دلایل مهم برای سرمایه‌گذاری در طلا چیست؟

سرمایه گذاری در طلا و فلزات گرانبها برای مدت طولانی به عنوان یک استراتژی قابل اعتماد برای محافظت از ثروت و تنوع بخشیدن به سبد سرمایه گذاری در نظر گرفته شده است. طلا با شهرت غالب خود به عنوان یک دارایی امن، تمایل به مقاومت در برابر رکود اقتصادی دارد. با این حال، مانند هر سرمایه گذاری، وجود طلا در سبد سهام شما دارای مزایا و معایبی است و ممکن است برای همه مناسب نباشد.

در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم که چرا سرمایه گذاری در طلا ممکن است فرصت خوبی برای شما باشد. ما نقش آن را به عنوان یک پناهگاه امن، پتانسیل آن برای رشد و راه‌های مختلفی که سرمایه گذاران می‌توانند از طریق آن در بازار طلا شرکت کنند، بررسی خواهیم کرد.

چرا طلا ارزشمند است؟

طلا به دلیل کمیاب بودن، دوام و اهمیت تاریخی آن به عنوان وسیله مبادله و ذخیره ارزشمند است. بنابراین ارزش خود را در طول تلاطم اقتصادی حفظ کرده است و سرمایه‌گذاران از پتانسیل آن برای یک پناهگاه امن قدردانی می‌کنند. همچنین در جواهرات و لوازم الکترونیکی استفاده می‌شود، بنابراین زندگی روزمره و کسب و کارها بر پایه طلا می‌چرخد.

دلایل سرمایه گذاری در طلا

1.طلا سابقه حفظ ارزش خود را دارد.

ارز کاغذی، سکه و سایر دارایی‌های این چنینی اغلب ارزش خود را از دست می‌دهند، اما طلا به هر شکی اعم از گردنبند طلا، دستبند طلا و … باشد فرقی نمی‌کند زیرا تنها کالایی است که ارزش خود را برای دهه‌ها حفظ کرده است و اغلب به عنوان راهی برای انتقال ثروت از نسلی به نسل دیگر استفاده می‌شود.

2.ضعف دلار آمریکا

مطمئنا، دلار آمریکا یکی از مهم‌ترین ارزهای ذخیره در جهان است، اما وقتی ارزش دلار کاهش می‌یابد، مردم اغلب برای امنیت سرمایه خود به سمت خرید طلا به هر شکلی اعم از خرید نیم ست طلا، انگشتر طلا و … می‌روند. همیشه کسری بودجه و افزایش در عرضه پول ایالات متحده وجود خواهد داشت و طلا همچنان قوی خواهد ماند و یکی از بهترین سرمایه گذاری‌هایی خواهد بود که می‌توانید انجام دهید.

3.تورم

تورم به عنوان دوره‌ای تعریف می‌شود که قیمت‌ها کاهش می‌یابد، فعالیت‌های تجاری کند می‌شود و اقتصاد تحت فشار بدهی‌های بیش از حد قرار می‌گیرد و هنگامی که به دنبال آن هزینه زندگی افزایش می‌یابد، قیمت طلا رو به افزایش می‌رود. این امر باعث می‌شود که طلا حتی در سال‌های با تورم بالا که شاهد سقوط بازار سهام است، به عنوان یک محافظ عالی در برابر تورم باشد. بنابراین با توجه به اینکه نرخ تورم به صورت سالیانه افزایش می‌یابد، اگر در طلا سرمایه گذاری کنیم قیمت آن روز به روز بیشتر می‌شود که تنها در اینصورت می‌توانیم با تورم مقابله نماییم.

4.افزایش تقاضا

تقاضا برای طلا در طول سال‌ها و نه تنها توسط سرمایه گذاران افزایش یافته است. دو کشور هند و چین جزو بزرگ‌ترین مصرف‌کننده‌های طلا در جهان هستند که اغلب بر سر طلا با سرمایه‌گذارانی رقابت می‌کنند که به دنبال افزایش ارزش سبد سرمایه‌گذاری خود با این فلز گرانبها هستند.

معایب سرمایه گذاری در طلا

در حالی که طلا مزایای مختلفی را ارائه می‌دهد، اما مجموعه‌ای از معایب خود را نیز دارد که سرمایه گذاران باید از آن آگاه باشند. سرمایه گذاری در طلا ممکن است برای همه به دلایل زیر مناسب نباشد.

نوسان

قیمت طلا می‌تواند نوسانات قابل توجهی را به ویژه در کوتاه مدت نشان دهد. عواملی مانند داده‌های اقتصادی و تغییرات در احساسات سرمایه گذاران می‌توانند منجر به نوسانات سریع در ارزش طلا شوند. این نوسان ممکن است به خوبی با تحمل ریسک برخی از سرمایه گذاران هماهنگ نباشد.

درآمدزایی نیست

برخلاف سایر گزینه‌های سرمایه گذاری مانند بسیاری از سهام یا اوراق قرضه، طلای فیزیکی درآمد یا سود سهام ایجاد نمی‌کند. این بدان معناست که سرمایه‌گذارانی که به دنبال درآمد منظم از سرمایه‌گذاری‌های خود هستند، ممکن است طلا را انتخاب مناسبی نبینند. پتانسیل افزایش سرمایه راه اصلی برای کسب بازده از سرمایه گذاری در طلا است. اگر قیمت طلا در طول زمان افزایش یابد، می‌توانید با فروش آن به ارزشی بالاتر از سرمایه اولیه خود سود کسب کنید.

هزینه‌های ذخیره سازی و امنیت

مالکیت فیزیکی طلا، مانند شمش‌ها یا سکه‌های طلا، نیاز به ذخیره سازی ایمن دارد تا در برابر سرقت محفوظ باشند. ذخیره‌سازی می‌تواند منجر به هزینه‌های اضافی، از جمله هزینه‌های صندوق‌های امانات یا امکانات ذخیره‌سازی امن و همچنین بیمه برای محافظت از آن در برابر سرقت شود. این هزینه‌ها می‌تواند به بازده کلی سرمایه گذاری کمک کند.

چه چیزی قیمت طلا را تعیین می‌کند؟

قیمت طلا می‌تواند در کوتاه مدت بی‌ثبات باشد، اما این فلز ارزش خود را در بلندمدت حفظ کرده است. به طور کلی، حرکت در قیمت طلا به عرضه، تقاضا و رفتار سرمایه گذار بستگی دارد. از آنجایی که این فلز اغلب برای محافظت در برابر تورم استفاده می شود، سرعت تورم و انتظارات بازار برای سطوح تورم آتی می‌تواند بر قیمت طلا تأثیر بگذارد. علاوه بر این، بدتر شدن شرایط اقتصادی ممکن است قیمت طلا را تقویت کند زیرا این فلز به عنوان یک سرمایه‌گذاری نسبتا مطمئن در زمان‌های سخت تلقی می‌شود. به همین علت به افرادی که قصد سرمایه‌گذاری در طلا دارند، پیشنهاد می‌شود تا پس از خرید آن به سرعت اقدام به فروش نکنند و اگر می‌خواهند سود نمایند حتما در بلند مدت اقدام به سرمایه گذاری در طلا نمایند.

نتیجه مطلب

دلایل زیادی برای در نظر گرفتن اضافه کردن ذخایر طلا به سبد سرمایه گذاری خود وجود دارد. این فلز گرانبها سابقه حفظ ارزش خود را دارد و طلا را به یک محافظ مفید در برابر تورم تبدیل کرده است. زمانی که دلار آمریکا ضعیف است یا در زمان عدم اطمینان اقتصادی و سیاسی، قیمت طلا افزایش می‌‍یابد. در نهایت، طلا می‌تواند سطح مهمی از تنوع را برای سبد سهام شما فراهم کند، زیرا قیمت طلا از نظر تاریخی همبستگی منفی با سایر طبقات دارایی نشان داده است.

منبع: طلا و جواهرات گالریا

نمایش بیشتر