اخبار همه جانبهکسب و کار ایرانی

انواع راهکار گشت زنی حراست برای شرکت‌ها

پست نگهبانی از مهمترین مشاغل تعریف شده در سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف است که امنیت آن را تضیمن می‌کند. یکی از وظایف پرسنل نگهبان در شرکتها سرکشی به نقاط مهم از جمله انبار و سالن تولید و اطمینان از امنیت آن ایستگاه است. سرکشی به نقاط تعیین شده در قالب مفهومی با نام گشت زنی حراست تعریف می‌شود.

گشت زنی حراست چیست؟

گشت زنی حراست یک سیستم مدیریت و پایش گشت و نگهبانی است که بر عملکرد نگهبانان و نیروهای حراست در سرکشی به نقاط و ایستگاه‌های تعیین شده نظارت دارد و گزارشات کاملی از زمان حضور نگهبان در مناطق مختلف در اختیارتان قرار می‌دهد.

انواع گشت زنی حراست

در گذشته برای ثبت گشت زنی نیروهای حراست ثبت دستی در دفاتر استفاده می‌شد که دارای نواقص و ایرادات زیادی بود. با ابداع و تولید دستگاه های گشت و نگهبانی جدید، این امر بسیار سهل و آسان شده و با دقت بسیار زیادی صورت می‌گیرد.

سیستم گشت زنی حراست به شکل مدرن امروزی به دو دسته تقسیم می‌شود:

  • دستگاه گشت و نگهبانی
  • گشت زنی با موبایل

دستگاه گشت و نگهبانی

دستگاه گشت و نگهبانی پرکاربردترین تجهیزات در سیستم گشت زنی است. این دستگاه‌ها معمولاً از طریق فناوری RFID، تگ‌ نگهبانی نصب شده در ایستگاه‌های مورد نظر را خوانده و اطلاعات آنها را ثبت می‌کنند. در بعضی از مدل‌ها مانند wm5000v5، برای احراز هویت نگهبانان هم از تگ rfid استفاده می‌شود. اما بعضی از دستگاه‌ها مثل مدل wm5000x1 و wm5000z مجهز به سنسور اثر انگشت هستند که برای احراز هویت نیروهای حراست استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها با نام دستگاه نقطه زن نگهبانی نیز شناخته می‌شود.

گشت-زنی-با-دستگاه-گشت-و-نگهبانی

نحوه استفاده از این سیستم به این شکل است که نگهبان با حضور در ایستگاه سرکشی تعیین شده، ابتدا انگشت خود را بر روی سنسور دستگاه گشت زنی گذاشته و بعدا از تأیید آن، تگ نصب شده در آن نقطه را اسکن می‌کند و به این ترتیب به تمام ایستگاه‌ها سرکشی می‌کند.

در انتهای کار دستگاه گشت و نگهبانی از طریق کابل usb به کامپیوتر متصل شده و از طریق نرم افزار گشت زنی اطلاعات آن تخلیه می‌گردد. حالا شما می‌توانید گزارشات مورد نظر را از سیستم بگیرید.

در بعضی از مدل‌ها مانند wm5000z انتقال اطلاعات به صورت آنلاین صورت می‌گیرد و نیازی به اتصال مستقیم دستگاه به کامپیوتر نیست.

گشت زنی آنلاین با موبایل

در این سیستم نیازی به دستگاه گشت و نگهبانی نیست. یک اپلیکیشن گشت و نگهبانی بر روی گوشی هوشمند نگهبانان نصب می‌شود. طریقه کار به همان نحو است. با این تفاوت که نگهبان به جای دستگاه از گوشی خود برای اسکن تگ نگهبانی در ایستگاه های سرکشی استفاده می‌کند.

گشت-زنی-آنلاین-با-موبایل

در این روش معمولاً از تگ qr code یا nfc استفاده می‌شود که هر دو به راحتی توسط گوشی های امروزی خوانده شده و اطلاعات آن از طریق اپلیکیشن گشت زنی به سرور (کامپیوتر) اصلی ارسال می‌گردد. به این صورت اطلاعات خوانده شده به صورت لحظه‌ای و آنلاین در سرور ذخیره شده و همان لحظه قابل مشاهده است.

استفاده از اپلیکیشن گشت و نگهبانی دو نکته دارد :

  • نگهبانان حتما باید دارای گوشی هوشمند باشند.
  • برای ارسال اطلاعات باید ارتباط اینترنتی بین گوشی و کامپیوتر سرور برقرار باشد، یعنی هر دو این تجهیزات باید به اینترنت متصل باشند.

این اپلیکیشن به صورت آفلاین نیز کار می‌کند، یعنی اگر در لحظه اسکن تگ ها، گوشی اینترنت نداشته باشد، اطلاعات در اپلیکیشن ذخیره شده و در اولین ارتباط اینترنتی به سمت سرور ارسال می‌کند.

گشت و نگهبانی آنلاین نسبت به دستگاه های دیگر قیمت ارزان تری دارد و امکانات آن نیز زیاد است، برخی امکانات این سیستم عبارتند از :

  • ارسال آنلاین اطلاعات اسکن شده به سرور
  • قابلیت مشاهده و گزارش گیری آنلاین از سیستم در هر زمان و هر مکان
  • امکان ثبت عکس نگهبان در زمان اسکن تگ از طریق گوشی تلفن همراه
  • امکان ثبت وظایف نامحدود برای پرسنل نگهبان در زمان گشت زنی
  • امکان ارسال متن، تصویر، ویدئو و صوت از طریق اپلیکیشن

گشت زنی حراست یک سیستم مدرن و جدید برای مدیریت عملکرد نگهبانان و نیروهای حراست است. با استفاده از این سیستم به راحتی از نحوه گشت و نگهبانی پرسنل خود آگاه شده و با رفع نواقص مشاهده شده در این امر به بهبود امنیت و توسعه شرکت خود کمک خواهید کرد.

نمایش بیشتر