اخبار همه جانبهکسب و کار ایرانی

معرفی سقف شینگل به همراه ویژگی های آنها

تاریخچه پوشش سقف شیروانی شینگل

پوشش سقف شیب‌دار شینگل، برای اولین بار در کشور آمریکا توسط معماران و متخصصان آمریکایی طراحی شد و سپس به مرحله تولید و اجرا رسید. در فاصله‌ی زمانی کوتاهی در کانادا نیز به‌صورت گسترده مورد استفاده قرار گرفت و در نهایت این پوشش در کشورهای اروپایی جای سقف‌های سفالی و روش‌های سنتی را گرفت. همچنین سال ۱۳۸۹ در آمریکا به بالاترین حجم فروش و استفاده نسبت به دیگر پوشش‌های سقف دست یافت و به‌عنوان برترین پوشش سقف شیبدار با نیم قرن ماندگاری معرفی شد. این پوشش توانایی این را داشت که جای سقف‌های سنتی و سفالی در کشورهای اروپایی را بگیرد. این سقف شیبدار با شرایط آب و هوایی مختلف سازگار بوده و به‌صورت همه‌گیر توسط تمام کشورها مورد استقبال قرار گرفت.

ایران یکی از کشورهایی بود که بسیار از سقف شینگل استقبال کرد. این پوشش سقفی از سال ۱۳۸۰ در کشور ایران مورد استفاده قرار گرفت و به‌مرور طراحان متوجه شدند که شینگل چیست! ابتدا شینگل در دو نوع تک لایه و دو لایه از کانادا، بلژیک و سپس از ترکیه وارد ایران شد و مورد استقبال معماران قرار گرفت. سال ۱۳۹۸ متخصصان ایرانی توانستند این محصول را به مرحله تولید برسانند. می‌توان گفت این محصول از نظر کیفیت با شینگل‌های خارجی برابری می‌کند و به‌دلیل قیمت مناسب و ظاهر خوشایند مورد توجه معماران و سازندگان و مهندسین طراحی ساختمان قرار گرفته است.

مزایای شینگل

شینگل محصولی‌ست با طیف گسترده‌ای از کیفیت‌های منحصر به فرد که با سایر محصولات سقف شیب‌دار یا شیروانی متفاوت است. این پوشش سقف از نظر زیبایی‌شناسی با هر سبک معماری (کلاسیک و مدرن) هارمونی داشته و تقریباً نیم قرن دوام می‌آورند. پوشش سقفی شینگل، بسیار سبک متشکل از مشتقات نفتی و پلیمری است. اجزای تشکیل دهنده‌ی آن به‌گونه‌‌ای انتخاب شده‌اند که سقف در برابر عواملی چون بارندگی‌‌های شدید و مستمر، سرمای تا منفی ۳۰ درجه‌ی سانتی‌گراد، حرارت تا ۹۰ درجه‌ی سانتی‌گراد و بادهایی با سرعتی در حدود ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت مقاوم است.

نصب سریع و آسان

متریال شینگل بدون نیاز به چسب با توجه به چسبندگی ذاتی مواد اولیه، به‌راحتی و در حداقل زمان ممکن نصب می‌شود و در نهایت با تعداد لازم میخ‌های گالوانیزه مقاوم‌سازی می‌شود. توجه داشته باشید که صرفا سهولت اجرای آن نباید باعث شود شما اجرای سقف را به دست افراد نابلد یا کم‌تجربه بسپارید، چرا که نکات تخصصی آب‌بندی سقف، اجرای لبه‌ها و تیزه‌های سقف بسیار مهم است. علاوه بر کار اصولی اجرای سقف، مجری توانمند و با تجربه در مقوله‌ی زیبایی و ظاهر چیدمان شینگل تاثیرگذار است. توصیه می‌شود برای معرفی مجری مناسب با بخش مشاوره و خدمات امور مشتریان فولاد مسعود مشورت نمایید.

انعطاف‌پذیری بالا برای اجرای طرح‌های گوناگون

این پوشش با ضخامت کم و مقاومت کششی بالا و ماهیت انعطاف‌پذیری که دارد مناسب‌ترین محصول جهت نصب سقف‌هایی با طراحی ویژه است. از مزیت‌های برتر این محصول انعطاف‌پذیری بالای آن است که باعث تمیزی اجرای سقف‌های گنبدی و قوس‌دار با طرح پیچیده و یا حتی غیرممکن می‌شود. به‌نوعی شما با این پوشش قادر به اجرای هرگونه طرح خلاقانه‌ای برای نمای ساختمان خواهید بود.

عایق صوتی

این محصول به‌دلیل ماهیت قیرگونه و پوشیده شدن کامل با سنگریزه‌های رنگی عایق صداترین نوع پوشش سقف شیروانی محسوب می‌شود. شما نیازی به استفاده هیچگونه عایق صوتی در ساختمان نخواهید داشت و در هنگام بارندگی سر و صدایی ایجاد نمی‌کند. ضمنا با توجه به اینکه شما میتوانید به راحتی و بدون ترس از قُرشدن و شکستگی روی سقف شینگل تردد کنید خیالتان راحت خواهد بود که سر و صدای راه رفتن آزاری برای افراد در ساختمان نخواهد داشت.

عایق حرارتی

علاوه بر اینکه شینگل عایق صداترین نوع سقف‌های شیروانی محصوب می‌شود، به‌دلیل همپوشانی کامل زیرسازی قوی و چسبندگی بالایی که دارد شما بدون استفاده از عایق‌های حرارتی (پشم سنگ، پشم شیشه و …) کم‌ترین میزان اتلاف انرژی را در ساختمان خواهید داشت. می‌توان گفت علاوه بر صرفه‌جویی ۳۰ تا ۴۰ درصدی مصرف انرژی که عایق بخاربند در سقف شینگل برای شما ایجاد می‌کند، خود شینگل هم تا ۴۰ درصد کمک‌کننده به اتلاف انرژی ساختمان خواهد بود. طبق تحقیقات انجام گرفته در اروپا برای برآورد میزان مسمرثمر بودن آن در مبحث صرفه‌جویی انرژی، نتیجه اعلام شده این بوده که سقف شینگل در برابر سرما تا منفی ۳۰ درجه سانتی‌گراد و حرارت تا ۹۰ درجه سانتی‌گراد مقاوم خواهد بود.

غیر اشتعال بودن

متریال شینگل آسفالتی با وجود اینکه از مشتقات نفتی تولید شده است ولی تکنولوژی تولید آن به‌گونه‌ای‌ست که به‌راحتی قابل اشتعال نیست و ساختمان شما در امان خواهد بود.

آب‌بندی و عایق رطوبتی

در اینجا باز هم باید اشاره به ماهیت قیرگونه و چسبندگی بالای لایه‌های شینگل کرد که با همپوشانی کامل این لایه‌ها پس از چندین روز که آفتاب لازم و شست‌وشو یا بارندگی روی سقف صورت بگیرد، این لایه‌ها کاملا به همدیگر چسبیده می‌شوند و یک سقف یک‌دست و یکپارچه‌ای ایجاد می‌شود. شما حتی با دست نخواهید توانست این لایه ها را از هم جدا کنید همین مطلب به شما میزان آب‌بندی قوی آن را اثبات می‌کند.

البته که وجود گرانولهای رنگی زیبایی سطح متریال شینگل هم به هدایت بارندگی در مسیر آبروی کار شده در لبه‌ی سقف بسیار کمک می‌کند و علاوه بر آن، این گرانولهای زیبا باعث بهمن‌گیر بودن سقف می‌شود تا به مرور زمان برف‌های آب شده به آبرو رفته و از ناودانی خارج شود. آب‌بندی فوق‌العاده و عدم نیاز به رسیدگی‌های پی‌درپی به سقف در طولانی مدت از ویژگی‌های مهم این محصول است.

تعمیر سریع و آسان

اصولا هر سقفی اگر توسط متخصصین مجرب اجرا شود خیال شما باید سال‌ها بابت آن راحت باشد و از آنجاییکه سقف شینگل بسیار مقاوم با مزایای فراوان است این راحتی خیال برای شما به اندازه‌ی یک عمر خواهد بود ولی به هر حال دلایل مختلف از جمله افتادن درخت یا جسمی سخت روی سقف ممکن است سقف شما را دچار آسیب کند که در مورد متریال شینگل این آسیب نباید دغدغه شما شود چرا که تعمیر قسمتی از سقف به‌راحتی و در حداقل مدت زمان ممکن خواهد بود. فقط صرفا توجه به این نکته ضروری‌ست که نصب آسان آن نباید باعث شود شما اجرای سقف را به دست افراد نابلد بسپارید، چرا که نکات تخصصی آب‌بندی سقف و اجرای لبه‌ها و تیزه‌های سقف بسیار مهم است.

مقاومت در برابر ضربه

ماهیت آسفالتی شینگل به‌دلیل تفاوت با متریال های فلزی و PVC و سفالی و… باعث می‌شود سقف دچار قُرشدگی و شکستگی نشود. با توجه به زیرسازی قوی با اجرای استاندارد، شما سقفی خواهید داشت که بدون آسیب و قُرشدگی به‌راحتی می‌توانید روی سقف راه بروید و حتی بدوید.

مقاومت در برابر باد

شینگل آسفالتی به دلیل چسبندگی بالا و میزان اورلب و همپوشانی کافی در مقابل باد بسیار مقاوم است. استفاده از میخ‌های مخصوص به تعداد لازم در اجرا با قطر و طول مناسب در این مقوله بسیار کمک کننده است و می‌توان گفت در برابر بادهایی با سرعت در حدود ۱۶۰ کیلومتر برساعت ماندگار و مقاوم خواهد بود.

انواع تایل شینگل

این پوشش سقفی شیب‌دار دردو نوع تک‌لایه و یا دو لایه تولید می‌شود که به‌صورت تایل‌هایی با ابعاد استاندارد و پشت چسب‌دار است. شینگل در طرح‌های متفاوتی تولید می‌شوند که عبارت‌اند از:

  • لانه زنبوری یا شش ضلعی Hexagonal
  • طرح آجری 3TAB
  • گوتیک نامنظم Gotic

لازم به ذکر است که این طرح‌ها در کیفیت‌های ساده و پلیمری تولید می‌شوند.

نمایش بیشتر