اخبار سلامتکسب و کار ایرانی

علت درد پهلو سمت راست بالای کمر (انواع + درمان)

علت درد پهلو سمت راست بالای کمر به عوامل متعددی بستگی دارد. هر کدام از این علت ها می تواند زمینه ساز یک درد خفیف و یا شدید باشد. از آنجایی که درد شدید میتواند فرد را از انجام کارهای روزمره خود باز دارد، باید پیش از شدت گرفتن درد با اقدامات موثر از گسترش درد جلوگیری کنیم. نقطه شروع درد قسمت پشتی کمر از گردن تا انتهای قفسه سینه است. این قسمت ها شامل ستون فقرات، استخوان های قفسه سینه و فیله کمر میباشد.

علت درد پهلو سمت راست بالای کمر و راه درمان

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که علت درد پهلو سمت راست بالای کمر چیست؟

درد در این قسمت از مشکلات ستون فقرات به وجود می آید و می توان گفت، ارتباط تنگاتنگی با درد در ستون فقرات دارد. ستون فقرات، تشکیل شده از مهره های کوچکی است که در نهایت به استخوان های قفسه ی سینه وصل خواهد شد. علت درد پهلو سمت راست بالای کمر ممکن است نشان دهنده یک خطر جدی باشد. خطراتی همچون عفونت ستون فقرات یا آمبولی ریه یا التهاب کیسه صفرا که خطراتی مهلک هستند.

آرتروز |استرس |باکتری

علت درد سمت راست کمر و نوع حاد آن

علت درد سمت راست کمر در واقع به دو نوع تقسیم بندی می شود. شرایط مراقبت و حتی نوع درد در آنها متفاوت است. یک نوع از درد که نیاز به توجه و درمان سریع تر دارد، نوع حاد و مزمن درد است.

علت درد سمت راست کمر: کشیدگی عضله

علت درد سمت راست کمر می تواند ناشی از کشیدگی عضله یا تاندون باشد.

انجام ورزش های سخت، بلند کردن اجسام سنگین و نشستن بیش از حد پای کامپیوتر از عواملی است که باعث این درد می شود. افتادن از بلندی و هر نوع ضربه دیگر به ستون مهره ها نیز از عوامل ایجاد مشکل است.

علت درد پهلو سمت راست بالای کمر: کمر آرتروز

آرتروز یکی از بیماری هایی است که مفاصل بدن را درگیر میکند.

مفاصل بدن، نقاط اتصالی با مهره های ستون فقرات دارند که این اتصالات مستعد ابتلا به مشکلاتی چون آرتروز هستند. علت درد پهلو سمت راست بالای کمر می تواند ناشی از این عامل باشد. بنابراین آرتروز نیز یکی از عوامل ایجاد کننده درد در قسمت سمت راست کمر است.

علت درد سمت راست کمر: شکستگی مهره ها

هنگامی که برای فرد اتفاقاتی نظیر تصادف یا افتادگی از جایی و یا حادثه ای در ورزش رخ می دهد، باعث شکستگی مهره ها می شود. این اتفاق همچنین باعث می شود که استخوان های ستون فقرات آسیب های جدی ببینند و حتی خرد شوند. علت درد سمت راست کمر را می توان در تبعات ناشی از حوادث نیز جستجو کرد.

علت درد سمت راست کمر می تواند، خردشدگی ستون فقرات باشد. زمانی که نخاع و یا اعصاب عضلات پاره و یا سوراخ شوند، باعث درد قسمت پشتی کمر می شود.

علت درد پشت کمر سمت راست بالا: پوکی استخوان

یکی از مشکلات مربوط به استخوان، بیماری پوکی استخوان است.

فرد مبتلا زمانی متوجه وجود این بیماری می شود که دچار شکستگی در استخوان های ستون فقرات خود شود.

شکستگی ستون مهره بر اثر پوکی استخوان باعث ایجاد درد در قسمت بالایی کمر می شود.

علت درد سمت راست کمر: استرس

شاید برایتان پیش آمده باشد که پس از اینکه یک شرایط استرس آور را تحمل کرده اید، دچار کمردرد شده اید.

علت درد سمت راست کمر همچنین می تواند در اثر عصبی شدن نیز باشد. این عامل می تواند باعث ایجاد یا تشدید درد کمر شود. بدن انسان برای آماده شدن جهت مقابله با شرایط استرس زا و یا عصبانی کننده، دچار سفتی عضلات می‌شود. این انقباض باعث درد در قسمت مربوطه می گردد.

علت درد پهلو سمت راست بالای کمر و علل غیر معمول آن

علت درد پهلو سمت راست بالای کمر فاکتورهای گوناگونی دارد که در اینجا به اختصار درباره آنها سخن می ‌گوییم:

شرایط ریوی

به دلیل نزدیکی ریه ها به قسمت بالایی کمر ممکن است، عفونت کردن ریه ها، سرطان ریه، آمبولی ریه یا وجود تومور در ریه ها باعث درد در قسمت بالای کمر شود.

مشکلات کیسه صفرا

وجود مشکلاتی چون سنگ کیسه صفرا و یا التهاب کیسه صفرا که یک بیماری جدی است، از عوامل ایجاد مشکل در کمر و قسمت های بالایی آن خواهد بود.

عفونت ستون فقرات

وجود عفونت در مهره های ستون فقرات می تواند، بر اثر عمل جراحی در فرد ایجاد شود.

این بیماری در افرادی که سیستم ایمنی بدنشان ضعیف است، بیشتر ایجاد می شود. عوامل ایجاد کننده این بیماری باکتری ها، قارچ ها و ویروس ها هستند.

علت درد پهلو سمت راست بالای کمر می تواند، عفونت ستون فقرات روی دیسک ها، استخوان ها و عضلات پشتی باشد.

آرتروز |استرس |باکتری

سایر دلایل

علت درد پشت کمر سمت راست بالا همچنین می تواند اسپاسم عضلات کمر باشد.گرفتگی این عضلات عموما روی قسمت بالایی کمر تاثیر می گذارند و گاها بر سمت چپ و راست کمر نیز اثرگذار است.

وجود این درد علاوه بر آزار دهنده بودن می تواند جلوی حرکت شانه و بازوها را نیز بگیرد. اگر هنگام خواب بدن شما در حالت مناسبی قرار ندارد، میتواند یکی از علل ایجاد این نوع درد در شما باشد. زمانی این درد در شما شدت می یابد و این شدت گرفتن درد ممکن است، در هنگام نفس کشیدن باشد.

همانطور که گفتیم این درد به دلیل متصل بودن ستون فقرات و استخوان های قفسه سینه است. علت درد پشت کمر سمت راست بالا تا زمانی که نشانه آمبولی ریه نباشد، نگران کننده نیست.

علت درد پهلو سمت راست بالای کمر با مراقبت های خانگی برطرف می شود و نیاز به اقدامات خاصی نیست. مصرف قرص های مسکن و ضد درد مثل استامینوفن میتواند در بهبود درد و التهاب موثر باشد. گرم و سرد کردن قسمتی که درگیر درد است نیز از درمان هایی است که می تواند اسپاسم عضلات را برطرف کند.

علت درد سمت راست کمر را می توان با استفاده از کمربند دیسک کمر یا یک کمپرس آب گرم و یا نشستن در وان آب گرم برطرف ساخت. همچنین نرم کردن عضلات مربوطه با ورزش های ملایم و کششی یکی دیگر از راهکار های برطرف کردن درد است.

علت درد پهلو سمت راست بالای کمر ناشی از عوامل متعددی است. اما ماساژ قسمت هایی که گرفتگی عضلات دارند می تواند در کاهش درد کمک کند. استراحت زمانی که درد شما شدید تر است، بهترین راه خانگی درمان می باشد. اما توجه داشته باشید دراز کشیدن به مدت زیاد نیز برای کمر خوب نیست.

سخن پایانی

علت درد پهلو سمت راست بالای کمر با عوامل مختلف دیگری شدت می یابد.کمردرد یکی از رایج ترین مشکلاتی است که برای اکثر افراد اتفاق می افتد. علت درد پهلو سمت راست بالای کمر را می توان در عوامل زیر جستجو کرد:

اضافه وزن

ورزش نکردن

استرس

استعمال دخانیات

نشستن طولانی مدت پشت میز

نمایش بیشتر