اخبار همه جانبهکسب و کار ایرانی

علت روشن نماندن شعله اجاق گاز + {شناسایی و عیب یابی}

علت روشن نماندن شعله اجاق گاز، گاهی تمیز نکردن گاز پس از آشپزی است و گاهی هم پای مسئله پیچیده‌تری نظیر خرابی قطعات مهم مثل (ترموکوپل) در میان است. ما در این مقاله با بیان چند علت مهم روشن نماندن شعله اجاق گاز، با شما همراه هستیم.

آشپزی |انتظار |تعمیر

تمیز کردن سطح اجاق گاز پس از آشپزی را از یاد نبرید

وقتی آشپزی تمام و غذا آماده می‌شود، تازه نوبت به تمیز کردن اجاق گاز می‌رسد. باقی ماندن مواد غذایی روی کاسه اجاق گاز، همیشه یکی از دلایل روشن نماندن شعله اجاق گاز بوده است. اگر فقط یکی از شعله‌ها دچار مشکل شده و روشن نمی‌ماند، یا شعله اجاق گاز به جای آبی، زرد و نارنجی می‌سوزد، حدسمان درست است؛ گاز تمیز نیست!

پس از شناسایی مشکل، باید برای رفع آن فکری کنید. توصیه می‌کنیم یک حوله تمیز و نم دار بردارید و آن را بر سطح گاز بکشید تا ذرات باقی مانده غذا یا لکه‌های چربی پاک شود. (برای تمیز کردن پایه شعله اجاق گاز، آن را درون محلولی از مواد شوینده و سرکه بگذارید و سپس با مسواک بشویید.)

ولوم اجاق گاز را به خوبی تنظیم کرده اید؟

آشپزی |انتظار |تعمیر

می‌دانیم که برای کم و زیاد کردن شعله اجاق گاز و تنظیم آن، باید از ولوم استفاده کرد. چنانچه ولوم اجاق گاز آسیب ببیند و به درستی کار نکند، دیگر کنترلی بر شعله اجاق گاز نخواهید داشت. عدم تنظیم صحیح ولوم اجاق گاز، گاهی علت روشن نماندن شعله اجاق گاز است. اگر اینطور باشد، متوجه می‌شوید که ولوم گاز موقع چرخیدن گیر کرده و به درستی در جهت‌های مختلف، حرکت نمی‌کند.

از دیگر عواملی که کنترل شما بر شعله اجاق گاز را محدود می‌کند و مانع از تنظیم آن می‌شود، نقص سیستم بوبین است. (بوبین قطعه‌ای است که در کنار ترموکوپل قرار می‌گیرد و جریان الکتریکی را از ترموکوپل دریافت می‌کند.)

وقتی ترموکوپل اجاق گاز به درستی کار نمی‌کند

ترموکوپل، به عنوان یک قطعه مهم در اجاق گاز، نوعی مولد جریان الکتریکی است و در بسیاری از وسایل گازسوز دیده می‌شود. در تعریفی بهتر، ترموکوپل بخشی از سیستم ایمنی اجاق گاز است که وقتی یکی از اجزای اجاق گاز، به درستی کار نمی‌کند، جریان گاز را قطع کرده و اجازه نمی‌دهد شعله مجدداً روشن شود.

شناسایی نقص در عملکرد ترموکوپل، با یک روش ساده امکان‌پذیر است. کافیست ولوم اجاق گاز را بگیرید و مدتی آن را نگه دارید. سپس رها کنید و ببینید که آیا شعله روشن می‌ماند یا نه. اگر روشن نماند یعنی ترموکوپل آسیب دیده و به تعمیر نیاز دارد.

الکترودها سر جای خود هستند؟

جابجایی الکترود جرقه زن در اجاق گاز، بر روشن نماندن شعله اجاق گاز تاثیر زیادی دارد. در واقع اگر الکترود در جای مناسب خود قرار نگیرد و فاصله مناسب آن با شعله گاز حفظ نشود، شعله روشن نمی‌ماند. برای جلوگیری از این مشکل، سعی کنید زمان‌هایی که الکترود خاموش و سرد است، با دست آن را جا به جا کنید.

آشپزی |انتظار |تعمیر

سرشعله‌ها چطور؟

در مواجه با شعله‌ای بی‌دوام و کم جان در اجاق گاز، بد نیست نگاهی هم به سرشعله‌ها بیاندازید و وضعیت سرشعله‌ها و یا سرپوش را بررسی کنید. اگر سرشعله‌ها در موقعیت درست نباشند، نباید انتظار یک شعله مناسب و دائمی داشته باشید. یادتان باشد موقع خاموشی و سرد بودن اجاق گاز، حتماً سرشعله‌ها را در جای خود قرار دهید.

آیا مشعل‌های اجاق گاز تمیزند؟

آشپزی |انتظار |تعمیر

گاهی در مواجه با مسئله روشن نماندن شعله اجاق گاز، متوجه می‌شوید که ولوم‌ها به درستی می‌چرخند و الکترود نیز جرقه می‌زند؛ اما خبری از شعله نیست؛ این وضعیت، ناشی از باقی ماندن قطرات آب و روغن بر روی مشعل‌ها است. احتمالاً در آشپزی قبلی، این مواد بر روی سرپوش شعله مانده و حالا مانع از روشن ماندن شعله گاز می‌شود.

راهکار رفع این مشکل ساده است؛ کافیست گاز را خاموش کنید و پس از خنک شدن، با برداشتن شعله، درون آن را تمیز کنید. سپس با استفاده از دستمال و یا سشوار، قطعه را خشک کرده و به جای خود برگردانید.

دلیل روشن نماندن شعله گاز

تعمیر اجاق گاز سینجر

تعمیر اجاق گاز پادیسان

جمع‌بندی

در این مقاله، علت روشن نماندن شعله اجاق گاز، از چندین زاویه مورد بررسی قرار گرفت. اگر هنگام استفاده از اجاق گاز، با ایراداتی فراتر از آنچه گفتیم، مواجه شدید، حتماً مشکل را با یک تعمیرکار مجرب اجاق گاز در میان بگذارید و بهترین راهکار را برای رفع مسئله پیدا کنید. به علاوه می‌توانید با مجموعه اینترنتی ما تماس بگیرید و ضمن دریافت خدمات راهنمایی و مشاوره در این زمینه، نقطه نظراتتان را با ما در میان بگذارید. منتظرتانیم!

نمایش بیشتر