اخبار سلامتکسب و کار ایرانی

طرز تهیه محلول الکترولیت در رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک چیست؟ نقش الکترولیت ها

به نقل از بهترین متخصص تغذیه؛ رژیم کتوژنیک یا کتو یک رژیم غذایی کم‌کربوهیدرات و پرچرب است که در آن بدن به جای گلوکز (قند)، از چربی به عنوان منبع انرژی مصرف می‌کند. در حالی که رژیم کتوژنیک می‌تواند یک رژیم بی خطر با حداقل عوارض جانبی باشد، اثراتی روی بدن دارد که افراد باید از آنها آگاه باشند، از جمله آنها عدم تعادل هاست. در اوایل شروع رژیم کتوژنیک عدم تعادل ها و آب باعث تشنگی، کم آبی و سایر عوارض جانبی کوتاه مدت می‌شود.عدم تعادل الکترولیت در رژیم کتوژنیک بسیار معمول، اما قابل پیشگیری و درمان است. مهم این است که درک کنیم که چرا عدم تعادل الکترولیت رخ می‌دهد. در این مقاله به این جزئیات که الکترولیت‌ها چیستند، چرا عدم تعادل الکترولیت ممکن است در رژیم کتوژنیک اتفاق بیافتد، و چگونه می‌توان سطح الکترولیت‌ها را از طریق غذا و مکمل‌ها دوباره طبیعی کرد، صحبت می‌شود.

آسان |استرس |الکتریسیته

الکترولیت ها چیستند؟

الکترولیت‌ها مواد معدنی در خون و سایر مایعات بدن هستند که حامل بار الکتریکی می‌باشند. این مواد مغذی به بدن کمک می‌کنند تا عملکردهای ضروری مانند انقباضات ماهیچه‌ای، تنظیم ضربان قلب، کنترل دمای بدن، کنترل مثانه، تولید انرژی و عملکردهای عصبی را انجام دهد.برای عملکرد صحیح بدن، باید سطح الکترولیت ها نرمال باشد. اگر فقط در یک یا چند مورد از این الکترولیت‌ها کمبودی وجود داشته باشند، عوارض جانبی زیر بروز می‌کند:تپش قلباحساس لرزش، سرگیجه یا ضعفی شبیه حالت بیهوش شدنسردرد، مه مغزی یا میگرنکاهش وزن (به دلیل دفع زیاد آب)گرفتگی ساق پا یا سایر گرفتگی‌های عضلانییبوست و نفخ

چه چیزی باعث عدم تعادل الکترولیت در رژیم کتوژنیک می شود؟

در رژیم کتو مصرف کربوهیدرات و غذاهای فرآوری شده به شدت کاهش می‌یابد پس به طور طبیعی مصرف سدیم کاهش پیدا می‌کند. با کاهش سدیم بدن، سطح سایر الکترولیت‌ها همراه با آن کاهش می‌یابد.اما چگونه این کاهش الکترولیت اتفاق می‌افتد؟ هر گرم گلیکوژن (گلوکز ذخیره شده) با ۳ گرم آب در بدن ذخیره می‌شود. هنگامی که رژیم غذایی کم کربوهیدرات باشد، بدن تا اتمام گلیکوژن، از ذخایر گلیکوژن مصرف می‌کند، پس تمام آبی که در گلیکوژن ذخیره شده بود نیز دفع می‌شود.

با دفع آب، الکترولیت‌ها که محلول در آب هستند نیز دفع می‌شوند. این امرمنجر عدم تعادل الکترولیت ها وعوارضی همچون تپش قلب، احساس سرگیجه، لرزش یا ضعف، گرفتگی عضلات پا، یبوست و نفخ می‌شود.

رابطه بین الکترولیت ها و آنفولانزای کتو

عوارض جانبی فوق نشانه‌های آنفولانزای کتو هستند که می‌تواند در اوایل رژیم کتوژنیک که بدن در تلاش است با کمبود کربوهیدرات‌ها سازگار شود، رخ دهد. آنفولانزای کتوئی در واقع به عدم تعادل الکترولیت مربوط می‌شود.

اگر علت این علائم درک نکنید، ممکن است به این نتیجه برسید که رژیم کتوژنیک برای شما مناسب نیست، اما در واقعیت، این فقط یک دوره سازگاری است و می‌توان بسیار ساده از آن پیشگیری یا درمان کرد. به‌هرحال عدم تعادل الکترولیت ممکن است برای کسانی که تازه‌ وارد رژیم کتوژنیک شده‌اند اتفاق بیافتد، اما خوشبختانه، راه‌های ساده‌ای برای رفع این عدم‌تعادل وجود دارد.

کم آبی در رژیم کتوژنیک

آب بیش از ۵۰ درصد از بدن را تشکیل می‌دهد و مهمترین نیاز بدن برای زندگی است. اگرچه همه باید به آب مورد نیاز بدن خود توجه داشته باشند و آب مصرف کنند (هیدراته بمانند)، در رژیم کتوژنیک و حداقل در مرحله اولیه، نیاز به آب بیشتری وجود دارد.  در واقع ماهیت کم کربوهیدرات این رژیم منجر به از دست دادن آب می‌شود. این می‌تواند منجر به کم آبی خفیفی شود که منجر به بروز یبوست و سایر علائم آنفولانزای کتوئی می‌شود.

۴ الکترولیت مهم در رژیم کتوژنیک

کمبود و عدم تعادل الکترولیت‌ها را می‌توان با تغذیه اصلاح کرد. چهار ماده معدنی اصلی وجود دارد که به تعادل مجدد الکترولیت‌ها کمک می‌کنند. البته توجه کنید که اگر زندگی بسیار پر استرسی دارید یا اغلب ورزش می‌کنید، ممکن است به مقدار بیشتری از این مواد معدنی نیاز داشته باشید. استرس می‌تواند بر تعادل هورمونی تأثیر بگذارد و منجر به عدم تعادل بیشتر مایعات و الکترولیت ها شود. ورزش شدید نیز می‌تواند سطح سدیم را به میزان بیشتری کاهش دهد.

الکترولیت های رژیم کتو

سدیم یک ماده معدنی و الکترولیت مهمی است که به حفظ آب در بدن کمک می‌کند و نیز تعادل سایر الکترولیت ها را حفظ می‌کند. سدیم همچنین برای عملکرد عضلات و اعصاب حیاتی است. افرادی که رژیم کتوژنیک دارند می‌توانند به راحتی با افزودن نمک به آب، سدیم را جبران کنند.

توجه کنید که هیچ نیازی به نمک‌های خاص مثل دریا و همیالیا نیست زیرا میزان سدیم همه نمک‌ها یکسان است. نمک دریا هیچ حسنی نسبت به نمک معمولی ندارد.پتاسیم برای حفظ سطح فشار خون، تنظیم ضربان قلب و اطمینان از تعادل مناسب مایعات در بدن ضروری است. مانند سدیم، برای عملکرد عصب و عضله نیاز است.

اگرچه جهت اطمینان می‌توانید از مکمل پتاسیم استفاده کنید، با این حال، پتاسیم بیش‌از حد نیز سمی است، بنابراین زیر نظر متخصص رژیم کتوژنیک اینکار را انجام دهید. خوشبختانه، منابع غذایی زیادی وجود دارند که حاوی مقادیر کافی پتاسیم هستند. اینها شامل ماهی قزل آلا، آجیل، آووکادو، سبزیجات سبز برگ و قارچ است.کلسیم یکی دیگر از الکترولیت‌های ضروری است که نقش‌های مختلفی را در بدن ایفا می‌کند، از جمله لخته شدن خون، ساخت استخوان‌های سالم، تنظیم عملکرد اعصاب و انقباض عضلات.

کلسیم را می‌توان از غذاهای لبنی، سبزیجات برگ دار، کلم بروکلی، ماهی و حتی شیرهای شیرین نشده (غنی‌شده) غیرلبنی مانند شیر بادام و نارگیل دریافت کنید. در صورت مصرف مکمل کلسیم، برای اطمینان از جذب کافی، مطمئن شوید که حاوی ویتامین D است.منیزیم به بدن کمک می‌کند تا سیستم ایمنی سالم، ریتم طبیعی قلب، عملکرد صحیح اعصاب و ماهیچه‌ها و بسیاری از واکنش‌های بیوشیمیایی دیگر را حفظ کند.

سبزیجات برگدار، شکلات تلخ، دانه کدو تنبل، برگ چغندر و آجیل دارای منیزیم هستند. همچنین می‌توانید از مکمل‌های منیزیم مانند سیترات منیزیم استفاده کنید (حدود ۵۰۰ میلی گرم منیزیم در روز برای اکثر افراد کافی است).

با مصرف کافی آب سطوح الکترولیت را متعادل کنید

از آنجایی که دفع آب اضافی می‌تواند باعث عدم تعادل الکترولیت و کم آبی بدن در کتو شود، افزایش مصرف آب و الکترولیت هنگام شروع رژیم کتو ضروری است.  مقدار آبی که روزانه باید مصرف کنید به سطح فعالیت، آب و هوای شما و میزان غذای مصرفی شما بستگی دارد. البته نباید آنقدر بیش از حد آب بنوشید که الکترولیت‌ها برعکس، دفع شوند!

قربانی عدم تعادل الکترولیت در رژیم کتوژنیک نشوید

الکترولیت ها مواد‌ معدنی مانند منیزیم، سدیم، کلسیم و پتاسیم هستند که طیف وسیعی از عملکردهای مهم بدن را انجام می‌دهند. عدم تعادل الکترولیت‌ها در رژیم کتوژنیک عوارض ناخوشایند و حتی شدیدی دارد اگر رژیم کتوژنیک را زیر نظر یک متخصص می گیرید احتمالا با تجویز مکمل های مناسب شاید اصلا این عوارض رژیم کتوژنیک را تجربه نکنید.

اصولاََ رژیم کتوژنیک یک رژیم تخصصی است که بایستی زیر نظر متخصص گرفت و عمده نگرانی و عوارض آن نیز ناشی از رژیم های سرخود یا تجویز توسط افراد غیرمتخصص یا لیست‌های غذایی آماده‌ای است که در فضای مجازی وجود دارد و همه از آن استفاده می‌کنند، اما رژیم غذایی برای هر فردی باید با توجه به شرایط و خصوصیات او طراحی و تجویز شود.

نمونه رژیم کتوژنیک چیست؟

همانطور کدام ممکن است دقیق شد، الکترولیت به پارچه شیمیایی آگاه ممکن است باشد کدام ممکن است دارای یون آزاد باشند. ماکیان، اجتناب کرده اند جمله بوقلمون، جوجه، بلدرچین، قرقاول، خروس، غاز، غاز هر ۵ اونس، a 0 خوب و دنج کربوهیدرات خالص دارند.

شناخته شده به عنوان نمونه اسید های محکم را و نمک ها محلول های آبی به صورت یک کاملا یونی وجود دارند، اجتناب کرده اند طیف گسترده ای از الکترولیت های محکم محسوب می شوند. در واقعیت این یون ها هستند کدام ممکن است باعث هدایت الکتریکی در مایع می گردند. به همین دلیل این پارچه در ترکیبی همراه خود آب باعث هدایت حرکت الکتریسیته خواهند شد. برای کشف کردن هدایت الکتریکی یک امکان محلول الکترولیتی، اجتناب کرده اند مقیاس گیری دوام محلول میان ۲ الکترود تیغه ای هر دو استوانه ای بهره می برند.

نمک در رژیم کتوژنیک

کتوز روزی رخ می دهد کدام ممکن است گلوکز دریافتی اجتناب کرده اند کربوهیدرات ها (دانه ها، کل دارایی ها قند را و هر دو میوه ها به طور نمونه) کاهش یابد ، کدام ممکن است بدن ما را به یافتن دارایی ها جایگزین شدن عکس برای گاز مجبور می تنبل: چربی ها. مورد نیاز به گفتن است کدام ممکن است الکترولیت ها حتما نبایستی به فرم مایع باشند، واقعاً به فرم قوی نیز وجود دارند.

حتما برای خوابی هفت ساعته این سیستم داشته باشید. با این وجود ورزشکارانی کدام ممکن است اجتناب کرده اند این رژیم پیروی نمی کنند ، تخصص های ناموفقی خواهند داشت و این است ماده موضوع فوق العاده ناامیدکننده است ، در نتیجه همراه خود یک امکان این سیستم ریزی آسان می توانستند سودآور شوند! در علم شیمی، الکترولیت (Electrolyte) به ماده رفع شده یک امکان محلول آبی آگاه ممکن است باشد کدام ممکن است رسانایی الکتریکی آن قرار است اضافی اجتناب کرده اند آب خالص باشد یا نباشد.

مورد نیاز به گفتن است کدام ممکن است جهت توقف اجتناب کرده اند بروز تکنیک برقکافت (الکترولیز)، اجتناب کرده اند ولتاژ متناوب استفاده بیشتر از می کنند. آگاه باشید کدام ممکن است اضافی پارچه آلی (علاوه بر این اسید ها یا بازهای آلی)، غیرالکترولیت می باشند شبیه آب مقطر، اتانول، متانول، شکر، گلیسیرین را و غیره.آگاه باشید کدام ممکن است یون ها همراه با محلول های نمکی، در محلول های اسیدی را و ورزش نیز وجود دارند.

منبع:

twitter.com

youtube.com

نمایش بیشتر