرم سال باید مایعات اضافی مصرف کنند و بهترین جایگزین برای آن آب است.

*حتی یک لحظه نباید فرزندانتان را در ماشین تنها بگذارید.

*باید مراقب باشید که لباس مناسب کودکتان را برای هوای گرم بپوشانید.

اهمیت مصرف مایعات کافی

نوزادان و کودکانی که خیلی کم سن و سال هستند و قادر به تشخیص تشنگی خود نیستند، باید به طور مکرر با شیر مادر تغذیه شوند یا در هوای گرم مایعات اضافی بنوشند.

نوزادان زیر 6 ماه که با شیر مادر یا شیشه شیر تغذیه می‌شوند باید در فصولی که دمای هوا بالاست بیشتر تغذیه شوند. نیازی به دادن آب یا نوشیدنی های دیگر نیست مگر اینکه پزشک توصیه کند.

به نوزادان بالای 6 ماه می توان مقدار کمی آب جوشانده و خنک شده پس از شیردهی یا شیر دادن به شیشه داده شود.

کودک شما ممکن است در هنگام شیر دادن در هوای گرم از تماس پوست به پوست احساس ناراحتی کند. برای جلوگیری از این امر، می توانید هنگام شیردهی، یک حوله یا پوشک بین دو نفر قرار دهید.

نشانه اصلی دریافت مایعات کافی در نوزاد این است که حداقل 6 تا 8 بار در 24 ساعت پوشک خود را خیس می کند.

شما باید در طول روز به کودکان خردسال خود به عنوان نوشیدنی اصلی آنها آب بدهید. آب میوه های آماده و نوشیدنی های گازدار توصیه نمی شود.

کودکان بزرگتر ممکن است نوشیدن آب را فراموش کنند زیرا مشغول انجام فعالیت هایی مانند بازی هستند . باید آنها را به نوشیدن منظم آب تشویق کنید.

لباس ها

نوزادان و کودکان باید در تابستان از لباس های سبک و گشاد ساخته شده از پارچه های سالم مانند پنبه استفاده کنند.

همچنین باید از کلاه لبه پهن و ضد آفتاب مناسب استفاده کنید.

 پرستاری از کودک

محیط

خنک ترین و دارای بیشترین تهویه اتاق را برای خواباندن فرزندتان انتخاب کنید. با بستن پرده ها از گرما جلوگیری کنید و مطمئن شوید که هوای تازه در اطراف گهواره یا تخت کودک گردش می کند. کودک را با پارچه های مرطوب خنک کنید و حوله ها یا ملحفه های مرطوب را در اطراف گهواره آویزان کنید تا هوای اطراف او خنک شود. محیط را مرتب بررسی کنید تا مطمئن شوید سردتر از حد لازم نیست.

نوزادان را در کالسکه نگذارید که در گرما احساس ناراحتی کنند.

برای جلوگیری از تحت تاثیر قرار گرفتن نوزاد در هنگام خواب در گهواره تحت تاثیر گرما.

حمام با آب گرم بخش مهمی از مراقبت از کودک و کودک در هوای گرم است. در این زمان از آب سرد یا یخ استفاده نکنید.

اگر در اتاقی که کودک شما قرار دارد پنکه وجود دارد، از آن فقط برای گردش هوا استفاده کنید، آن را به سمت کودک هدایت نکنید. همچنین مطمئن شوید که او نمی تواند فن را لمس کند.

اگر از تهویه مطبوع استفاده می کنید، مراقب باشید که اتاق خیلی سرد نشود.

اگر خانه شما خیلی گرم است، از خانه خنک‌تر دوست یا اقوام یا یک مرکز خرید در نزدیکی بازدید کنید.

فضای باز

در صورت امکان، فرزندان خود را در خانه نگه دارید، به خصوص بین ساعت 11 صبح تا 4 بعد از ظهر که گرم ترین ساعات روز است. فعالیت های خود را برای صبح زود یا اواخر بعد از ظهر برنامه ریزی کنید.

اگر مجبورید با نوزاد یا فرزندتان بیرون بروید، حتما در سایه بمانید. لباس راحتی و کلاه لبه پهن به کودک بپوشانید. از مقدار کمی کرم ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید تا کاملاً پوست شما را نپوشاند .

اگر کودک شما در یک فعالیت یا ورزش در فضای باز شرکت می کند، مطمئن شوید که او به طور منظم استراحت می کند و مایعات زیادی می نوشد.

ماشین ها

هرگز نوزادان، کودکان و حیوانات خانگی را حتی برای یک لحظه در ماشین تنها نگذارید. دمای داخل یک ماشین پارک شده می تواند 30 تا 40 درجه بیشتر از بیرون باشد. بیشتر افزایش دما در 5 دقیقه اول پس از خاموش شدن خودرو اتفاق می افتد و پایین آوردن شیشه ها به میزان 5 سانتی متر فقط باعث کاهش بسیار جزئی دما می شود.

هرگز روی صندلی کودک در ماشین را با پتو یا حوله نپوشانید. این امر باعث می شود هوای اطراف کودک گرمتر شود. سایه ها را روی پنجره ها آویزان کنید.

اگر قصد سفر طولانی با ماشین را دارید، سعی کنید زمان هایی را انتخاب کنید که هوا خنک تر است.

کالسکه کودک / کودک

در هوای گرم، کودک یا کالسکه را با یک پارچه سبک بپوشانید. از چیزهای ضخیم که از تماس با هوا جلوگیری می کنند استفاده نکنید. کالسکه بسته می تواند بسیار داغ شود. در صورت امکان، پنل عقب را بردارید یا از خودروی سبک تر برای فصل تابستان استفاده کنید.

نکات دیگر برای مراقبت از کودک در هوای گرم

توجه داشته باشید که برخی از داروها ممکن است خطر ابتلا به بیماری های مرتبط با گرما را افزایش دهند. علاوه بر این، برخی از داروها ممکن است زمانی که در معرض دماهای بالا قرار می گیرند، اثر کمتری داشته یا سمی تر شوند. بیشتر داروها باید در دمای زیر 25 درجه یا در یخچال نگهداری شوند. برچسب هر دارویی را که به فرزندتان می دهید بررسی کنید یا با داروساز مشورت کنید.

غذاهای سرد را ترجیح دهید

تکه های میوه یخ زده می تواند جایگزین خوبی برای کودکان خردسال باشد. در طول تابستان به کودکان خود به طور مکرر اما در وعده های کوچک غذا دهید و مصرف غذای گرم را به حداقل برسانید.

در مقاله قبلی خود با عنوان 7 اقدامی که هنگام عصبانیت کودک شما باید از آنها اجتناب کنید، اطلاعاتی در مورد زمانی که کودک شما عصبانی است ارائه می دهیم.

نمایش بیشتر