اخبار همه جانبهکسب و کار ایرانی

علت اینکه لپ تاپ روشن نمیشود

راه حل مشکل روشن نشدن لپ تاپ شما اینجاست

به نقل از مجله لپ تاپ استوک در مقایسه با کامپیوترهای رومیزی ، لپ تاپ ها خصوصا لپ تاپ استوک اچ پی hp با مشکلات بیشتری مواجه شده و شناخت عیب ها و راه حل برطرف آنها می تواند کمک شایانی به کاربران کند. روشن نشدن لپ تاپ یکی از این مشکلات کامپیوترهای پرتابل است.

راهکارهایی برای رفع مشکل روشن نشدن لپ تاپ

شاید تا به حال برای شما نیز اتفاق اتفاده است که بعد از کند شدن لپ تاپ یا ویروسی شدن لپ تاپ و اتفاقات این چنینی کامپیوتر را خاموش کرده اید و موفق نشده اید که مجددا آن را روشن کنید و به همین دلیل اولین کاری که ممکن است انجام دهید این می باشد که لب تاپ را فورا در کیف می گذارید تا به متخصصین این زمینه تحویل دهید.

اما صبر کنید! شاید شما موفق به بر طرف کردن این مشکل شدید و دیگر نیازی به هزینه های گران قیمت امروزی نداشته باشید. به همین دلیل در ادامه این مطلب از بخش تکنولوژی ما قصد داریم شما را هر چه بهتر با روش های ساده برای از بین بردن مشکل روشن نشدن لپ تاپ آشنا سازیم. همراه ما باشید.

 

آسان |آموزش |اپل

راه حل روشن نشدن لپ تاپ

در ابتدا ما قصد داریم شما را با توصیه های معمولی آشنا سازیم که می توانند باعث روشن نشدن لپ تاپ شوند. از این رو تمام موارد زیر را به خوبی مطالعه و قدم به قدم انجام دهید ؛

1- بررسی منبع برق لپ تاپ

بطور کلی لپ تاپ ها از دو طریق برق و باتری می توانند انرژی خود را تامین کنند که به مرور زمان با برخی اشتباهات اعم از خارج نکردن به موقع شارژر لپ تاپ و همچنین شارژ تعداد بالا لپ تاپ در طول روز و… ممکن است عمر باتری لپ تاپ را به بیشترین میزان ممکن کاهش دهید و دیگر بازدهی کافی برای روشن شدن نداشته باشد.  به همین دلیل اولین توصیه ای که ما برای شما داریم شامل موارد ذیل می باشد ؛

 • باتری لپ تاپ را خارج کنید، سپس شارژر را به آن وصل کرده و اجازه دهید تا چند دقیقه از مدت زمان اتصال برق مستقیل به لپ تاپ بگذرد. اینک دکمه پاور را بفشارید و اگر لپتاپ روشن شد نشان دهنده این است که مشکل از باتری شما می باشد.
 • شاید ممکن است اصلا ایراد از باتری لپ تاپ نباشد! از سیم شارژر باشد که بنابر نگهداری نامناسب، دچار قطع و وصلی شده باشد. به همین دلیل اگر روش اول پاسخگو نبود، می توان مشکل را به کابل شارژر لپ تاپ مرتبط کرد.

2- بررسی دقیق لپ تاپ

اگر روش بالا تاثیری بر رفع مشکل لپ تاپ شما نداشت، ممکن است مشکل از جای دیگر باشد! برای مثال توصیه می شود ابتدا دکمه پاور را بفشارید و بعد از فشردن آن، لپ تاپ را تا نزدیکی گوش خود بالا بیاورید تا از صحت و سلامت فن آن آگاه شوید. اگر فن به همراه چراغ های کناری روشن بودند، می توان حدس زد که گویا مشکل از صفحه نمایش لپ تاپ شما می باشد! به همین دلیل توصیه می شود که با استفاده از کابل HDMI، لپ تاپ را به تلویزیون متصل کنید و سپس آنرا روشن کنید و اگر تصویر را بر روی تلویزیون مشاهده نمودید، مشکل در صفحه نمایش لپ تاپ شما می باشد و باید آنرا تعویض نمایید.

چگونه لپ تاپ خاموش شده را روشن کنیم ؟

در این قسمت قصد داریم شما را با روشی ساده و آسان معرفی کنیم که به کمک آن می توانید لپ تاپ خاموش را روشن کنید. از این رو این آموزش را قدم به قدم انجام دهید ؛

 • سیم شارژر را از لپ تاپ جدا کنید.
 • باتری را از لپ تاپ خارج کنید.
 • دکمه پاور لپ تاپ را به مدت 30 ثانیه فشار داده و نگه دارید.
 • اینک سیم شارژر را مجددا به لپ تاپ متصل کنید.
 • 3 دقیقه دیگر باتری را به لب تاپ متصل کنید.
 • اینک دکمه پاور را بفشارید تا لپ تاپ روشن شود.

علت روشن نشدن لپ تاپ

چرا لپ تاب روشن نمیشود ؟ علت روشن نشدن لپ تاپ چیست ؟ شاید این سوال الان ذهن شما را درگیر کرده باشد ، دلیل روشن نشدن لپ تاپ میتواند بسیار ساده مانند خرابی شارژر ، یا یک مشکل اصلی و اساسی مانند خرابی و سوختن برد الکترونیکی باشد . در این مقاله سعی داریم تمامی دلایل روشن نشدن لپ تاپ های لنوو ( lenovo ) ، ایسوس (asus ) ، دل (Dell ) ، اپل ( Appel ) ، ایسر( ACER ) ، اچ پی ( hp ) کرده است ، جالب است بدانید به علت طراحی مشابه این مشکل در تمامی مدل ها از قسمت های خاصی میباشند . اگر با مشکل روشن نشدن لپ تاپ روبرو هستید احتمالا یکی از موارد زیر معیوب است .

 • خرابی آداپتور یا شارژر لپ تاپ
 • قطعی در کابل برق و نرسیدن ولتاژ به لپ تاپ
 • خرابی سوکت شارژر یا آداپتور
 • ماندن بار الکتریکی اضافی در لپ تاپ
 • اتصال کوتاه برروی مادر برد و سوختن برد اصلی
 • خرابی کلید یا سویچ پاور
 • خرابی بایوس

در ادامه مطلب برای پاسخ به سوال ( چرا لپ تاب روشن نمیشود ؟ ) در مورد هر کدام از موارد بالا توضیحات مفصل تری داده شده است .

خرابی آداپتور و شارژر میتواند دلیل روشن نشدن لپ تاپ باشد

شاید خیلی ساده بنظر بیاید که خرابی آداپتور شما باعث روشن نشدن لپ تاپ شود ، اما اولین مرحله برای عیب یابی این مشکل چک کردن آداپتور میباشد . در بسیاری از مدل های لپ تاپ برروی آداپتور یک چراغ آبی یا قرمز وجود دارد ، در اینصورت شما میتوانید با چک کردن این چراغ بفهمید مشکل از کجاست . حتی در بعضی مواقع تبدیل 3 به 2 آداپتور ممکن است سوخته باشد ، در این حالت تبدیل را با یک تبدیل ساده عوض کنیددر بسیاری از مواقع همین کار مشکل شما را برطرف خواهد کرد .

قطعی کابل آداپتور و خرابی پین یا سوکت شارژ دلیل روشن نشدن لپ تاپ

در این حالت ممکن است با تکان دادن و جابجا کردن کابل دستگاه شما شارژ شود، در اینصورت شما باید یک کابل جدید خریداری و بجای کابل معیوب استفاده کنید . مراحل شارژ شدن لپ تاپ را میتوانید از چراغ پاور کنار لپ تاپ مشاهده کنید، اگر چراغ آداپتور روشن است اما لپ تاپ شارژ نمیشود احتمال قطعی در کابل وجود دارد . آداپتور توسط یک پین به لپ تاپ متصل میشود، خمیدگی و یا شکستن این پین هم در برخی موارد مشاهده شده است در اینصورت علت روشن نشدن لپ تاپ شما میتواند خرابی همین پین باشد.

تخلیه بار الکتریکی اضافی در لپ تاپ و رفع روشن نشدن

در بعضی مواقع ماندن بار الکتریکی در لپ تاپ میتواند دلیل روشن نشدن لپ تاپ شود ، برای تخلیه بار الکتریکی اینکار را انجام دهید . جدا کردن آداپتور و در صورت امکان باتری ( در بعضی مدل ها باتری جدا نمیشود ) : بعد از جدا کردن دکمه پاور ( power ) را بمدت 30 ثانیه نگهدارید تا باقی مانده برق لپ تاپ تخلیه شود ، سپس لپ تاپ را بدونه باطری به برق متصل کنید ( احتمال روشن شدن لپ تاپ وجود دارد.

اتصال کوتاه روی مادر برد لپ تاپ

اگر با انجام موارد بالا به نتیجه نرسیدید و لپ تاپ شما همچنان خاموش است به احتمال زیاد مادر برد آسیب دیده است . این مشکل یک مشکل سخت افزاری است و برای رفع آن نیاز به تعمیر توسط یک متخصص میباشد ، میتوانید برای تعمیر لپ تاپ با یکی از مراکز ما تماس بگیرید.

 

مرجع مقاله: آبیدر استوک abidarstok

نمایش بیشتر